Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

TÜRKSAT 3A ERKEN FIRLATILACAK

> 1 <

Blade IV

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 8324 ileti
Yer: İstanbul
İş:
Kayıt: 22-05-2006 06:51

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #89862 14-07-2006 08:29 GMT-1 saat    
Türkiye'nin yeni nesil haberleşme uydusu Türksat 3A'ya planlanandan önce yolculuk göründü..
Uydunun dizayn çalışmalarının hızlı gerçekleştirilmesi, fırlatma tarihinin erkene alınmasını gündeme getirdi. 2008 yılında uzaya gönderilmesi öngörülen Türksat 3A uydusunun gelecek yılın sonunda yörüngesine yerleştirilebileceği bildirildi.

Türksat A.Ş Genel Müdürü Osman Dur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Alcatel firmasıyla imzalanan sözleşmenin ardından Türkiye'nin uzaydaki varlığını pekiştirecek yeni uydusu Türksat 3A'nındizayn çalışmalarına başlandığını
belirtti.

Uydunun üretim sürecine Türkiye'den iki ekibin katıldığını, personelin bir kısmının “Dizayn” bir kısmının ise “Gözlem” grubunda yer aldığını kaydeden Dur, verilen tarihlere bakıldığında şu anda uydunun üretim sürecinde hızlı yol alındığını, belirlenen takvimden daha ileride bulunduklarını söyledi. Osman Dur, “Fransa'daki çalışma gruplarımızın raporlarına baktığımızda, bize verilen yol haritasına göre imalat sürecinde takvimden ileri bir aşamada olduğumuz görülüyor” dedi.

Dur, Türksat 3A'nın dizayn çalışmalarının 15 gün içinde biteceğini, ardından da uydunun üretimi aşamasına geçileceğini bildirdi. Dizayn çalışmalarının yanı sıra üretim için altyapı hazırlıklarının sürdürüldüğünü dile getiren Dur, şöyle devam etti:

“İmalat erken biterse fırlatmayı öne çekebilir miyiz diye görüşüyoruz. Şu anda görünen o ki uydunun dizaynı, planlanandan hızlı gerçekleştiriliyor. Herhangi bir sorun çıkmazsa Türksat 3A, beklenen tarihten önce fırlatılabilir. Teknik bir gecikme olmazsa bunu bekliyoruz. Burada roket firmalarının tarihi de önemli. Ona bağlantılıolacak. Şu anda üretimde bir sıkıntı yok. Aynı hızla devam eder ve roket firması açısından da sorun olmazsa Türksat 3A birkaç ay önce fırlatılabilir. Sözleşmede 2008 yılının ikinci ayında fırlatma öngörülüyor ama 2007'nin son aylarında fırlatabiliriz.”

TÜRKSAT, UYDU ENTEGRATÖRÜ OLACAK

Türksat'ın Ankara Gölbaşı'daki yer istasyonunda bundan sonra üretilecek uydular için Test Merkezi kurma hazırlıklarına başladıklarını da belirten Dur, bu merkezin kuruluşunu kısa sürede tamamlayarak, Ulusal Uzay Teknolojileri Merkezi'nin kuruluşu için gerekli adımı atmış olacaklarını vurguladı.

Merkezde birkaç uydunun dizaynını öngördüklerini ifade eden Dur, söz konusu uyduların parçalarını TÜRKSAT'ın değil, sanayicilerin ve bukonuda yetkin olan kuruluşların üreteceğini belirtti.

Dur, gelecek hafta TOBB, sanayi odaları ve KOBİ'lerin temsilcileriyle toplantı yapacaklarını ve bu konuda Türk sanayicisininuydu üretim süreçlerine nasıl katkı sağlayabileceğini ele alacaklarınısöyledi.

Uydu için sanayicinin yapabileceği bütün parçaları özel sektöre yaptıracaklarını dile getiren Dur, “Biz sadece dizayn yapacağız. İhaleye çıkacağız, transporder, güneş panelleri ve diğer parçaları alıp, dizayna uygun parçaları gerekirse yaptırarak, onları merkezimizde entegre edip, testini yapıp sonra fırlatmaya göndereceğiz. Türksat uydu üretmeyecek. Türksat'ın uydu üretmeye girmesi Türkiye için ikinci bir yanlış olabilir, yazıktır, israftır. Türksat bir uydu entegratörü olacak” diye konuştu.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <