Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Türk doktordan müthiş buluş

> 1 <

FuRKaN216

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 7836 ileti
Yer: lere tükürmeyin tükürülcek o kadar surat varken:D
İş: de bu benim profilim:)
Kayıt: 13-12-2006 18:56

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #172271 08-03-2007 18:54 GMT-1 saat    
Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) görev yapan bir Türk doktoru bypas ameliyatlarında damar tutmayı kolaylaştıran bir alet geliştirdi. Buluş açık kalp ameliyatları için büyük kolaylık getiriyor.
SDÜ Şevket Demirel Kalp Merkezi'nde 8 yıldır görev yapan cerrah Doç. Dr. Okutan, koroner bypas ameliyatlarında damar tutucu olarak kullanılan yeni bir tıbbi alet geliştirdi. Açık kalp ameliyatlarında, operasyonun hem daha hızlı hem de kolay bir biçimde yapılmasını sağlayan ve tıbbi literatürde "greft tutucusu" diye adlandırılan alet, kalp damarları ile değiştirilen damarların birbirine eklenmesi aşamasında kullanılıyor.

Bu alet sayesinde bypas ameliyatlarının damar ekleme bölümü daha kolay, daha hızlı ve dolayısıyla daha güvenli bir biçimde gerçekleştirilebiliyor. 20 santimetre boyutunda, paslanmaz çelikten üretilen alet, steril edilerek sürekli olarak kullanılabiliyor. Kendi buluşu olan damar tutucu aleti, bugüne kadar 50'ye yakın kalp ameliyatında başarıyla kullandığını belirten Doç. Dr. Hüseyin Okutan, Türk Patent Enstitüsü'nden patentini de aldığı aletinin hikayesini şöyle anlattı:

"8 yılı SDÜ'de olmak üzere 13 yıldan beri kalp cerrahı olarak pek çok ameliyat yaptım ya da bulundum. Biz cerrahlar, kalp damarları (koroner) ile değiştirilen (bypas) damarların birbirine eklenmesi aşamasında "klemp" diye adlandırılan tutucu aletlerle iki damarı birbirine dikeriz. Bu işlem hem zor ve oldukça zaman alan bir aşamadır.

Ameliyatlar sırasında bu işlemi daha kolay yapabileceğine inandığım bir alet modeli tasarladım. Bu tasarımımı öncelikle makine mühendisi olarak çalışan Erdal Gündüz adlı bir arkadaşımla paylaştım. Onun yardımıyla aletin bir bölümünü ürettik. Daha sonra üniversitemizin CAD-CAM kerkezi uzmanları'ndan Mehmet Sofu, aletin teknik resmini çizerek, eksik olan bölümünü CNC tezgahında imal etti.

Bu aşamadan sonra aleti deneme amaçlı olarak hayvan ameliyatlarında kullandım. Sonuç başarılı olunca normal ameliyatlarda da kullanmaya başladım. Geliştirdiğim aletle bugüne kadar 50'ye yakın ameliyat gerçekleştirdim. Bu arada Türk Patent Enstitüsü'ne başvurarak "Faydalı Model Patenti'ni" aldım. Bu aletin planlanması, üretimi ve patentinin alınması 1.5 yıllık süreyi kapsadı. Şimdi amacım bir prototip olarak kullandığım bu aleti seri olarak üreterek, tüm kalp ameliyatlarında kullanılmasını sağlamaktır."

---Alinti---

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <