Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Yazılar, sigaraya başlamayı önlüyor

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #117086 19-08-2006 16:36 GMT-1 saat    
Yazılar, sigaraya başlamayı önlüyor
Sigara paketlerinin üzerine konulan “Sigara içenler genç yaşta ölür”, “Sigara damarları tıkar, kalp krizi ve felce neden olur”, “Sigara bağımlılık yapar, başlamayın” gibi uyarıcı yazılar bağımlılarda değil de başlamamış olanlar açısından faydalı...

BURSA - Sigara içme yaşının ilköğretim çağına kadar düştüğü Türkiye’de, sigara paketlerinin üstünde bulunan uyarıcı yazılar, tiryakileri bu zararlı alışkanlıktan kurtarmaktan çok sigaraya başlanmasının engellenmesinde daha yararlı oldu.


Yeşilay Derneği Eğitim Sorumlusu Nabi Baştürk, Yeşilay’ın 2004 yılında hazırladığı rapora göre Türkiye’de 30 milyon kişinin sigara içtiğini, bu sayının her geçen yıl arttığını söyledi. Türkiye’de sigara tüketimini azaltmak için sigara paketlerinin üzerine “Sigara içenler genç yaşta ölür”, “Sigara damarları tıkar, kalp krizi ve felce neden olur”, “Sigara bağımlılık yapar, başlamayın” gibi uyarıcı yazıların koyulduğunu hatırlatan Baştürk, şöyle konuştu:
“Bu tür uyarı içerikli yazıların tiryakiler açısından işe yaramadığı kesin. Çünkü onlar, ‘içme’ denilse de içiyorlar. Bu uyarıcı yazılar bağımlılarda değil de başlamamış olanlar açısından faydalıdır. Sigaraya başlanılması açısından caydırıcı unsurdur.”

Baştürk, 1992 yılında yapılan bir araştırmada Türkiye’de 1 yıl içinde 200 bin insanın sigaranın neden olduğu hastalıklardan öldüğünün belirlendiğini dile getirerek, bu rakamların şimdi daha fazla olduğunu kaydetti.

Yeni araştırmalar yapılmadığı için şu anda “yılda en az 200 bin kişi sigaradan ölüyor” dediklerini ifade eden Baştürk, “Bunların 160 bini sigara tiryakisi, 40 bini ise pasif içicilerdir. Bu 40 bin insanın çoğu da bebek ve çocuklardır” diye konuştu.

Türkiye’de sigaraya başlama yaşının ilköğretim çağına kadar indiğini, bunun başlıca nedeninin çocukların büyüklerinden ve çevrelerinden gördüklerini taklit etmeleri olduğunu anlatan Baştürk, sevgisizliğin de çocukların bu tür zararlı alışkanlıklar edinmesinde etken olduğunu bildirdi.

Baştürk, Türkiye’de sigarayla mücadelede daha ciddi adımlar atılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <