Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Sadece tütmesi bile kriz nedeni

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #117098 19-08-2006 16:41 GMT-1 saat    
Sadece tütmesi bile kriz nedeni
Sigara dumanına maruz kalan kişinin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski iyimser bir tahminle en az yüzde 20.
İSTANBUL - Çevresel tütün dumanı, sigara kullanmayan kişilerin de kalp sağlığını etkiliyor. Trakya Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tuncay Çağlar, “lokanta, kafeterya ve alışveriş merkezlerinde sigara tamamen yasaklanmalı” dedi.


Prof. Dr. Çağlar, sigara dumanının çevre koruma kurumları tarafından bir numaralı kanser yapıcı olarak tanımlandığını belirtti ve sigara içme yasağı olan yerlerde kalp krizlerinde büyük oranda azalma meydana geldiğini söyledi. Sigara içmeyenlerde çevresel tütün dumanına bağlı olarak akciğer kanserinin yüzde 32 oranında arttığını vurgulayan Prof. Dr. Çağlar, sigaraya maruz kalan kadınlarda meme kanseri riskinin yüzde 90 oranında arttığını öne sürdü.

KADINLARI YÜZDE 60 ETKİLİYOR
Prof. Dr. Çağlar, menopoz öncesi kadınlarda ise 2.6 kez daha fazlameme kanserine yakalanma riski olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: “Çok az ve devamlı sigara dumanına maruz kalan kadınlarda 50 yaşına kadar meme kanseri olma riski yüzde 60 oranında artmaktadır. Sigara dumanının içinde 4 binden fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Çevresel tütün dumanı, kalp-damar hastalıklarını yüzde 20-70 oranında artırıyor.”

İÇMEDİĞİ HALDE GIRTLAK KANSERİ OLDU
Prof. Dr. Çağlar, yasaların, çalışanları zehirli madde ve sağlık tehdidine karşı korumayı emrettiğini hatırlatarak, pasif sigara dumanının öncelikle lokanta, kafeterya bar gibi ikram sektöründe çalışanları etkilediğini bildirdi. Bu yerlerde çalışanlarda öksürük, hırıltı, göz yanması gibi bulgulara rastlandığını söyleyen Prof. Dr. Çağlar, sözlerine şöyle devam etti:
“Avustralya’da sigara içmeyen ve gırtlak kanseri olan bir barmene 466 bin dolar tazminat ödenmiştir. Avrupa ve ABD olmak üzere birçok ülkedeki gibi ülkemizde de lokanta, kafeterya, alışveriş merkezleri gibi halka açık yerlerde sigara tamamen yasaklanmalıdır”
Prof. Dr. Çağlar’a göre sigara içilmeyen iş yerlerinde harcamalar düşecek, hastalıklara bağlı iş gücü kaybı, sigorta bedeli, havalandırma ve boya-badana gibi masraflar da azalacak.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <