Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

İşitme sorununa 'vida' ile son

> 1 <

FuRKaN216

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 7836 ileti
Yer: lere tükürmeyin tükürülcek o kadar surat varken:D
İş: de bu benim profilim:)
Kayıt: 13-12-2006 18:56

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #171676 04-03-2007 18:56 GMT-1 saat    
Hacettepe Üniversitesi'nde uygulanan “Kulak arkasına vida cerrahisi” işitme sorununa son veriyor. Masrafları da SSK ve Emekli Sandığı ödüyor.
Hiçbir zaman duyamayacağım' diye hayata küsenlere müjde. Dünyada 25 bin hastayı sese kavuşturan 'Baha' teknolojisi daha konforlu bir hayat vaat ediyor. Üstelik, kulak arkasına yerleştirilen vida ve işitme cihazı yardımıyla hayatınıza ses getiren teknolojinin tüm masraflarını SSK ve Emekli Sandığı karşılıyor.

Meryem Özkütük 41 yaşında. Doğuştan görme özürlü. Küçük yaşlardan itibaren kulakları da çok iyi duymuyordu. Buna rağmen hayattan umudunu kesmeyen genç kadın, devletin engellilere tanıdığı imkândan yararlanarak, önce Nevşehir SSK Hastanesi'nde, sonra Dr. İbrahim Şevki Atasagun Devlet Hastanesi'nde santral memuru olarak göreve başladı. Fakat hastalıklar Özkütük'ün peşini bırakmadı. Kulakları giderek işitmez oldu. Artık görevini yapamıyor, gözleri de görmediği için yönünü bulmakta da zorluk çekiyordu. Bunalımın eşiğine gelen Meryem Öztürk'ün hayatı, bir arkadaşının Hacettepe Üniversitesi'nde uygulandığını duyduğu 'Baha' teknolojisi ile değişti.

AMELİYAT 1 SAAT SÜRÜYOR

6 ay önce kulak arkasına takılan bir vida ve yeni işitme cihazıyla hayata yeniden tutunduğunu belirten Özkütük, “Şimdi dışarıdaki sesleri rahatlıkla duyuyor, yönünü tayin edebiliyor. Görmeyen biri için ses çok önemli. Psikolojik olarak çok rahatladım. Artık sesleri duyabiliyorum. Adeta dünyaya yeniden geldim" diyor. Hacettepe Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Sennaroğlu ve Almanya Freiburg Üniversitesi klinik şefi Prof. Dr. Roland Laszig, işitme cerrahisinde devrim yaratan Baha yöntemi ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Baha cihazı, yaklaşık 1 saat süren ameliyat sırasında, kulağın arka bölümüne yerleştiriliyor. Deri inceltilerek, bu bölgeye işitme cihazıyla iç kulak arasında iletişimi sağlayacak bir titanyum bir vida yerleştiriliyor. Vidaya dışarıdan takılan işitme cihazı ise seslerin daha net bir şekilde duyulmasını sağlıyor. Ancak doğru hastanın bulunması şart. Özellikle ileri derecede duyma sorunu olan hastalarda uygulandığında büyük başarı sağlıyor. Cihaz sudan etkilenmiyor ve gün boyu kullanılabiliyor. İşitmeyi sağlayan alet ise istendiğinde çıkarılabiliyor."

---Alinti---

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <