Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Oruç tutan sigara içicilerine uyarı

> 1 <

NetsinaN

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2203 ileti
Yer: Istanbul Şubesi
İş: Ceo
Kayıt: 20-12-2005 23:03

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #132375 22-10-2006 10:58 GMT-1 saat    
İftarda henüz karın doymadan sık aralıklar içilen sigara, kalp krizi riskini 10 kat artırdığı için ani ölümlere yol açabilir.

Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkanı Ubeyd Korbey, sigarının Türkiye'de yılda 100 binin üzerinde kişinin ölümüne, binlerce kişinin de özürlü olarak yaşamasına neden olduğunu söyledi.

Korbey, sigaradaki zehirli maddelerin zararının sürekli olarak gündeme getirilmesine karşın tiryakilerin zorunluluk gibi gördükleri bu alışkanlıktan kurtulamadığını belirtti.

Korbey, "Yurtdışında yapılan bir araştırmada, bir paket sigaradaki zehrin tümünün enjekte edildiği bir at öldü. Sigaranın bir zehir kümesi olduğunu bu araştırma açıkça ortaya koyuyor" dedi.

Riski 10 kat artırıyor

Bu nedenle 'vücuda yoğun zehir yüklemesinin' önlenmesi için Ramazan'da oruç tutan tiryakilerin iftar vaktinde biraz sabırlı olması gerektiğini vurgulayan Korbey şunları kaydetti:

"Birkaç lokmadan sonra hemen sigara yakılıyor ve ard arda içiliyor. Vücutta hücreler gıda beklerken birden nikotin başta olmak üzere zehir yoğunluğu ile karşı karşıya kalıyor. Bu durumda kan pıhtılaşıyor ve kalp krizi riski artıyor...

"Konuyla ilgili yapılan bir araştırmaya göre, henüz karın doymadan sık aralıklarla içilen sigara, kalp krizi riskini 10 kat artırdığından ani ölümlere yol açabiliyor. Pasif içiciler de ise kalp krizi riski yüzde 25 artıyor."

Oksijen yerine zehir taşıyorlar

Oksijen taşıması gereken hücrelerin bir anda zehir taşımaya başladığını dile getiren Korbey, "Bu yüzden beyin hücreleri başta olmak üzere çok sayıda hücre ölüyor. Vücutta ciddi anlamda zarar meydana geliyor...

"Oruç tutan tiryakiler, 55 yaşın altında görülen kalp ölümlerinin yüzde 80'ine sigaranın neden olduğunu unutmamalıdır" dedi.

En az 20 dakika bekleyin

Korbey, Ramazan'ın sigarayı bırakmak için büyük fırsat olduğunu belirterek, "Bırakılamıyorsa bile en azından karın doyduktan en az 20 dakika sonra sigara içilmelidir. Özellikle ilk lokmanın ardından tiryakiler kendine hakim olmalıdır" diye konuştu.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <