Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Kök hücre laboratuvarı açıldı

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #124823 29-09-2006 11:59 GMT-1 saat    
Kök hücre laboratuvarı açıldı
Uluslararası standartta kök hücre üretimi başlıyor. “Ati Teknoloji Hücre Ve Gen Tedavi Laboratuvarı” Trabzon’da açıldı.

İSTANBUL - Türkiye’nin ilk uluslararası standartlara sahip hücre işleme tesisi “Ati Teknoloji Hücre Ve Gen Tedavi Laboratuvarı” Trabzon’da açıldı. Karadeniz Teknik Üniversitesi ve 22 ortaklı özel bir şirketin işbirliği ile kurulan laboratuvar, üniversite ve hastanelere sağlıklı ve güvenilir kök hücre temin edecek.
Türkiye, hastalıkların tedavisinde kullanılan kök hücre üretiminde yurt dışına bağımlı olmaktan kurtuluyor. Trabzon’da hizmete giren “Ati Teknoloji Hücre Ve Gen Tedavi Laboratuvarı” yurt dışında 15 bin euro’dan başlayan özel kök hücre üretiminin maliyetini 3 ila 5 bin Euro’ya indirilebilecek.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Ati Teknoloji Hücre ve Gen Tedavi Laboratuvarı’nda görev yapan Prof Dr. Murat Ertürk, müşterilerinin hastalar değil, doktorlar olacağına dikkat çekiyor:
“Kök hücre tedavisi yapan bir doktor hastasından aldığı örneği pazarlama firması aracılığıyla bize gönderecek. Biz bu hücreden hastada kullanılmak üzere istenen miktarda kök hücresi üreteceğiz. Hastayla birebir hiçbir bağlantımız olmayacak.”

Laboratuvarda kemik iliği naklinde, yanık tedavisinde, yaşlanmanın geciktirilmesinde, kıkırdak dokuların onarılmasında ve kanser tedavisinde kullanılan hücreler üretilebilecek.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı’ndan Prof Dr. Serdar Bedii Omay ise laboratuvarda çalışmalarını yürüttükleri böbrek kanseri aşısının sosyal güvenlik sistemleri tarafından da karşılanacağını belirtiyor ve ekliyor:
“Örneğin böbrek kanserinde faz 3 çalışmaları bitti. Bir tedavinin sosyal güvenlik kapsamına girmesi için faz 3 çalışmalarınnı tamamlanması gerekiyor.”

7.2 milyon YTL’ye mal olan laboratuvar Ortadoğu’nun İsrail’den sonra ikinci bağişiklik tedavi merkezi olma özelliği de taşiyor. Merkezin sorumlusu Prof Dr. Ercüment Ovalı ise, laboratuvarın 5 yıl içinde Trabzon’un çehresini değiştireceği görüşünde:
“Merkezi İngiltere’den Güney Kore’den, Amerika’dan gelen bilim adamlarına gezdirdik, hayretler içinde kaldılar. 2 bilim adamı burada çalışmaya hazırız dedi. Kendi merkezlerinin bizim merkezin standardında olmadığını vurguladılar.”

18 bin kişiye ait ürünü saklama kapasitesine sahip olan laboratuvarın 22 ortağı arasında Türk Silahlı Kuvvetleri de bulunuyor.

Trabzon’da açılan merkez 3 ay içinde tam kapasiteyle hizmet vermeye başlayacak.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Mert_Yilmaz
Seek & Destroy

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2411 ileti
Yer: Isparta
İş: Öğrenci
Kayıt: 21-06-2006 14:55

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#124825 29-09-2006 12:00 GMT-1 saat    
Tşk emeğine sağlık ben çıkıyorum herkeze bye bye.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Yeniklasor <3
> 1 <