Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Ntfs, Fat32, Fat Dosya Sistemleri ve Özellikleri

> 1 <

Blade IV

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 8324 ileti
Yer: İstanbul
İş:
Kayıt: 22-05-2006 06:51

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #90656 14-07-2006 17:32 GMT-1 saat    
NTFS, FAT ve FAT32 arasında seçim yapma

Windows XP yüklü bir bilgisayardaki disk bölümleri için, üç dosya sistemi arasından seçim yapabilirsiniz: NTFS, FAT ve FAT32. Dosya sistemlerini birbiriyle karşılaştırmak için aşağıdaki bilgilerden yararlanın.
NTFS, neden önerilmektedir?


NTFS dosya sistemi, FAT veya FAT32 dosya sistemlerinden daha güçlüdür ve Active Directory ve önemli bazı başka güvenlik özelliklerini çalıştırabilmek için gerekli özelliklere sahiptir. Active Directory ve etki alanı tabanlı güvenlik gibi özellikleri yalnızca NTFS dosya sistemini seçerseniz kullanabilirsiniz.

Disk bölümlerinin NTFS dosya sistemine dönüştürülmesi kolaydır. Disk bölümlerinizde ister FAT, ister FAT32, ister NTFS"nin daha eski sürümleri kullanılmış olsun, Kur programı dönüştürmeyi kolaylaştırır. Bu dönüştürme türünde dosyalarınız (bir bölümü biçimlemenin aksine) olduğu gibi kalır. Dosyalarınızı korumanız gerekmiyorsa ve kullandığınız dosya sistemi FAT veya FAT32 sistemiyse, disk bölümünü FAT veya FAT32�den dönüştürmek yerine NTFS ile baştan biçimlendirmeniz önerilir. Disk bölümünün biçimlendirilmesi sırasında o bölümdeki tüm veriler silinir ve temiz bir sürücüyle başlarsınız.
Bölüm baştan NTFS ile biçimlendirilse de, convert komutuyla dönüştürülse de dosya sistemi olarak NTFS"nin seçilmesi en iyisi olur. Converr komutunun nasıl kullanılacağı aşağida ayrıntıları ile incelenecektir.

Dosyalar ve klasörler üzerinde erişim denetimi uygulayabilmek ve sınırlandırılmış kullanıcı hesaplarını desteklemek için NTFS kullanmalısınız. FAT32 kullanırsanız, hesap türleri ne olursa olsun (yönetici, sınırlı veya standart hesap), tüm kullanıcılar sabit diskinizdeki tüm dosyalara erişebilecektir.

Büyük disklerle en rahat çalışabilen dosya sistemi NTFS'dir. (Büyük diskler için ikinci iyi dosya sistemi FAT32"dir.)
FAT veya FAT32 sistemini dosya sistemi olarak seçmek isteyebileceğiniz tek bir durum olabilir. Bilgisayarın bazen daha önceki bir Windows sürümüyle, bazen de Windows XP ile çalıştırılması gerekiyorsa, sabit diskinizin birincil (başlatma) bölümü FAT veya FAT32 bölümü olmalıdır. Daha önceki çoğu Windows sürümü, NTFS"nin son sürümüyle biçimlendirilmiş disk bölümlerine erişemez. Bunun iki istisnası, Windows 2000 ve Service Pack 4 veya sonraki bir sürümü yüklü Windows NT 4.0"dır. Service Pack 4 veya sonraki bir sürümü yüklü Windows NT 4.0, NTFS sisteminin son sürümüne erişebilmekle birlikte bazı kısıtlamara tabidir. Windows NT 4.0 kullanıma sunulduğunda varolmayan NTFS özellikleri kullanılarak saklanmış olan dosyalara erişemez. Birden çok işletim sisteminin kullanılması dışındaki tüm durumlarda önerilen dosya sistemi NTFS"dir.
Önemli : Bir sürücüyü veya disk bölümünü NTFS"ye dönüştürdükten sonra yeniden kolayca FAT veya FAT32"ye dönüştüremezsiniz. Bu ancak 3. parti bir program ile yapılabilir. Aşağıda bunun nasıl yapılacağı ayrıntıları ile incelenecektir.Not : Ntfs dosya sisteminin bir diğer özelliğide kota ve erişim haklarınını tanımlanabilmesidir. Kotalar bilgisayara oturum acan herhangi bir kullanıcının bir diskte kullanabileceği maximum alanı belirtebilemekte; erişim hakları ise hangi kullanıcının hangi klasör/diske erişim hakkı verilip verilmeyeceğinin ayrıntılı olarak tespit edilebilmesine yarar. Erişim hakları Nt tabanlı işletim sistemleri herhangi bir domain/etki alanı altında calışmıyorsa gizlenmiş durumdadır. Domain altında calışılmadan diskteki belli kaynaklara erişim hakları vermek için Bilgisayarım=>araçlar=>klasör secenekleri=>Basit dosya paylaşımını kullan seceneğini kaldırınız. Bundan sora Ntfs disklere sağ tuş tıkladığınızda Paylaşım ve güvenlik sekmesine yeni özellikler geldiğini göreceksiniz. Gerekli ayarları buradan yapabiliriniz.
Aşağıdaki çizelgede, her dosya sisteminin değişik işletim sistemleriyle uyumluluğu gösterilmiştir.
NTFS
FAT
FAT32

Windows XP veya Windows 2000 yüklü bir bilgisayar, NTFS bölümündeki dosyalara erişebilir. Service Pack 4 veya sonraki bir sürümü yüklü Windows NT 4.0, bazı dosyalara erişebilir. Diğer işletim sistemleri erişime izin vermez.
MS-DOS, tüm Windows, Windows NT, Windows 2000, Windows XP ve OS/2 sürümleriyle erişilebilir.
Yalnızca Windows 95 OSR2, Windows 98, Windows Millenium Edition (ME), Windows 2000 ve Windows XP ile erişilebilir.

Aşağıdaki çizelgede, her dosya sisteminde kullanılabilecek disk ve dosya boyutları gösterilmiştir.
NTFS
FAT
FAT32

-Önerilen en küçük birim boyutu yaklaşık olarak 10 megabayttır (MB).
-2 terabayttan (TB) çok daha büyük birimler mümkündür.
-Disketlerde kullanılamaz.
-Disket büyüklüğünden 4 gigabayt (GB) büyüklüğe kadar olan birimler.
-Etki alanlarını desteklemez.
-512 MB ile 2 TB arasındaki birimler.
-Windows XP ile FAT32 birimleri, en çok 32 GB"ye kadar biçimlendirilebilir.
-Etki alanlarını desteklemez.

Dosya boyutu, yalnızca birimin boyutuyla sınırlıdır.
En fazla dosya boyutu 2 GB"dir.
En fazla dosya boyutu 4 GB"dir.
Not : Bazı eski programlar NTFS"de çalışmayabilir; o yüzden, dönüştürme işleminden önce, kullanmakta olduğunuz yazılımın gereklerini araştırmalısınız.
Sonuc olarak Nt tabanlı(Windows Nt, windows 2000 ailesi, Windows Xp ailesi Windows 2003 ailesi) bir işletim sistemi kullanıyorsanız ve Özellikle tek işletim sistemi kullanıyorsanız kesinlikle tercih etmeniz gereken dosya sistemi Ntfs"dir.
Bir diskin hangi dosya sistemini kullandığını anlamak için diske sağ tuş ile tıklayıp özelliklerine bakabilirsiniz. Bir Diskin Ntfs dosya sistemine çevirilmesi Microsoft işletim sistemlerinde Standart olarak Fat32 Dosya sistemini Ntfs e cevirecek bir araç sunmuştur. Şimdi Bu aracın nasıl kullanıldığın inceleyelim. Disklerimizden d:\ yi Ntfs dosya sistemine cevirelim.
Başlat=>Calıştır=>Cmd yazıyoruz.Acılan Komut istemi penceresine "convert d: /fs:ntfs /v" Komutunu giriyoruz. Program bizden birimin ismini istiyor. Birim ismini yazdığımızda. Sistem d:\ deki dosyaları test ediyor ve dönüştürme işlemi başlıyor. Sistemin hızına bağlı olarak bir kac dakika sürecek bu işlem sonrasında D: diskimiz Fat32 dosya sisteminden Ntfs dosya sistemie dönüştürülmüş olacak. Daha öncedende dediğim gibi, Ntfs dosya sistemini fat32 sistemine cevirmek; fat32 dosya sistemini convert komutuyla Ntfs dosya sistemine cevirdiğimiz gibi kolay olmayacaktır. Çünkü bunun için Bill Gates amcamız bize bir program sunmamış. Bunu yapmak için kullanabileceğimiz en güzel program PowerQuest PartitionMagic programı. Programın kullanılması gayet kolay olduğu gibi bir disk üzerinde yapabileceğiniz herşeyi bu program sayesinde yapabilirsiz. Fakat şu andaki konumuz dosya sistemleri olduğu için ben sadece dosya sisteminin değiştirilmesini anlatacağım. Başlat=>Programlar=>PowerQuest PartitionMagic=>PowerQuest PartitionMagic Dosyasını calıştırıyoruz.
Dikkat : Sistemin güvenliği acısından Partition magic programını calıştırmadan önce bilgisayarınızı yeniden başlatın. Herhangi bir internet bağlantınız varsa kapatın. Antivirüs programlarınızı Msn Messenger , İcq gibi programlarınızdan cıkın. Çünkü Partition magic programında meydana gelecek herhangi bir kitlenme yada hasar geri dönüşü olmayacak hatalara sebebiyet verebilir. PartitonMagic çalıştığında önümüze gelen arayüzde Fat32"ye dönüştüreceğimiz Ntfs dosya sistemli birime sağ tuş ile tıklayıp Convert"i seçiyoruz. Gelen menüden Fat32 yi ceçiyor ve Ok. tuşuna tıklıyoruz. Daha sonra Programın sol tarafında oluşan Apply tuşuna tıklıyoruz ve program sistemin hızına bağlı olarak birkac dakika içinde işlemlerini bitiriyor. Sisteminizi restart ederek kullanabilirsiniz.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


SİNİRLİ

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 172 ileti
Yer: sinop
İş: serbest
Kayıt: 12-07-2006 19:55

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#90660 14-07-2006 17:35 GMT-1 saat    
sag ol güzel bilgiler emegine saglık

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Blade IV

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 8324 ileti
Yer: İstanbul
İş:
Kayıt: 22-05-2006 06:51

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#90695 14-07-2006 17:47 GMT-1 saat    
bişey deil

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


_antika_

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2646 ileti
Yer: Bursa
İş: Öğrenci
Kayıt: 28-05-2006 15:51

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#92294 16-07-2006 09:46 GMT-1 saat    
emegine sagl1k

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Fenerbahçeli>>>>>

MeHmEtaLiCe
Geldi geçti..

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5625 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 10-11-2006 18:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#142498 16-11-2006 20:59 GMT-1 saat    
Saol güzel paylaşım

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <