Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Stresli çalışma ortamı kalp düşmanı

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #117315 19-08-2006 20:21 GMT-1 saat    
Stresli çalışma ortamı kalp düşmanı
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Turan Ege, stresli çalışma ortamının ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını belirtti.
EDİRNE - Doç. Dr. Turan Ege, “stresli ortamlarda çalışan kişilerdeki ani tansiyon yükselmeleri, aort damar yırtılmalarına neden olabilir” dedi.


Doç. Dr. Ege, kalpten çıkan ve vücuttaki en büyük atardamar olan aort yırtılmalarının, acil müdahale edilmesi gereken ciddi bir sağlık problemi olduğunu söyledi.

Aksi halde bu durumun kişinin kısa sürede hayatını kaybetmesine neden olabildiğini ifade eden Doç. Dr. Ege, şöyle konuştu:
“Aort damar yırtılması görülen kişilerde ani bayılmalar olur. Göğüste veya sırtta ani başlayan ağrılarla kendini gösteren aort damaryırtılmaları, ani kalp krizlerine neden olmaktadır. Bu hastaların çoğuise 40-60 yaş arası erkeklerdir. Hipertansiyonu ve doğumsal aort damarhastalıkları olanlar da risk altındadır. Günümüzde yoğun stresli ortamlarda çalışan kişilerin ani tansiyon yükselmeleri de aort damar yırtılmalarına neden olabilmektedir.”

Son yıllarda aort yırtılması nedeniyle hastaneye başvuranlar arasında stresli işlerde çalışan genç erkek hasta sayısında önemli artış olduğunu bildiren Doç. Dr. Ege, şunları kaydetti:
“Yoğun stresli ortamlarda çalışılıyorsa, mutlaka bu stresin azaltılması gerekmektedir. Aksi halde aşırı stres, ani tansiyon yükselmeleri oluşturarak aort yırtılmasına neden olabilmektedir. Tansiyon yüksekliği saptanan kişilerde çeşitli ilaçlarla tansiyonun mutlaka normal sınırlara çekilmesi gerekir. Kişinin bilinen başka kalpdamar hastalığı varsa, bunlarında da mutlaka zamanında tedavisi yapılmalıdır.”

Doç. Dr. Ege, aort yırtılmaları tanısının yüzde 85-90 oranında bilgisayarlı tomografiyle konulabildiğini belirtti.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <