Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Stres iyileşmeyi yavaşlatıyor

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #117321 19-08-2006 20:24 GMT-1 saat    
Stres iyileşmeyi yavaşlatıyor
Stres iyileşmeyi yavaşlatırken, oksijen iyileşmeye yardımcı oluyor. Stres kan damarlarını daraltan bir olaylar zincirini başlatarak dokuları oksijenden mahrum bırakıyor, oksijen ise iyileşmeye yardım eden hücreleri harekete geçiriyor.
NEW YORK - ABD’nin Chicago kentinde bulunan İllinois Üniversitesi’ndeki (UIC) araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları testlerde, hayvanlar stres altındayken yaralarının iyileşmesinin yavaşladığını, ancak ekstra oksijen alımının bu yavaşlamayı tersine döndürdüğü sonucuna ulaştılar.


UIC Diş Hekimliği Fakültesi profesörlerinden Phillip Marucha ve arkadaşları, fareler üzerinde yaptıkları deney sonucunda, bir yerde kapalı tutulmanın getirdiği psikolojik stresin farelerin yaralarının iyileşme sürecini yüzde 45 oranında yavaşlattığı bulgusunu elde etti. Araştırmacılar, iyileşmenin yavaşlamasında bir grup hücre ve genetik değişikliğinin etkili olduğunu kaydetti. Marucha, “Dokuların yeniden üretilmesine yardım eden hücreler, stres altındaki hayvanlarda normal hayvanlarda olduğu şekilde hareket etmedi. Olması gerektiği şekilde sıraya girmediler ve yaranın iki ucunu biraraya getirecek küçük onarıcı lifleri oluşturmadılar. Söz konusu lifler için protein kodlayan genlerin kendini ifade edişi zayıftı” dedi.

Bununla birlikte araştırmacılar, hayvanlar normal atmosfer basıncından çok daha yüksek oranda oksijen aldıklarında iyileşme sürecinde yaşanan yavaşlamanın ortadan kalktığını kaydettiler. Marucha, stresin kan damarlarını daraltan bir olaylar zincirini başlatarak dokuları oksijenden mahrum bıraktığını söyleyerek, “Oksijen iyileşmeye yardım eden bağışıklık sisteminin kışkırtıcı hücrelerini harekete geçiriyor. Ayrıca oksijen yaralardaki bakterilerin öldürülmesine yardım ediyor” dedi.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <