Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Kanser geçen yıl 7.6 milyon can aldı

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #117072 19-08-2006 16:25 GMT-1 saat    
Kanser geçen yıl 7.6 milyon can aldı
Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, kanser nedeniyle geçen yıl dünyada 7.6 milyon insan hayatını kaybetti. Bu rakam, dünyadaki ölümlerin yüzde 13’ünü oluşturuyor. Önlem alınmadığı takdirde kanser yüzünden gelecek 10 yılda, 84 milyon kişi daha ölecek.
BURSA - Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) resmi internet sitesinden alınan bilgiye göre, yetkililer ve politika oluşturucu mercilere kanserle mücadele konusunda rehber olabilecek öneriler ve programlar geliştiriyor.


WHO’nun bu çerçevede hazırladığı rapora göre, vücudun herhangi bir bölgesini etkileyebilecek 100’den fazla kanser tipi bulunurken, 2005 yılında dünyada 7.6 milyon kişi kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Bu rakam, aynı yıl toplam 58 milyon olduğu bildirilen ölüm vakalarının yüzde 13’ünü oluşturdu.

Önlem alınmadığı takdirde kanser nedeniyle, önümüzdeki 10 yıl içinde 84 milyon insanın daha hayatını kaybedeceği öngörülüyor.

Kansere bağlı ölümlerin yüzde 70’den fazlası, düşük ve orta gelir grubu olan ülkelerde görüldü.

EN SIK ÖLÜM NEDENİ OLAN KANSER TİPLERİ
Dünya üzerinde erkeklerde en sık ölüm nedeni olan 5 kanser tipi, akciğer, mide, karaciğer, kalın bağırsak (kolorektal) ve yemek borusu olarak sıralandı. Raporda, dünyada kadınlarda görülen ve en fazla oranda ölümle sonuçlanan 5 kanser tipinin ise meme, akciğer, mide, kalın bağırsak (kolorektal) ve rahim boynu (serviks) kanseri olduğu yer aldı.


Tütün kullanımı, tek başına kanserin dünyadaki en büyük önlenebilir sebebi olurken, dünya genelindeki kanserlerin beşte biri kronik bir enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkıyor. Buna göre, human papilloma virüsü (HPV), rahim boynu (serviks) kanserine; hepatitis B virüsü ise karaciğer kanserine neden olabiliyor.

WHO’nun raporu, kanserlerin üçte birinin erken teşhis edilip yeterli şekilde tedavisinin sağlanması halinde iyileşebileceğini de ortaya koyuyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <