Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

ICQ kullananlar için...

> 1 <

bahar_86

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1584 ileti
Yer: balıkesir
İş: ööörenji
Kayıt: 25-03-2006 15:01

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #16693 11-04-2006 13:22 GMT-1 saat    
ICQ çözümleri

Ünlü mesajlaşma programı ICQ gün geçtikçe daha da popüler ve vazgeçilmez olmaya başlıyor! Bu 'faideli' programın kullanıcı sayısı arttıkça bize bu program ile ilgili gelen sorular da artıyor. Bizde bu yazıda ICQ ile yaşadığınız tüm sorunlara çözümler bulmaya çalışacağız. 30 adet ICQ püf noktasının sunduğu resmi geçit töreni başlıyor...
ÖZELLEŞTİRMELER

Advanced (Gelişmiş) moda nasıl geçebilirim?

ICQ ile ilgili püf noktalarımıza gerekli olabilecek özelleştirmeler ile başlamayı uygun gördüm. Bu sayede öncelikli olarak hem işlevsel hem de görünüm açısından istediğimiz gibi bir ICQ'a kavuşabiliriz. Ancak bu yazıda yer alan püf noktalarından yararlanabilmek için öncelikle Advanced (Gelişmiş) moda geçmiş olmanız gerekiyor. Eğer şu anda Simple (Basit) modda iseniz ICQ penceresinde alt bölümlerde yer alan ICQ tuşuna tıkladığınızda açılan menüden 'To Advanced Mode' seçeneğine tıklamalısınız. Şimdi karşınıza gelecek olan diyalog kutusunda tekrar 'Switch to Advanced Mode' tuşuna tıklayarak gelişmiş moda geçebilir ve daha fazla özelliğe kavuşabilirsiniz.

ICQ her açıldığında web tarayıcım da açılıyor. Bu sıkıcı durumdan nasıl kurtulabilirim?

ICQ kullanıcılarının en çok rahatsız olduğu durumlardan bir tanesi de ICQ ile birlikte otomatik olarak açılan web tarayıcı penceresidir. Çok rastlanan bir durum olmasına karşın çözümü de bir o kadar kolaydır. Bu olayı önlemek için ilk olarak ICQ penceresindeki 'ICQ' tuşuna, buradan da 'Preferences' yazısına tıklamalısınız. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun sol tarafındaki 'Connections' yazısına tıklayın. Şimdi sağ tarafta 'General' basamağına geçin. Bu basamakta 'Launch default web browser when connection is detected! yazısını görüyor olmalısınız. Bu yazının önündeki kutucukta yer alan işareti kaldırarak probleminize çözüm getirebilirsiniz.

Hazır bu konuya değinmişken bir başka önemli noktayı daha açıklığa kavuşturalım. ICQ açıkken İnternet bağlantınız kesildiği zaman ICQ penceresinin otomatik olarak kapanıp, uyku moduna geçtiğini fark etmişsinizdir. Eğer bu sizi rahatsız ediyorsa yine 'General' basamağındaki 'Automatically activate sleep mode upon disconnection' yazısının önünde yer alan işareti kaldırmayı deneyebilirsiniz.

ICQ'u açtığımda ekrana gelen 'ICQ Welcome' penceresinin açılmasını nasıl engelleyebilirim.
Bu problemde en sık karşılaşılanlardan bir tanesi. Çözümü için ICQ penceresindeki 'ICQ' tuşuna, oradan da 'Preferences' yazısına tıklayın. Açılan diyalog kutusunun sol tarafındaki 'Miscellaneous' yazısına tıklayın. Burada yer alan 'Show ICQ Welcome' yazısının önündeki işareti kaldırarak bu sorununuzu çözebilirsiniz.

İşletim sistemi başladığında ICQ'nun 'NetDetect' uygulamasının otomatik olarak çalışmasını istemiyorum. Bunu nasıl önleyebilirim?

Açılış problemlerinden başladık, hala bitiremedik. Sizde Windows başladığında ICQ'nun açılmasını istemiyorsanız ICQ penceresindeki 'ICQ' yazısına, oradan da 'Preferences' yazısına tıklayın. Sol tarafta 'Connections' seçeneğini seçili olduğundan emin olduktan sonra sağ taraftaki 'General' basamağına geçin. Burada yer alan 'Launch ICQ on startup' yazısının önündeki işareti kaldırmanız yeterli olacaktır.

Bu arada açılış ile ilgili sorunlara başlamışken bir püf noktası daha verelim. Eğer ICQ ile birlikte başka programlarında açılmasını istiyorsanız, Connections menüsünün General basamağında yer alan 'Edit Launch List' tuşuna tıklamalısınız. Daha sonra açılmasını istediğiniz programı eklemek için ADD tuşuna tıklamalısınız. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun 'Enter Application Name' bölümüne listeye eklemek istediğiniz programın adını, 'Application Executable Path' bölümüne ise programın yolunu belirtmelisiniz.

ICQ'da Türkçe karakterleri kullanamıyorum. Yazdığım mesajlar karşı tarafta çok anlamsız bir biçimde gözüküyor. ICQ'nun Türkçe karakterleri tanımasını nasıl sağlayabilirim?
Sorununuzu çözmek için ICQ'da ufak bir ayar yapmamız yeterli olacaktır. Aslında ICQ'da çoklu dil desteği bulunur ama kurulduğunda çoğu kez aktif durumda bulunmaz. ICQ çoklu dil desteğini açmak için ilk olarak ICQ pencerenizdeki ICQ tuşuna tıklamalısınız. Buradaki Preferences diyalog kutusunun Miscellaneous basamağında 'Multi Language Support' yazısını göreceksiniz. Bu yazının başındaki kutucuğu işaretli hale getirip, Apply tuşuna tıklamalısınız. Artık çoklu dil desteği açık, yani Türkçe karakterleri sorunsuz bir biçimde yazabilirsiniz. Ama bunun düzgün bir biçimde çalışması için bir defaya mahsus ICQ'u kapatıp tekrar açmalısınız.

ICQ'da menüler sol fare tuşuna tıklandığı zaman açılıyor. Oysa ben Windows'un sağ fare tuşu uygulamasına daha çok alıştım. ICQ'da sağ fare tuşuna tıkladığımda menünün açılmasını nasıl sağlayabilirim?
Birçok ICQ kullanıcısının ortak dileği olan bu işlemi gerçekleştirmek son derece kolay. Bunun için ICQ*Preferences diyalog kutusunun Miscellaneous basamağında yer alan 'Access menus by left button' seçeneğinin önündeki işareti kaldırmalısınız. Bu basit işlemden sonra menülere sol değil, Windows'tan alışık olduğunuz gibi sağ fare tuşu ile ulaşabilirsiniz.

Eski sürümden ICQ2000b sürümüne geçtiğim zaman ICQ penceresinin sol tarafına ICQ Quick diye bir araç çubuğunu eklendiğini gördüm. Bu araç çubuğu benim hiçbir işime yaramıyor. Bunu nasıl gözümün önünden kaldırabilirim?

ICQ2000b iyi niyetli bir düşünce sonucu ICQ Quick araç çubuğu ile birlikte geliyor. Bu çubuğa ICQ'da bulunan bir çok özelliğin kısayolunu ekleyip, gerektiğinde hızlı bir biçimde buradan ulaşabiliyorsunuz. Ama bir çok kişi bu çubuğu yeterince kullanmıyor. Siz de bu kullanıcılardan bir tanesiyseniz bu çubuğu kaldırmayı deneyebilirsiniz. Hem bu sayede ICQ'nun açılış süresinin de açık biçimde kısaldığını fark edeceksiniz. ICQ Quick çubuğunu kaldırmak için ilk olarak ICQ*Preferences komutunu çalıştırıp, Preferences diyalog kutusunu açın. Buradan 'Contact List' basamağına geçin. Contact List basamağının da bir alt basamağı olan 'Design' sekmesinde 'Show shortcut bar (ICQ Quick' ifadesini göreceksiniz. Bu ifadenin önündeki kutucukta yer alan işareti kaldırarak, ICQ Quick çubuğunun gözükmesini engelleyebilirsiniz.

ICQ2000b'e yeni eklenen ICQ Quick çubuğu çok işime yarıyor fakat sürekli pencerenin sağ tarafında yer kaplamasını istemiyorum. Kullanmadığım zamanlarda gizlenmesini sağlayamaz mıyım?
Bir önceki püf noktamızda ICQ Quick çubuğunu tamamen kaldırmayı öğrenmiştik, bunun yanı sıra gizlenmesini de sağlayabiliriz. Preferences diyalog kutusunun sol tarafında yer alan 'Contact List' seçeneğine tıklayın. Şimdi Contact List basamağının da bir alt basamağı olan 'Design' sekmesine geçin. Burada 'Auto hide shortcut bar' seçeneğinin yer aldığını göreceksiniz. Bu seçeneğin önündeki kutucuğu işaretli hale getirerek, ICQ Quick çubuğunu kullanmadığınız zamanlarda gizlenmesini sağlayabilirsiniz. ICQ Quick çubuğunu tekrar görünür kılmak istediğinizde fare imlecinizi ekranın sağ tarafına getirmeniz yeterli olacaktır. Bu durumda araç çubuğunun otomatik olarak açıldığını göreceksiniz.

ICQ Quick çubuğunda yer alan öğeleri nasıl düzenleyebiliriz?
ICQ Quick çubuğunda yer almasını istemediğiniz öğeleri çıkartmak, yenilerini eklemek için Preferences diyalog kutusunun 'Shortcut Bar' basamağına geçmelisiniz. Burada iki tane kutucuk göreceksiniz. Soldaki kutucukta ICQ Quick çubuğunda yer alabilecek bütün öğeler yer alıyor. Sağ taraftaki kutucukta ise şu anda halihazırda ICQ Quick çubuğunda yer alan öğeler. Eklemek istediğiniz öğeyi sol taraftaki menüden seçtikten sonra 'Add >>' tuşuna tıklayarak, ICQ Quick çubuğunuza bu öğeyi ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde ICQ Quick çubuğundan çıkartmayı düşündüğünüz öğeyi sağ taraftaki kutucuktan seçtikten sonra '<< Remove' tuşuna tıklayarak listeden kısayol çubuğundan çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Hepsi bu kadar!

Bu arada hemen bir hatırlatma daha yapalım. ICQ Quick çubuğuna ekleyebileceğiniz öğeler buradaki seçenekler ile sınırlı değil. Örneğin ICQ Quick çubuğunuzda 'NotePad' programı için de bir kısayol bulunmasını isteyebilirsiniz. Bunun için Preferences diyalog kutusunun 'Shortcut Bar' basamağında yer alan 'Add External File' tuşuna tıklamalı ve açılan diyalog kutusundan istediğiniz uygulamayı seçmelisiniz.

ICQ penceresi ekranın sağ tarafında önemli bir yer işgal ediyor. Acaba ICQ'u kullanmadığım zamanlarda otomatik olarak gizlenemez mi?

Tabii ki gizlenebilir. Hem böyle yapmanız çok daha mantıklı olur, zira yeni bir mesaj geldiğinde zaten system trayde yer alan ICQ simgesinde gözüküyor. Bu özelleştirmeyi gerçekleştirmek için Preferences menüsünden Contact List basamağına geçin. Burada 'Options' alt basamağında olduğunuzdan emin olun. Şimdi burada 'Auto hide delay XX seconds' biçiminde bir ifade görüyor olmalısınız. Bu saniye ayarını 10 saniye yaptığınızı ve kutucuğu işaretli duruma getirdiğinizi varsayarsak, ICQ'u on saniye kullanmayınca otomatik olarak gizlendiğini göreceksiniz. Böylece ekranınızın tamamı size kalacak...

Kullandığım ICQ hesabı için geçerli olan kişisel bilgilerimi nasıl düzenleyebilirim?
ICQ kullanıcılarının sizi daha iyi tanımasını sağlayan kişisel bilgilerinizi sürekli güncel tutmanız ve buradaki bilgilerin doğruluğuna dikkat etmeniz daha iyi arkadaşlıklar elde etme yolunda size oldukça yardımcı olacaktır. Kişisel bilgilerinizi (User Details) değiştirebilmek için ICQ penceresindeki ICQ çubuğuna tıkladığınızda açılan menüden 'View / Change My Details' seçeneğine tıklamalısınız. Bunu yaptığınızda ekranınızda 'View / Change My Details (nickiniz)' başlıklı bir pencere açılmış olması gerekiyor. Bu diyalog kutusunun 'Contact' basamağında diğer kullanıcıların görebileceği tüm kişisel bilgiler listelenir. Bu bilgileri değiştirmek için Main, Home gibi basamaklarda ilgili yerlere gerekli bilgileri yazmalısınız. En son tüm bilgilerinizin tamam olduğunu düşündüğünüzde 'Save' tuşuna tıklayarak bilgilerinizi ICQ veritabanına kaydedebilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizi girerken ev adresiniz ve telefon gibi öğeleri yazmak çoğu kez gereksiz olabilir ama adınızı, soyadınızı, yaşınızı doğru biçimde girmenizi önerebilirim. Bunun dışında 'E-mail Adresi' bölümünü büyük bir özen ile tamamen doğru bir biçimde doldurmalısınız. Zira ileride şifrenizi unutursanız, tekrar hatırlamak için bu e-mail adresinizi kullanabilirsiniz. Bu konuya ileride 'Güvenlik' başlığı altında değinilecektir.

ICQ listemdeki kullanıcıların kullandıkları nickler çok uzun veya anlamsız olabiliyor. Bu kişileri listemde kendi görmek istediğim isimler ile görüntüleyemez miyim?
Tabii ki görebilirsiniz. Bu tamamen sizin isteğinize kalmış bir olay. Bunun için ilk olarak listenizde adını değiştirmeyi kafanıza taktığınız bir kullanıcının üzerine tıklayıp, açılan listeden 'User Details/Address Book' seçeneğine tıklamalısınız. Şimdi karşınıza kullanıcının bilgilerini gösteren bir pencere gelmiş olmalı. Bu pencerenin 'Main' basamağına geçin. Bu basamakta 'Display' seçeneği bulunuyor. Bu seçeneğin önünde yer alan açılır metin kutusunda, kullanıcının alternatif isimleri bulunuyor. Eğer bunların arasında beğendiğiniz bir tanesi varsa onu seçili halde bırakabilirsiniz. Yok, eğer bu listede yer alanların dışında bir tane isim vermek istiyorsanız 'Display' ifadesinin önünde yer alan açılır menüye bir kere tıklamalısınız. Bu durumda yazma moduna geçecek ve kullanıcıya istediğiniz ismi verebileceksiniz. Listenizde görünmesini istediğiniz ismi yazdıktan sonra 'Close' diyerek çıkabilirsiniz.

Yeni bir mesaj geldiğinde yanıp sönen mesaj simgesine çift tıklayarak mesajı görüntülemek bana çok zor geliyor. Bunu yerine gelen mesajları görüntülemek için bir kısayol tuşu belirleyemez miyim?
Tabii ki belirleyebilirsiniz. Aslında ICQ'nun yeni sürümlerinin hepsi kısayol tuşlarını destekliyor. Fakat bu çoğu kullanıcının dikkatini çekmeyen bir özellik. Bunun için ICQ'nun Preferences menüsünden, 'Contact List' seçeneğini seçmelisiniz. Bu seçeneğin de alt basamakları bulunuyor. Bunlardan da 'Shortcuts' basamağını seçtiğinizde karşınıza ICQ'daki temel komutlar ve bunlar için kullanılabilecek kısayol tuşları gözüküyor. Örneğin mesajlarınızı bir tuş kombinasyonunu kullanarak görüntülemek istiyorsanız listeden 'Simulate Double Clicking on System Tray' seçeneğini seçili duruma getirmelisiniz. Bu öğeyi seçtiğinizde 'Current Assign Shorcut' bölümünde bu öğe için geçerli kısayol tuşu gözüküyor. Buradaki geçerli kısayol tuşunu kullanabileceğiniz gibi isterseniz 'Edit Current Shortcut' bölmesinden yeni ve istediğiniz bir kısayol tuşu belirleyebilirsiniz.

ICQ kullanırken duyduğum sesleri nasıl değiştirebilirim? İnternet üzerinde çeşitli ses temalarının bulunduğunu duymuştum. Bunları nereden bulabilirim?
ICQ, birçok olayda değişik sesler çıkararak sizi uyarır. Bu uyarı seslerini değiştirebilirsiniz. Bu değişikliği yapabilmek için Preferences penceresinin sol taraftaki menüsünden 'Events' seçeneğine tıklayın. Daha sonra buradan da 'Sounds' basamağına geçin. Karşınıza gelecek olan menüde çeşitli durumlarda çalan ses dosyalarını göreceksiniz. Buradaki herhangi bir öğeyi seçip, 'Select' tuşuna basarak bu olay ile ilgili sesi değiştirebilirsiniz. Tabii ki bu olayların hepsi için ayrı ayrı sesler oluşturmak ve belirlemek çok zamanınızı alacaktır. Bunun yerine İnternet üzerinde hazır bulunan ses temalarını indirip, kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için yine 'Sounds' basamağında yer alan 'Download More ICQ Sound Schemes' tuşuna tıklamanız yeterli olacaktır. Bunu yaptığınızda yeni bir browser penceresi açılacak ve

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile)

sounds/sound-schemes.html adresine bağlanacaktır. Buradan istediğiniz bir kategori seçip, daha sonrada beğenebileceğinizi düşündüğünüz ses temalarını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Boyutu genelde 1MB civarında olan bu dosyalara çift tıkladığınızda ICQ'a otomatik olarak eklenecektir.

Geçmiş olayların (History) arşivinin tutulmasını istemiyorum. Bu kayıtların tutulmasını nasıl engelleyebilirim?
History (geçmiş olaylar) arşivinin tutulmaması işleminin Contact Listenizdeki tüm kullanıcılar için geçerli olmasını istiyorsanız Preferences penceresindeki 'Events' seçeneğine tıklayın. Events seçeneğinin bir alt basamağı olan 'General' sekmesine geçin. General sekmesinde 'Do not log event history' seçeneğini önündeki kutucuğu işaretli duruma getirmelisiniz. Ama unutmayın, bu konuşmaların kayıtları sadece sizin bilgisayarınızda tutulmayacak. Karşı taraftaki kullanıcının da bu kayıtları tutmasını engelleyemezsiniz.

Eğer history bilgilerinin listenizdeki tüm kullanıcılar için değil, sadece belirli bir kullanıcı için geçerli olmasını istiyorsanız daha değişik bir yol izlemeniz gerekiyor. Bunun için kayıt tutulmasını istemediğiniz kullanıcının üzerine tıklayıp, kullanıcı bilgileri menüsünün açılmasını sağlayın. Bu menünün altlarında yer alan 'Alert/Accept Modes' seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelecek olan pencerenin General*Accept sekmesindeki 'Do not log event history' seçeneğini seçili duruma getirmelisiniz.

Sık Kullanılanlar Listesinde yer alan 'From ICQ' klasörünü nasıl kaldırabilirim?
ICQ yüklendiği zaman Sık Kullanılanlar (Favorites) listesine 'From ICQ' klasörünü otomatik olarak ekler. Sizin de bildiğiniz gibi listenizdeki kullanıcıların gönderdikleri URLleri bu klasörün içerisine kaydedebiliyorsunuz. Fakat birçok kişi bu klasörün gereksiz olduğunu düşünüyor ve kaldırmak istiyor. Bu klasörü sildikleri zaman büyük bir sürprizle karşılaşıyorlar çünkü ICQ bu klasörü yeniden otomatik olarak oluşturuyor. Kısacası bu klasörü kaldırmak imkansız ama ufak bir kızıl derili yöntemini kullanarak bu klasörün gözünüzün önünde durmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için Favorites klasörüne gidip, From ICQ klasörüne sağ tuşla tıklayıp, açılan menüden 'Özellikler'i seçin. Açılacak olan diyalog kutusundaki 'Gizli' seçeneğini aktif duruma getirip 'Uygula' tuşuna basın. Sorulacak olan soruları OK diyerek geçin. İşlem tamam! Artık From ICQ klasörü orada durmasına rağmen size gözükmeyecektir.

GÜVENLİK

ICQ kullanıcıları beni listelerine eklemeden önce benden izin almalarını istiyorum. Şu anda benim iznim olmadan listelerine ekleyebiliyorlar.
Aslında bu ayarı ilk ICQ hesabınızı kurduğunuz zaman belirleyebiliyorsunuz fakat daha sonradan değiştirme seçeneğiniz de bulunuyor. Bunun için ICQ penceresini altlarında yer alan ICQ tuşuna tıkladığınızda açılan menüden 'Security & Privacy' seçeneğine tıklamalısınız. Ekrana gelecek olan pencerenin 'General' basamağına geçin. Burada 'Contact List Authorization' bölümünde bulunan 'My authorization is required before user added me to their Contact List' seçeneğini işaretli duruma getirmelisiniz. 'Apply' tuşuna tıklayıp, bu seçeneği uygulamaya geçirdikten sonra sizi listenize eklemek isteyen kullanıcılar sizden izin istemek zorunda kalacaklar. İzin verip vermemek tamamen sizin elinizde tabii ki.

Bilgisayarımı kardeşim ile birlikte kullanıyorum.Benim ICQ hesabıma girememesini nasıl sağlayabilirim?
Bunun için ICQ'nun her açılışta şifre sormasını sağlayabilirsiniz. Sizin şifrenizi bilmediği sürece sizin hesabınıza erişemez. Tabii ki bu durumda siz de her ICQ'u açışınızda şifre yazma zahmetine katlanmak durumunda kalırsınız. Açılışa şifre koymak için ICQ penceresinin altında yer alan ICQ tuşuna tıkladığınızda açılan menüden 'Security & Privacy' seçeneğine tıklamalısınız Ekrana gelecek olan pencerenin 'General' basamağına geçin. Burada 'Security Level' başlığının altındaki 'High' seçeneğini seçili duruma getirin. Artık her ICQ açılışında, kullanıcı değiştirdiğinizde şifre sorulacaktır.

Şu anda kullandığım ICQ şifremi değiştirmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?
Bir önceki çözümümüzde ICQ'nun açılışında şifre sormasını sağlamıştık Ama eğer iş arkadaşlarınız ya da kardeşiniz şu anki şifrenizi biliyorlarsa bunun pek bir anlamı olmayacaktır. Şifrenizi değiştirmek için ICQ penceresinin altında yer alan ICQ tuşuna tıkladığınızda açılan menüden 'Security & Privacy' seçeneğine tıklamalısınız. Ekrana gelecek olan pencerenin 'Password' basamağına geçin. 'Type your new password' bölümüne yeni şifrenizi yazın. Bu şifre en fazla sekiz haneli olabilir. Daha sonra bir altındaki kutucuğa tekrar aynı şifreyi yazıp, 'Save' tuşuna basın. Şimdi yeni bir pencere açılacak ve sizden önceki şifrenizi isteyecek. Önceki şifrenizi de yazıp, OK tuşuna bastıktan sonra şifreniz başarı ile değiştirilmiş olacak.

ICQ şifremi unuttum? Şimdi ne yapacağım?
Telaşa hiç gerek yok. Eğer şifresini tekrar hatırlamak istediğiniz ICQ hesabınızın kişisel bilgiler bölümüne e-mail adresi bölümüne kendi adresinizi yazdıysanız şifrenizi kolay bir biçimde geri alabilirsiniz. Yok, eğer yazmadıysanız işte o zaman panik yapmaya başlayabilirsiniz. Çünkü hafızanız şifreyi tekrar hatırlamadığı sürede bir daha o hesabınızı kullanamayacaksınız demektir. Şifrenizin e-mail adresinize postalanması için ilk olarak

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) adresine girin. Karşınız gelecek olan sayfanın ICQ# bölümüne ICQ numaranızı, ' 'Email' bölümüne ise e-mail adresinizi yazın. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta bu e-mail adresinin ICQ Details bölümündeki e-mail adresiniz ile aynı olması. Aksi taktirde şifrenize kavuşamazsınız. Gerekli kutucuklara gerekli şifreleri yazdıktan sonra 'Send' tuşuna tıklayın. ICQ kayıtlarında gerekli kayıtlar yapıldıktan sonra şifreniz e-mail adresinize postalanacaktır. Şifrenizi içeren mesajın gelmesi biraz uzun sürebilir.

ICQ'u açtığım zaman görünmez olmak istiyorum. Ama çoğu kez listemdekiler beni gördüklerini söylüyorlar. Tamamen görünmez olmayı nasıl başarabilirim?
Aslında ICQ'da görünmez (invisible) olmak karşınızdaki insanlar için pek olumlu bir tutum değildir. Ama ara sıra böyle kaçamaklara ihtiyacınızın olabileceği de bir gerçek. Normalde, en klasik yollarla görünmez olmak için ICQ tuşunun sol tarafında yer alan bağlantı durumu tuşuna tıkladığınızda açılan menüden 'invisible' seçeneğini seçmelisiniz. Bu durumda çoğu kez görünmez olursunuz. Ama özel programlar kullanarak şu anda ICQ'a bağlı olup olmadığınızı kontrol eden birisi sizin o anda ICQ'a bağlı olduğunuzu görebilecektir. Tabii ki bu işinize gelmez. Bunu engellemek için ICQ tuşuna tıkladığınızda açılan menüden 'Security & Privacy' seçeneğine tıklamalısınız Ekrana gelecek olan pencerenin 'General' basamağına geçin. Burada 'Web Aware' başlığı altında bulunan 'Allow others to view my Online/Offline status from the web' seçeneğinin önündeki işareti kaldırın. Artık hiç kimse sizin o anda gerçekte Online olduğunuzu göremeyecektir. Tabii ki hala açık bazı noktalar var. Örneğin siz invisible iken herhangi birisi size bir mesaj yazarsa kesinlikle cevap yazmayın. Bu durumda IP adresiniz belli olacak ve sadece o kişiye Online durumunda gözükeceksiniz.

Tanımadığım bir kişi bana sürekli mesajlar, URLler gönderiyor. Bunu nasıl engelleyebilirim?
Eğer ICQ numarasını (UIN) bildiğiniz bir kullanıcıdan gelen mesajların size ulaşmasını istemiyorsanız o kişiyi daha doğrusu o numarayı Ignore Listenize eklemeyi deneyebilirsiniz. Bunun için ICQ tuşuna tıkladığınızda açılan menüden 'Security & Privacy' seçeneğine tıklamalısınız Ekrana gelecek olan pencerenin 'Ignore' basamağına geçin. Burada 'Add to Ignore List' tuşuna tıkladığınızda açılan pencereye ignore listenize eklenmesini istediğiniz kullanıcının ICQ numarasını yazın ve OK tuşuna basın. Artık bu kişiden gelen mesajların hiçbirisi size ulaşmayacaktır. Geçmiş olsun!

Zaman zaman değişik adreslerden gereksiz, reklam amaçlı mesajlar alıyorum. Bunlar nadiren oluyor ama yine de canımı sıkıyor. Bu mesajların gelmesini nasıl önleyebilirim?
Aslında bunu tam olarak engelleyemezsiniz. Çünkü birisi size mesaj yollayacağım dedikten sonra bunu engellemenin bir yolu yok. Ama şimdi vereceğimiz bir-iki püf noktasının kullanarak bu istenmeyen mesajları minimum düzeye indirebilirsiniz. İlk olarak ICQ tuşuna tıkladığınızda açılan menüden 'Security & Privacy' seçeneğine tıklayın. Ekrana gelecek olan pencerenin 'Ignore' basamağına geçin. Burada 'Do not accept WWPager messages' seçeneğini işaretli duruma getirin. Çünkü reklam amaçlı yollanan mesajların büyük bir çoğunluğu WWPager aracı ile gönderiliyor. Bunu dışında bu tip istenmeyen mesajları engellemek için yine aynı pencerede bulunan 'Accept messages only from users on my Contact List' seçeneğini işaretli duruma getirmeyi deneyebilirsiniz. Bu durumda sizin Contact Listenizde bulunmayan hiç kimse size mesaj gönderemez. İlk başta kulağa çok hoş geliyor olabilir ama istemeyeceğinizi düşündüğünüz mesajları engelleyeceğiniz gibi gelmesinden hoşlanacağınız, tanıdıklarınızı yolladığı mesajları da engellemiş olursunuz. Seçim size kalmış.

Contact Listemdeki kişilerin bana chat önermesini ve dosya yollamalarını istemiyorum. Bunu nasıl başarabilirim?
İlk olarak ICQ penceresindeki 'ICQ' tuşuna, buradan da 'Preferences' yazısına tıklayın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun sol tarafındaki 'Events' yazısına tıklayın. Şimdi sağ tarafta 'Chat' basamağına geçin. Bu basamakta 'Automatically refuse all Chat Requests' seçeneğini işaretli duruma getirin. Artık hiçbir kullanıcıdan Chat önerisi almayacaksınız.

Dosya yollamam önerilerini engellemek için de çok benzer bir yol kullanacağız. Bunun için 'Preferences' penceresinin sol tarafında yer alan 'Events' yazısına tıklayın. Şimdi sağ tarafta 'File Transfer' basamağına geçin. Bu basamakta 'Automatically refuse all incoming file requests' seçeneğini işaretli duruma getirin. Artık hiçbir kullanıcı size dosya göndermeye çalışamayacak, otomatik olarak bu istekleri reddedilecek.

ICQ'YA İNCE AYAR
ICQ'a en fazla 7 tane kullanıcı eklenebiliyor. Bu sayıyı arttırmanın bir yolu var mı?
Evet, registry'de yapacağınız ufak bir ayar ile ICQ'a sınırsız sayıda kullanıcı ekleyebilirsiniz. Bu ayarı yapmadan önce ICQ ya da ICQNetDetect uygulamaları açıksa bunları kapatın. BAŞLAT*Çalıştır komutunu çalıştırın. Karşınıza gelecek olan diyalog kutusuna "regedit" yazın (Tırnaklar yok!) ve 'Tamam' tuşuna tıklayın. Şimdi Windows Kayıt Düzenleyicisi açılacaktır. Burada HKEY_CURRENT_USER\Software\Mirabilis\ICQ\DefaultPrefs anahtarına ulaşın. DefaultPrefs anahtarı seçili durumda iken Düzen*Yeni*Dize Değeri komutunu çalıştırın. Şimdi sağ taraftaki pencerede yeni bir dize değeri oluşturulacaktır. Bu dize değerine "OwnersNoLimit" (Tırnaklar yok!) adını verin. Bu dize değerini oluşturduktan sonra çift tıklayın ve 'Değer Verisi' bölümüne "Yes" yazıp, 'Tamam' tuşuna tıklayın. Kayıt düzenleyici programından çıkıp, ICQ'u başlatın. Artık ICQ'a istediğiniz sayıda kullanıcı ekleyebilirsiniz.

Birden fazla ICQ hesabım var ve bunları aynı anda kullanmam gerekiyor. Fakat ICQ birden fazla pencere açmama izin vermiyor. Bu engeli aşmanın bir yolu var mı acep?
Birden fazla ICQ hesabınızı aynı anda kullanmanız mümkün. Bunun için değişik yöntemler mevcut. Mesela mICQ ya da ICQLaunch programlarını kullanabilirsiniz. Bu programları www.download.com adresinde aratarak bulabilirsiniz. Benim kişisel yorumumu sorarsanız ben bu programlardan ICQLaunch'u diğerine tercih ederim. Bu tip programları kullanarak birden fazla ICQ penceresi açabileceğiniz gibi basit bir registry ayarı yaparak ICQ'a bu desteği ekleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak ICQ ya da ICQNetDetect uygulamaları açıksa bunları kapatın. BAŞLAT*Çalıştır komutunu çalıştırın. Karşınıza gelecek olan diyalog kutusuna "regedit" yazın (Tırnaklar yok!) ve 'Tamam' tuşuna tıklayın. Şimdi Windows Kayıt Düzenleyicisi açılacaktır. Burada HKEY_CURRENT_USER\Software\Mirabilis\ICQ\DefaultPrefs anahtarına ulaşın. DefaultPrefs anahtarı seçili durumda iken Düzen*Yeni*Dize Değeri komutunu çalıştırın. Şimdi sağ taraftaki pencerede yeni bir dize değeri oluşturulacaktır. Bu dize değerine "MultiInstance" (Tırnaklar yok!) adını verin. Bu dize değerini oluşturduktan sonra çift tıklayın ve 'Değer Verisi' bölümüne "Yes" yazıp, 'Tamam' tuşuna tıklayın. Kayıt düzenleyici programından çıkıp, ICQ'u başlatın. Şimdi bir daha ICQ kısayoluna tıklayın. Yeni bir pencere daha açıldığını göreceksiniz. Her iki ICQ penceresi de aynı anda aktif olamayacağı için ikinci açtığınız pencere için farklı bir hesabı seçili duruma getirin.

SIK SORULAN SORULAR
Hangi ICQ sürümünü kullandığımı ve bu sürümden daha yenisinin olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Şu anda hangi ICQ sürümünü kullandığınızı öğrenmek için ilk olarak ICQ penceresinin sol alt tarafında yer alan 'ICQ' tuşuna basın. Daha sonra buradan Help*About komutunu çalıştırın. 'About ICQ' penceresinin üst bölümündeki ilk iki satırda ICQ versiyon bilgilerini bulabilirsiniz. Aşağıdaki örnek resme göre konuşmak gerekirse, benim şu anda kullandığım ICQ sürümü 2000b Beta, build numarası ise 3278.

Kullandığımız ICQ sürümünü öğrendiğimize göre daha yeni bir sürümün olup olmadığını kontrol etmeye sıra geldi. Bunun için İnternet'e bağlı iken

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile)

download/ adresini ziyaret edin. Bu sayfada en son çıkan sürüm bilgileri gözüküyor. Eğer sizin kullandığınızdan daha yeni bir sürüm bulunuyorsa buradaki linkleri takip ederek yeni sürümü indirebilirsiniz.

ICQ2000b'i yeni kurdum. Bu sürümde SMS gönderme özelliği olduğunu dair duyumlar aldım ama kısa mesaj göndermeyi bir türlü başaramadım. Sürekli hata mesajı veriyor. Bunun sebebi nedir?

Sizin de söylediğiniz gibi ICQ2000b'de SMS gönderme özelliği bulunuyor. Fakat maalesef Türk Cep Telefonu şirketleri bu özelliğe destek vermiyor. Bu yüzden Türk Şebekelerine ait telefon numaralarına mesaj gönderemiyorsunuz. Eğer bu özellik desteklenseydi neler olurdu diye varsayarsak siz ICQ'dan arkadaşınızın cep telefonuna kısa mesaj gönderebilecek; arkadaşınız da size cep telefonunuzdan ICQ numaranıza cevap yazabilecekti. Bu özelliğin en kısa sürede aktif hale geçmesi ümit ediyoruz.

ICQ'da henüz alınmamış ya da önceden alınıp artık kullanılmayan numaraları elde etmenin bir yolu bulunuyor mu?
Maalesef bu istediğinizin gerçekleşmesi normal şartlarda mümkün değil. Çünkü her yeni kullanıcıya numarası belli bir sıraya göre veriliyor. Bu sırayı bozmak, henüz alınmamış numaraları, önceden alınıp artık kullanılmayan numaraları talep etme gibi bir şansınız bulunmuyor. Ancak çok beğendiğiniz bir numara varsa ve bu numaranın gerçek sahibi ile anlaşırsanız size şifreyi ve bu numarayı kullanma hakkını verebilir. YADA KİMİM.COMDAN ÖZEL NUMARALRAN SİZDE NUMARA ALABİLİRSİNİZ AYRINTILAR ORADA YAZIYOR :)

Zaman zaman bu mesajı forwardlamazsanız bilgisayarınıza virüs girer ya da bu 15 kişiye forward ederseniz ICQ2000c özel sürümünü indirme hakkı elde edersiniz gibi mesajlar alıyorum. Bunlar ne kadar doğru?
Öncelikle bu tür mesajların genelde eğlenmek ya da bir siteye ziyaretçi çekmek için yapıldığını ama binlerce kişi tarafından ciddiye alınıp devam ettirildiğini belirtmeliyim. Bu tür mesajları listenizdeki diğer kullanıcılara ileterek bir şey kazanmayacağınız gibi iletmediğiniz taktirde bir şey de kaybetmezsiniz. Zaten Türkiye'nin yetersiz İnternet altyapısı ve düşük bağlantı hızları düşünüldüğünde bu tür gereksiz mesajlaşmaların ne kadar büyük bir israf olduğu açıkça gözüküyor.

ICQ'yu nasıl yedekleyebilirim ?
ICQ'u yedeklemek için genel olarak iki farklı yol bulunuyor. Bunlardan ilki ve nispeten daha kolay olanı bu iş için özelleşmiş programları kullanmak

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) adresinde bulabileceğiniz "ICQ Rescue" programını bu tip uygulamaların en güzellerinden birisi olarak gösterebiliriz. Bu tip programların kullanımı oldukça kolay oluyor. Tek dikkat etmeniz gereken nokta yedekleme yaparken doğru sürümü seçtiğinizden emin olmanız. ICQ'u yedeklemek için kullanabileceğiniz bir ikinci yol ise bu işlemi kendiniz elle yapmak. Bunun için aşağıdaki bilgileri uygulayabilirsiniz.

Yedeklemeye öncelikle Contact Listenizde yer alan kullanıcıların ve tüm mesajların kayıt edildiği veritabanı dosyalarını kopyalayarak başlamalısınız. ICQ veritabanı, ICQ numaranız ile başlayan ve .dat, .idx, .msg uzantı ile biten dosyalarda saklanır (örnek: 81816400.dat, 81816400.msg, 81816400.dat) ve kullanılan sürümlere göre eğer ICQ'yu C:\Program Files\ICQ altına kurduysanız muhtemelen aşağıdaki dizinlerde bulunur.

C:\Program Files\ICQ\DB -> ICQ98

C:\Program Files\ICQ\NewDB -> ICQ99a

C:\Program Files\ICQ\DB99b -> ICQ99b

C:\Program Files\ICQ\2000a -> ICQ2000a

C:\Program Files\ICQ\2000b -> ICQ2000b

Kullandığınız ICQ sürümüne göre mevcut olan bu dizinlerin hepsini sağlam olduğuna güvendiğiniz başka bir sürücüye veya sabit diskinizdeki başka bir dizine kopyalayın. ICQ'nun veritabanı dosyaları önceki sürümler ile uyumlu değildir. Örneğin ICQ99b kullanıyorsanız ICQ2000a'ya geçiş yapabilirsiniz ancak bunun tersi mümkün değildir. Hepsini kopyalamanızdaki amaç ileride önceki sürümlere geçiş yapmak isterseniz işe yaracaktır. Yeni bir sürüme geçerken de ICQ'nun otomatik olarak çalıştıracağı DBConvertor programını kullanmalısınız. Yukarıda bahsettiğimiz dizinler sadece en temel bilgileri içerirler ve tek başlarına yeterlidirler; fakat bunların dışında aşağıda bahsedilen klasörleri de yedeklemenizi önerebilirim.

o ...\ICQ\Bookmark dizini (ICQ'dan gelen URLler burada saklanır)

o ...\ICQ\Chats dizini (Çıkışta kayıt edilen ve mesaj arşivi eklentisi ile görülebilen chat)

o ...\ICQ\Plugins dizini (Sesli mesajlar, ICQmail ve diğer bazı ICQ eklentilerinin bilgileri burada saklanır)

o ...\ICQ\Homepage\root dizini (ICQ Kişisel Homepage sayfalarınız ve ayarlar burada saklanır)

o ...\ICQ\Received Files dizini (Kontak listenizdeki kullanıcılardan gelen dosyalar eğer başka bir dizine kayıt etmediyseniz buradadır)

o ...\ICQ\Uin dizini (ICQ numaranızın ad, takma ad, e-mail adresi gibi bilgiler burada saklanır)

Yedeklemeniz gereken klasörler bunlardan ibaret. Yedeklemeyi yapıp, ICQ'u yeniden kurduğunuz zaman, yedeklediğiniz bu klasörleri yeni kurduğunuz ICQ klasörünün içine kopyalamalısınız.

Tüm işler bunlardan ibaret. Artık listenizdeki tüm kullanıcılardan tekrar tekrar authorize istemenize gerek yok!

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <