Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Uykulu Sürücüler İçin Öneriler

> 1 <

Mert_Yilmaz
Seek & Destroy

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2411 ileti
Yer: Isparta
İş: Öğrenci
Kayıt: 21-06-2006 14:55

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #125179 30-09-2006 10:08 GMT-1 saat    
Uykusuzluk, uyku apnesi ve narkolepsi gibi aşırı gündüz uyuklamasına neden olan uyku bozukluklarının trafik kazalarını arttıran bir risk etmeni olduğunu bildiren uzmanlar, tatil yapmak için pek çok kişinin yola çıktığı şu günlerde, uyku ilişkili kazaları engellemede etkili olabilecek önlemlere dikkat çekiyor.
Trafik; yol, araç ve insan üçlüsünden oluşuyor, bunlardan herhangi birinde oluşan bozukluk ise trafik kazalarına neden oluyor. Tüm ülkelerde önemli bir sorun olan trafik kazalarının meydana gelmesinde, aşırı hız, alkol alımı ve tehlikeli araç kullanımının yanı sıra uykusuzluk da önemli bir neden.
Uzmanlar, uyku ilişkili kazalar açısından en çok risk altında olan sürücüleri ise; uykusu bozulmuş ya da yorgun sürücüler, mola vermeksizin uzun süre araç kullananlar, uyku yapan ilaçlar ya da alkol alanlar, gece, öğleden sonra ve normalde uyuduğu saatlerde araç kullananlar, sık yolculuk edenler, tek başına araç kullananlar ve uzun, kırsal, sıkıcı yollarda araç kullananlar olarak bildiriyor. Tanı konulmamış uyku bozuklukları olan sürücüler de uyku ilişkili kazalar açısından risk altında bulunuyor. Uyku bozukluklarının kazaları arttıran bir risk etmeni olduğunu bildiren uzmanlar, kronik insomnia (uykusuzluk), uyku apnesi ve narkolepsi gibi aşırı gündüz uyuklamasına neden olan uyku bozuklukları olan pek çok kişinin tanısız ve tedavisiz kaldığına, bu durumun da trafik kazası riskini arttırdığına dikkat çekiyor.
Uzmanlar, uyku ilişkili kazaları engellemede etkili olabilecek önlemleri şöyle sıralıyor:
Yola çıkmadan önce iyi bir gece uykusu uyuyun. Bireysel farklılık göstermekle birlikte, sürücü için ortalama 8 saatlik bir gece uykusu gerekli.
Uzun yolculukları mümkünse bir arkadaşınızla birlikte yapın. Yolcular sizdeki yorgunluk belirtilerini fark ederek ya da aracı sıra ile kullanarak size yardımcı olabilirler.
Her 100 mil (yaklaşık 160 km)'de ya da 2 saatte bir düzenli molalar verin.
Yola çıkmadan önce, performansı azaltan ilaçlar ve alkol kullanmayın; çünkü alkol ve yorgunluk birbirlerinin etkilerini arttırır.
Sık sık gündüz uyuklaması, gece uyumakta zorluk ya da her gece yüksek sesle horlama gibi yakınmalarınız varsa, yola çıkmadan önce uyku bozuklukları açısından bir doktora danışın.
Yolculuk sırasında, yorgunluğun uyaran işaretlerine mutlaka dikkat edin ve bu belirtileri görmezden gelmeyin. Araba kullandığınız son birkaç kilometreyi anımsamıyorsanız, yolda aracınızla sağa-sola yalpalıyorsanız, dalıyor ya da dikkatinizi toplayamıyorsanız, sık sık esniyorsanız, gözlerinizi açık, başınızı dik tutmakta zorlanıyorsanız, aracınızı önünüzdeki araca çok yakın kullanıyor ya da trafik işaretlerini kaçırıyorsanız, aracınızı ani duruş ve kalkışlarla sarsa sarsa kullanıyorsanız, uyumak üzeresiniz demektir.
Araç kullanırken uyumamak için yalnızca radyoyu açmakla yetinmeyin, pencereyi de açın ve hemen mola vermek için güvenli bir yer bulun. Trafikten uzak, güvenli bir alana gidin ve en azından kısa bir süre uyuyun.
iha

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Yeniklasor <3
> 1 <