Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Stres, kalp sorunlarına yol açabiliyor

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #117331 19-08-2006 20:27 GMT-1 saat    
Stres, kalp sorunlarına yol açabiliyor
Stresin, belirli psikolojik değişimlere yol açarak, kalp atışlarının düzenini bozabildiği belirtildi.
Chicago - Terörist saldırılar ve deprem gibi olayların, kalp atışlarının düzenini tehlikeli oranda etkileyebildiği saptandı.


Amerikan Kalp Kuruluşu’nun yayınına göre, 11 Eylül saldırısından sonra, saldırının yapıldığı bölgeye 160 kilometre çapta oturan hastalar üzerinde araştırma yapıldı. Tehlikeli anlarda kalp atışlarını düzenleyen cihazı (ICD) taşıyan ve yaş ortalaması 69 olan 200 hastanın, saldırıdan 30 gün önceki kalp atışları ile saldırıdan 30 gün sonraki kalp atışları değerlendirildi.
Kalbe yerleştirilen bir kol saati büyüklüğündeki ICD cihazı, kalp atışları tehlikeli boyuta ulaştığında elektrik şoku vererek kalp atışlarını düzenleyebiliyor. Saldırıdan önce 7 hastada ICD cihazının elektrik şoku vererek hastayı kalp krizinden koruduğu saptanırken, saldırıdan bir ay sonra bu durumun 16 hastada meydana geldiği belirlendi. Terörist saldırıdan kaynaklanan stresin, bu hastalardaki riski 2,3’e katladığı saptandı. Uzmanlar kalbe yerleştirilmiş cihazın, hastanın yaşamını kurtarmadaki işlevini bu araştırmayla bir kez daha kanıtlayabildiklerini açıkladı. Deneklerde kalp atışlarının saldırıdan önceki duruma gelmesinin ise her geçen ay yüzde 2 ila 3 oranında mümkün olabildiği bildirildi.

STRESE DİKKAT
New York’taki St. Luke’s-Roosevelt Hastanesi uzmanlarından Dr. Jonathan S. Steinberg, stresin belirli psikolojik değişimlere yol açarak kalp atışlarının düzenini bozabildiğini ve daha başka kalp sorunlarına da yol açabildiğini belirtiyor. Bu değişimlerin kandaki pıhtılaşmayı körükleyebildiği ve sinir sistemini normalden fazla uyarabildiği kaydediliyor.
Doktorların risk grubunda olan hastaları stres açısından uyarması ve stresi azaltıcı tedavi uygulaması gerektiği, sinir sisteminin uyarısının artmasına karşı ise hastalara “beta ilaçları” verilebileceği bildirildi.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <