Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Sigara ile mücadelede pes etmeyin

eyüp sabri uçan şikayet

Forumlar / İnsanlar / Sağlık Güzellik

 
> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #117105 19-08-2006 16:48 GMT-1 saat    
Sigara ile mücadelede pes etmeyin
Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Türktaş, sigara bırakmayı deneme ortalamasının 5 olduğunu belirterek, “Sigara bırakmak isteyenler, denemeye devam etsinler” dedi.

ANTALYA - Prof. Dr. Haluk Türktaş, “bilimsel araştırmalar, günde 1-2 sigara içilmesinin bile hastalık riskinde anlamlı artışa neden olduğunu ortaya çıkardı” uyarısında bulundu.


Türk Toraks Derneği’nin Antalya’da düzenlenen 9. Yıllık Kongresi’ne katılan Prof. Dr. Haluk Türktaş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 2020 yılında dünyada ölüme neden olan 10 hastalık içinde, ilk sırada, tütünün neden olduğu hastalıkların yer alacağını söyledi. Tütün kullanımına yönelik çıkacak yeni yasayı desteklediklerini belirten Prof. Dr. Türktaş, “Hükümetin politikaları hoşumuza gitmeyebilir ama tütün konusundaki politikalarını destekliyoruz ve hep arkalarında olacağımızı söylüyoruz” dedi.

Tütün ve tütün mamullerine yönelik çalışmaları, “Başlangıç açısından ümit verici ama yeterli değil” diye değerlendiren Türktaş, şöyle konuştu:
“Kapalı alanda bir masanın sigaralı, diğerinin sigarasız olması sigara içmeyenleri korumaz. Çünkü dünyada milyonlarca insan, pasif içici olduğu halde birçok önlenemeyecek hastalığa yakalanmaktadır.”

“1-2 SİGARA DA ZARARLI”
Prof. Dr. Haluk Türktaş, bilimsel araştırmaların, kamu alanları vekapalı alanlarda sigara içiminin yasaklanmasının, o ülkelerde sigarayıbırakan insan sayısını da artırdığını söyledi. Sigarayı bırakmak isteyenlerin de denemekten çekinmemeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Türktaş, “Sigara, ortalama 5 kez denendikten sonra bırakılıyor. Bu yüzden sigara bırakmak isteyenler denemeye devam etsinler” dedi.

Günde 1-2 sigaranın zararı olmadığına ilişkin açıklamaların gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Prof. Dr. Türktaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilimsel araştırmalar, günde 1-2 sigara içilmesinin bile hastalık riskinde anlamlı artışa neden olduğunu ortaya çıkardı. Pasif sigara içiciliğinde de aynı tablo var. Siz eğer gün boyunca sigara içmediğiniz halde sigara içilen bir ortamdaysanız, yarım paket, hatta bir pakete yakın sigara içmiş gibi oluyorsunuz. Dolayısıyla pasif sigara içenlerde, aktif sigara içenlerde görülen akciğer kanseri, gebelerde düşük yapma, kalp krizleri, nefes darlığı, üriner sistem kanserleri gibi hastalıkların anlamlı olarak daha sık görüldüğü kanıtlanmıştır.”

“SİGARASIZ MASA YASAYI SULANDIRIR”
Türk Toraks Derneği İkinci Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Eyüp Sabri Uçan da sigarasız masa uygulamasında, sigara içen ve içmeyen kişilerinyan yana masalarda oturduğunu söyledi. Prof. Dr. Uçan, “Şu anda bizim çıkarılması için çaba gösterdiğimiz ve varolan yasa, kapalı mekanların ve kamu alanlarının sigarasız olmasını gerektiriyor. Sigarasız masa, bu yasayı sulandırmaya yönelik bir risk, tehdit içeriyor” diye konuştu.

Türkiye’de akciğer kanserli insan sayısının arttığına da dikkati çeken Prof. Dr. Uçan, şunları kaydetti:
“Yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de akciğer kanseri tanısı koyduğumuz hastaların yüzde 90’ında sigara içim öyküsü var. Geri kalan yüzde 10’luk önemli bir kısmı ise eşi sigara içen kadınlar oluşturuyor. Sigara içmek ve kanser bire bir bağlantılı. Yine Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre ise eşi sigara içen kadınlarda kansere yakalanma riskinin arttığı görülüyor.”

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <