Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Stres erken yaşlanma nedeni

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #117323 19-08-2006 20:25 GMT-1 saat    
Stres erken yaşlanma nedeni
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mesut Özcan, stresin erken yaşlandırdığını söyledi.
Bursa - Prof. Dr. Mesut Özcan, ciltteki yaşlanma belirtilerinin kişiden kişiye değişmekle beraber genellikle 30-40 yaşlarında başladığını, ancak günümüzde stresli yaşamın, bu belirtilerin daha erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden olduğunu belirtti.


Güneş ışınlarının, cildin yıpranmasına neden olan etkenlerin başında geldiğini ifade eden Prof. Dr. Özcan, kırışıklıkların, cildin diriliğini ve gerginliğini sağlayan liflerin esnekliğini zamanla yitirmesi sonucu oluştuğunu kaydetti. Özcan, bazı dış etkilerin bu sürecin erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden olduğuna işaret ederek, “Bunların başında güneş ışınları ve kişinin yaşam tarzı geliyor. Eğer kişinin stresli bir yaşamı varsa bu, yüzdeki çizgilerin erken yaşta belirginleşmesine ve kırışıklıkların artmasına neden oluyor” dedi.
Özcan, ekonomik sıkıntı, işsizlik, üniversitelerdeki yoğun ders programı, üst üste yapılan sınavlar gibi sorunların gençleri strese soktuğunu anlattı. Stresin 21. yüzyılın en önemli sorunlarından biri olduğuna ve en çok üniversiteli gençleri etkilediğine dikkati çeken Özcan, şunları söyledi: “Erken yaşlardan itibaren bir yerlere gelebilmek, bir meslek sahibi olabilmek için çalışan gençler üniversiteye geldiklerinde de sınav, aileden uzak kalma, geçim sıkıntısı ve işsizlik gibi nedenlerle sürekli stres altında yaşıyorlar. Dolayısıyla stres metabolizmayı bozarak, ciltteki yaşlılık belirtilerinin daha erken ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu nedenle özellikle üniversite öğrencileri, stresten mümkün olduğunca uzak durmalı.”

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <