Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

1 milyar kişi sigaradan ölecek

forumlar1 yarışı

Forumlar / İnsanlar / Sağlık Güzellik

 
> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #117083 19-08-2006 16:32 GMT-1 saat    
1 milyar kişi sigaradan ölecek
Sigaranın sağlığa olan zararıyla ilgili araştırmalara hergün bir yenisi ekleniyor. Son verilere göre insanların sigara içme alışkanlığı bugünkü düzeyde sürerse, 1 milyar insan hayatını kaybedecek. Bu rakam geçen yüzyılın tam 10 katı

WASHINGTON - Uluslararası Kansere Karşı Birlik Konferansı’nda bugün yayınlanan Tütün Atlası ve Kanser Atlası’ndaki bilgilere göre, dünyada her yıl ölen 1 milyon 400 milyon kişinin tamamı ya da kanserden ölenlerin 5’te1’inin ölüm nedeni kanser. Buna sigarayla ilişkili kalp damar hastalıkları ve akciğerle ilgili hastalıklardan ölenler de eklendiğinde ise yıllık ölüm sayısı 5 milyona çıkıyor ve bu sayının artması bekleniyor.


Tahminlere göre dünyada şu anda 1 milyar 250 milyon kişi sigara içiyor ve bunlardan yarısı bu alışkanlıkları yüzünden ölecek.

Kanser Atlası’na göre, her yıl teşhis edilen 10,9 milyon yeni kanser vakasının büyük çoğunluğunu akciğer kanseri oluşturuyor. 300 milyon insanın sigara içtiği Çin’de, akciğer kanseri sonuçta her yıl 1 milyon kişiyi öldürecek.

Gelecek 50 yılda sigara içenlerin sayısının yarıya indirilmesi 300 milyon kişinin yaşamını kurtarabilecek olsa da, sigara içenlerin sayısını bu oranda düşürmek olağanüstü bir çaba gösterilmesini gerektiriyor. Araştırmacılar, dünya çapında sigara alışkanlığında bir düşüş olsada nüfus artışı nedeniyle düzenli veya biraz artarak yükselecek. Bunlara karşın sigara alışkanlığının azaltılması, dünyadaki kanserli sayısının azaltılmasında en büyük etkiye sahip olacak.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Üst Düzey Politika Danışmanı Dr. Judith Mackay, “Eğer kanseri ciddiye alır ve şimdi harekete geçersek, 2020’ye dek her yıl 2 milyon, 2040’a dek de her yıl 6,5 milyon canı kurtarabiliriz” dedi.

2002’de yaklaşık 11 milyon yeni kanser vakası vardı ve 7 milyon kişi kanserden öldü. 2020’ye gelindiğinde her yıl 16 milyon yeni kanser vakası ve 10 milyon ölüm olacak. Bu ölümlerin yüzde 70’inin gelişmekte olan ülkelerde olacağı belirtiliyor.

Yeni kanser vakaları ise büyük oranda dünyada yaşlı nüfusunun oranının artmasından kaynaklanacak. Kanser Atlası’na göre kansere yakalanma oranı gelişmiş ülkelerde daha fazla. ABD’de bir kişinin 65 yaşında kansere yakalanma olasılığı yaklaşık yüzde 18, Umman’da ise bu oran yalnızca yüzde 6. Ama kanser gelişmekte olan ülkelerde hala daha ölümcül.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <