Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Sigara ses sağlığının da düşmanı

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #117090 19-08-2006 16:37 GMT-1 saat    
Sigara ses sağlığının da düşmanı
Larenks (gırtlak) kanserine yakalanan hastaların yüzde 98’i sigara tiryakisi...


İSTANBUL - 30’lu yaşlara kadar sigara kullanan birinde 15 günden uzun ses kısıklığı problemi yaşaması durumunda mutlaka bir KBB uzmanına başvurulması gerektiği belirtildi.


Dört yılda bir gerçekleştirilen ve ilki Portekiz’de, ikincisi Brezilya’da yapılan Dünya Ses Kongresi’nin üçüncüsü, 19-22 Haziran tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi.

‘Ses sağlığı’ konusunun tüm yönleriyle ele alındığı ve bu alanda dünyanın en büyük organizasyonu olan III. Dünya Ses Kongresi’ne, dünyanın çeşitli ülkelerinden 350, Türkiye’den de 150 uzman katıldı. Türkiye organizasyonunu Türk Kulak Burun Boğaz Derneği’nin üstlendiği kongre, doktorların yanı sıra, ses bilimcileri, dil ve konuşma bozuklukları uzmanları, müzik öğretmenleri / şan hocaları ve ses terapistlerine de evsahipliği yaptı. Türk Otorinolarengoloji ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği TORL tarafından düzenlenen III. Dünya Ses Kongresi’nin Başkanlığı’nı Türk uzman Prof. Dr. Gürsel Dursun üstlendi.

Kadınlarda sigaraya bağlı gırtlak kanseri 30 yılda % 2’den % 10’a çıktı
Kongre’ye katılan Dünya Ses Konsorsiyumu Başkanı Operatör Dr. Pais Clemente, sigaranın ses sağlığının en büyük düşmanı olduğunu ve kendi ülkesi Portekiz’de sigara içilmemesi için yaptıkları kampanyalar sonucunda sigara içme oranının % 31’lerden % 19’lara kadar düştüğünü belirtti.

Türkiye Kulak Burun Boğaz Derneği Başkanı Prof. Dr. Nermin Başarer de, 30’lu yaşlara kadar sigara kullanan birinde 15 günden uzun ses kısıklığı problemi yaşaması durumunda mutlaka bir KBB uzmanına başvurulması gerektiğini söyledi. Sigara karşıtı büyük bir kampanya düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Nermin Başarer, larenks (gırtlak) kanserine yakalanan hastaların yüzde 98’inin sigara tiryakisi olduğunu belirtti. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde erkek çocuklara erkekliğin sembolü olarak üç yaşından itibaren sigaraya özendirilebildiğini belirten Prof. Başarer “Türk literatüründe en genç gırtlak kanseri hastası İç Ege Bölgesi’nden çıkmıştır. Bölge adetleri gereği çok küçük yaşlarda sigara içmeye başlayan bir erkek çocuk 16 yaşına geldiğinde bu hastalığa yakalanmış ve literatüre geçmiştir” dedi. Prof. Başarer, kadınlarda larenks kanserine yakalanma oranının son 30 yılda % 2’lerden % 10’lara çıktığının da altını çizdi.

Ses cerrahisinin önde gelen uzmanlarından Dr. Albert Merati ise “İnsanlar daha çok su, daha az sigara, alkol, çay, kahve tüketirlerse seslerini daha iyi korurlar ve bize pek iş kalmaz” derken, başarılı gırtlak nakillerine imza atmış olan ABD’li cerrah Robert Lorenz de, gırtlak nakillerinin dünyada daha yeni uygulanmaya başlandığını ve gırtlak kanserinin en büyük nedeninin sigara olduğunu vurguladı.

Kongreyle ilgili bilgi veren Kongre Genel Sekreteri Prof. Dr. Ferhan Öz ise “Kongrede amacımız, özellikle ‘ses’imizi doğru kullanmaya ve ses sağlığımızı nasıl koruyabileceğimize dikkat çekmek” dedi.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <