Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

En Son Donanım Ürünleri

en son donanım ürünleri

Forumlar / Teknoloji / Teknoloji ve Donanım

 
> 1 <

Gökhan

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 289 ileti
Yer: BaşKenT
İş: Web tasarım
Kayıt: 04-03-2006 18:45

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #149700 01-01-2007 05:00 GMT-1 saat    
Samsung optik joystikli dünyanın ilk cep telefonunu duyurdu.
Cep telefonu üreticileri arasındaki sıkı rekabet her geçen gün artıyor. Dev firmalar biraz daha fazla satış yapabilmek, pazar paylarını arttırabilmek ve en önemlisi de farklılık yaratabilmek için değişik çalışma ve Ar-Ge yatırımları yapmaktalar. Son yıllara kadar Nokia’nın tartışmasız hakimiyeti ile giden pazar günümüzde Sony Ericsson, Motorola ve Samsung gibi firmaların da katkıları ile daha rekabetçi bir konuma geldi. Tasarım yönünden özellikle Samsung ve Motorola’nın pazara yaptığı katkı gerçekten büyük. Tabii son dönemde LG’de farklı yaklaşım ve "Chocolate" konsepti ile olaya dahil oldu diyebiliriz. Özelikle "D" serisi telefonları ile ciddi ivme yakalayan Samsung, gerek satış, gerek prestij, gereksede popülerlik anlamında son dönemin önde markalarından. Firma son olarak duyurusunu yaptığı dünyanın ilk Optik Joystickli telefonu ile de ciddi anlamda dikkat çekecek gibi.
Cep telefonu tasarımında belkide en önemli noktalardan biri de navigasyon kontrol üniteleri. Son dönemde hemen her telefon üreticisinin birçok modelinde ekranın hemen altında tam ortaya konuşlandırılmış ve genellikle 4 yönlü harket eden kontol tuşları yada daha çok bilinen ve kullanılan ismi ile joystick tuş hemen hepimizin dikkatini çekmiştir. İşte genellikle 4 yönlü hareket kabiliyetine göre tasarlanan bu tuşlar yeni nesil telefonların içerik ve multimedye yeteneklerinin artması ile ihtiyacı karşılayamaz hale de geldiler denebilir. İşte bu noktada Samsung farklı bir çözüm ile karşımıza çıkmakta. Firma duyurusunu yaptığı yeni modeli SCH-V960’da kullandığı Optik Joystick teknolojisi ile geçekten dikkat çekiyor. Optik teknoloji günümüzde oldukça popüler bir hale geldi. Bugün bilgisayar kullanıcılarının büyük bir bölümü artık evlerinde optik mouse (fare) kullanımına geçmiş durumda. Samsung’un optik teknolojiden yararlanan yeni telefonu SCH-V960 bu alanda devrim yapacak gibi. Telefon kullandığı optik teknoloji sayesinde kullanıcı ile telefon arasında daha interaktif bir kullanım ortamı oluşturabiliyor. Telefonda yer alan optik algılayıcı kullanıcının parmak hareketlerini algılayıp analiz ederek hızlı kullanım imkaanı sağlarken, 4 yönlü hareket dışında sağladığı 360 derecelik hareket kabiliyeti ile cep telefonu kullanımını daha verimli ve hızlı bir hale getirecek gibi. Özellikle Windows Mobile işletim sistemini kullanan telefonlarda Samsung’un başlattığı Optik Joystick özelliğinin kullanıma başlanması ile Microsoft’un " Windows Mobile ile masa üstünü mobil platforma taşıdık" açıklamaları biraz daha gerçekçi bir konuma gelecek gibi.

Samsung V960’ın tek yeteneği, yanında getirdiği yenilikçi Optik Joystick teknolojisi değil tabiiki. V960’ın önemli özelliklerinden biri de sahip olduğu "Smart Lighting" teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde V960 ekranın ve tuş takımının parlaklığını otomatik olarak ayarlayabiliyor. Bunun dışında telefon üzerinde, 2MP’lik bir kamera, ayrıca altı çizilmesi gereken önemli bir diğer özellik olan, global yer belirleme sistemi (GPS) desteği gibi önemli özellikleri de var. Samsung SCH-V960’ın bazı diğer özellikleri ise şu şekilde;

Standart: CDMA 2000 1X EVDO
Kamera: 2MP kamera
Ekran: 2.12" 240x320 262K renkli TFT
Optik Joystick
MP3/VOD/MOD desteği
Aydınlatma sensörü
Bluetooth/USB deseği
Döküman gösterici
Bellek desteği : microSD
Boyut: 97 x 47.5 x 18.6 mm
Ağırlık: 102gMotorola MOTOKRZR K1

Motorola yakaladığı RAZR serisindeki başarısını devam ettirme niyetinde. Kod adı "Canary" olarak duyurulan MOTOKRZR K1, Motorola’nın kapaklı RAZR ailesinin ilk gözden geçirilmiş modeli olarak karşımızda. Diğer RAZR modellerine göre K1’in eni daha dar (53mm - V3i, 42mm - K1), kalınlığı ise V3i’ye göre çok az fazla (13.9mm V3i,16mm - K1). Malzeme kalitesi olarak K1 oldukça iyi bir seviyede. Ön yüz metalik ve camsı görünüme sahipken (bol parmak izine müsait) arka yüzde mavi yumuşak plastik kullanılmış. Bu sayede telefonun avuç içindeyken rahat bir kullanım hissi vermesi sağlanmış. Kenarlarda ise gümüş renkli plastik malzeme tercih edilirken tuşlar metal olarak göze çarpıyor.

Metal yan tuşlar çok sayıda değil. Sağdaki kontrol tuşu ses özellikleriyle ilgili. Tuşa bastıktan sonra telefona ne yapması gerektiğini söylüyorsunuz, "Start Camera" dediğinizde kamera uygulamasının aktif duruma geçmesi gibi. Yine sağ tarafta şarj ve Pc bağlantısı yapmak için mini Usb portu ve verilen kulaklıkları bağlamak için giriş mevcut. Motorola 3.5mm kulaklık girişini ısrarla kullanmamaya devam ediyor. Böyle olsada A2DP destekli Bluetooth özelliğiyle kulaklığınızı kişiselleştirebilirsiniz. Sağ yanda ses ayar tuşu ve menü orta tuşunun yaptığı seçme işlemini yapan "Smart Key" var. Bu tuşu isterseniz özelleştirebiliyorsunuz.
262bin ana ekran rengine karşın 176x220 piksel ana ekran çözünürlüğü, RAZR ailesinin geleneksel değerini korumuş. Telefonda web tarayıcı kullananlar için pek iyi bir değer değil. Parlaklık ve renk kalitesi diğer RAZR modellerdeki seviyede ve tatminkar. Kamera geliştirilerek 2 Megapiksele yükseltilmiş. microSD kart yuvası müzik dosyalarının sayısını arttırmak isteyenler için iyi bir seçenek. Motorola’nın MotoSYNC özelliği Microsoft Exchange sunucuları ile rehber ve takvim senkronizasyonu yapmaya imkan sağlıyor. Ekran koruyucu özelliği olarak "Screen 3" telefon bekleme konumundayken maç skorlarını veya haberleri otomatik olarak indirip ekranda güncel olarak gösteriyor. Gelişmiş rehber seçeneği sayesinde doğum günü, anlık mesajlaşma adresi, web sitesi gibi ek bilgiler eklenebiliyor. Kamera video kayıt özelliğine de sahip ve kaydettiğiniz videoları telefonda izleyebiliyorsunuz.
Kameraya göz atarsak 8x dijital yakınlaştırma, efektler (siyah-beyaz, mavi, kırmızı, yeşil, negatif), ortam ışığı seçme (güneşli, bulutlu, gece ve kapalı alan çekimi) özellikleri var. Eğer hazır seçenekler duruma uygun değilse, aydınlığı kendinizin ayarlayabileceği bir seçenekte mevcut. Kamera makro çekimde başarısızken, dış ortam çekimlerinde başarılı. Fotoğrafı çektiniz ve beğenmediyseniz parlaklık, karşıtlık, ayna simetrisi, kenarlık ekleme, bulanıklaştırma, keskinleştirme ve kesme işlemlerini üzerinde gerçekleştirebiliyorsunuz. Gerçekten yapılabilecek özellikler oldukça yeterliyken bunu yapmak için fotoğraf boyutundan ödün vermek gerekiyor (fotoğraf 300x400 piksele indirgeniyor).

Örnek Çekim:
Mp3 çalabilen K1, diğer uygulamalarla uğraşıyor olsanız bile arkaplanda müziği yürütüyor. Paket içeriğindeki kulaklıklarda müzik kalitesi orta kararda. Kapak kapalıyken dış ekranda çalan parçanın bilgisi geçiyor. Mp3 çalar ekolayzır seçeneklerine sahip değil ve Motorola 128kbps üzeri sıkıştırılmış dosyaları çalmadığını söylesede 192kbps’de bir sorun çıkartmadığı belirtiliyor. Müzik çalarken ana ekran bir süre sonra kendisini kapatarak pil koruma moduna geçiyor. Müzik dinlemeyi sevenler için kötü haber, pil süresi uzun ömürlü değil ve telefonu günlük şarj etmek gerekiyor.


Telefon Özellikleri:

• GSM 850/900/1800/1900MHz şebekelerinde çalışma, GRPS ve EDGE mobil veri iletişimi
• Ultra-slim form yapı, 103mm x 42mm x 16mm (4.1" x 1.7" x 0.6") ve 103gram
• 1.9" 262k TFT, 176x220 piksel çözünürlüğünde ana ekran ve 65k CSTN, 96x80 piksel çözünürlüğünde 2. ekran
• 2MP dijital kamera (8x dijital yakınlaştıra ve resim düzenleme seçenekleri)
• MPEG4 (15 fps CIF) formatında video kayıt ve oynatım, dahili hafıza üzerine 25 dakika video kaydı, ses/video yayını (3GPP)
• Stereo Bluetooth A2DP desteği
• Daha detaylı bilgilerin girilebileceği gelişmiş rehber (doğum günü, messenger adresi gibi)
• 20MB dahili bellek ve harici bellek için microSD kart yuvası
• Yüksek hızlı veri transferi için EDGE (class 12)
• Yüklü J2ME oyunları, ekran koruyucular
• İndirilebilir temalar, zil sesleri, resim ve animasyonlar
• Midi, MP3, AAC, AAC+ ses formatları desteği
• PIM (Kişisel Bilgi Yönetimi) ve Picture Caller ID (Arayan kişinin fotoğrafını ekranda gösterme)
• Ses kaydı, gelişmiş ses tanıma özelliği
• MotoSync - Microsoft Exchange sunucularla senkronizasyon yapabilme
• Push-To-Talk (Bas Konuş) ve Push-To-View (Görüntü Aktarımı) özelliği
• Screen3 özelliğiyle telefon bekleme konumundayken ekranında güncel bilgileri gösterebilme (maç sonucu, hava durumu gibi)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <