Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Stresi düzenli beslenerek yenin

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #117330 19-08-2006 20:27 GMT-1 saat    
Stresi düzenli beslenerek yenin
Prof. Dr. Rahim Kucur, “beslenmede özellikle anti-stres maddeleri olarak bilinen kalsiyum ve magnezyuma ağırlık verilmeli” dedi.
Konya - Yapılan iyi bir kahvaltı ve akşama kadar süren düzenli beslenmenin, gün boyu yaşanacak stresi önemli ölçüde azaltacağı bildirildi.


Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahim Kucur, stresi ve gerginliği, kişinin kendisinin yarattığını ve bunları, düşünerek de azaltabileceğini söyledi. Ancak, düzenli beslenmenin her gün olağan şekilde yaşanan stres ve gerginliği azaltabileceğini belirten Kucur, bunun için yanlış alışkanlıkların değişmesi ve çok miktarda alındığında sinirleri bozan kafein ve şeker içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınılması gerektiğini kaydetti.
Özellikle yapılan iyi bir kahvaltının günlük stresi ve gerginliği düşürmede önemli bir etken olduğunu vurgulayan Kucur, “Sabahları kalktığımızda biraz hassas, alıngan ve sinirli oluruz. Bu aç olan bir vücut için çok normaldir. Karbonhidrat ve protein yüklü güzel bir kahvaltı ile sinirler yumuşadığı gibi olaylara karşı daha ılımlı davranabiliriz” dedi.
Gün içinde gergin olunan zamanlarda kahve, kola ve çikolata tüketiminin daha da arttığını, bunun da stresi artırarak vücudu kısır bir döngü içine soktuğunu vurgulayan Kucur, şöyle devam etti: “Sabahları uyku sersemliğinin açılması için iyi olan kahve, çok tüketildiğinde huzursuzluğa, uykusuzluğa ve hassas insanlarda korku ve endişeye neden olur. Kafeinin yanı sıra vücudun düzenini ciddi oranda bozan çikolota ve şekerden uzak durmak da günlük stresin belli ölçüde düşmesini sağlayacaktır.”
Büyük porsiyonlar yerine sık sık birşeyler atıştırılmasının da iyi olacağını dile getiren Kucur, “Beslenmede özellikle anti-stres maddeleri olarak bilinen kalsiyum ve magnezyuma ağırlık verilmesi gerekir. Ayrıca, bol miktarda B vitamini içeren ve (sinir besinleri) olarak adlandırılan et, balık, kepek, çavdar ile yeşil sebzelerin bütün öğünlerde bulunması da çok önemlidir” diye konuştu.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <