Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Gates: AIDS’le savaşta kadınlar kilit

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #117195 19-08-2006 18:21 GMT-1 saat    
TORONTO - 16. uluslararası AIDS konferansı, Kanada’da başladı. Toronto kentinde bir hafta sürecek konferansa, dünyanın dört bir yanından gelen 21 bine yakın uzman katılıyor. Konferansın açılışında, milyarder Bill Gates konuşma yaptı. Aktör Richard Gere de açılışta hazır bulundu.


Doktor Helene Gayle, açılış konuşmasında, “Bugün daha fazla kaynağa, bilgiye ve siyasi iradeye sahibiz, ama AIDS virüsü insanlık alemi için ciddi tehdit olmaya devam ediyor. Daha fazla şey yapmalıyız” dedi.

Salonda bulunmayan Kanada başbakanının yuhalandığı açılış toplantısında, kısa bir film gösterildi. Filmin sonunda verilen mesaj gayet açıktı: “AIDS’in 50. yıldönümüne fırsat vermeyelim...”

Eşi Melinda’yla birlikte açılış toplantısına katılan Microsoft’un patronu Gates, “kadınlara virüsü durdurma gücü verilmesi” çağrısında bulundu. Gates, bu gidişle en geç 10 yıla kadar, koruyucu tedbirler geliştirilmezse AIDS tedavisi masraflarının “dayanılmaz” hal alacağı uyarısında bulundu.

Salondakilerin ayakta alkışladığı Bill Gates, “İster fahişe, ister anne olsun, kadına kendini koruma imkanı verecek çarelere muhtacız. Nerede yaşarsa yaşasın, kim olursa olsun, ne yaparsa yapsın, kadının hayatı partnerine asla bağımlı olmamalı...” dedi.

Konferanstan birkaç gün önce, Gates vakfı, Dünya AIDS’le Mücadele Vakfına 500 milyon dolar bağışlamıştı. Gates’in kaynak aktarılacağını açıkladığı alanlar arasında özellikle kadınların cinsel ilişki öncesinde kullanabileceği kremler dikkat çekiyor. Bu kremlerin HIV virüsünü önlediği düşünülüyor.

AIDS’le mücadeleye ayrılan uluslararası fonlar, 2001 yılında 1,6 milyar dolar iken, bugün 8 milyar doları aşmış bulunuyor. Ancak BM’ye göre, hastalıkla etkin şekilde mücadele edebilmek için 2010 yılına kadar yılda 23 milyar dolar gerekiyor.

AIDS, 25 yıl önce ortaya çıkarılalı beri dünyada yaklaşık 25 milyon kişinin ölümüne yol açtı. 2005 sonu itibarıyla dünyada 38,6 milyon AIDS taşıyıcısı bulunuyor. Günümüzde virüs taşıyanların sayısı 45 milyonun üzerinde.

Toronto’daki konferansta hastalığın 2031 yılında ortadan kaldırılması hedefi konması yolunda çağrılar yapılıyor. Yirmi bini aşkın katılımcıyı bir araya getiren konferans altı gün sürecek.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <