Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Domates erkeklere iyi gelir. Yersen!

> 1 <

FuRKaN216

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 7836 ileti
Yer: lere tükürmeyin tükürülcek o kadar surat varken:D
İş: de bu benim profilim:)
Kayıt: 13-12-2006 18:56

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #174127 15-03-2007 20:42 GMT-1 saat    
Domatese kırmızı rengini veren içindeki ''likopen'' maddesinin erkeklerde görülen prostat kanserine karşı etkili olduğu ve 50 yaşın üzerindeki erkeklerin günde en az 3-4 domates tüketmesi gerektiği bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Gör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, domatesin, birçok hastalığın yanı sıra erkeklerde görülen prostat kanserine karşı etkili olduğunu söyledi.

Prostat kanserinin, erkeklerde en sık görülen kanser türlerinin başında
geldiğine ifade eden Prof. Dr. Gök, şöyle devam etti:

''Prostat kanseri, ileri yaşlarda her erkeğin korkulu rüyası. Prostat büyümesi 50 yaş civarı erkeklerin yüzde 30'unda, 60 yaşındaki erkeklerin yüzde 50'sinde, 80 ve daha yukarı yaşlardaki erkeklerin ise yüzde 90'ında görülebilir. Büyüyen ve uzun süre tedavi edilmeyen prostat, idrar birikmesi, idrar yolu iltihabı, gözle görülür şekilde idrardan kan gelmesi ve seyrek de olsa böbrek yetmezliği gibi önemli rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Domatesin içerisinde bulunan ''likopen'' denilen madde, prostat kanserinin oluşumu engelleyebiliyor. Bunun için özellikle 50 yaşının üzerinde bulunan erkekler, her gün en az 3-4 tane domates yemeli. Domatese kırmızı rengini veren ''likopen'' adlı antioksidan maddenin tek başına kansere karşı koruyucu etkisinin fazla olmadığı biliniyor. Sebzenin bütün olarak yenmesi gerekiyor.''

-''DOMATES TÜKETİMİ ARTMALI-''

Domatesin, prostat kanserine karşı etkisinin daha önce Illinois Üniversitesinde yapılan araştırmalar sonucu belirlendiğini ifade eden Prof. Dr. Gör, domatesin sağlığa olan yararlarının göz ardı edilmemesi ve tüketiminin artması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Gör, domates ile ilgili birçok araştırmanın ve çalışmanın
yapıldığını vurgulayarak, şöyle dedi:

''Domatese kırmızı rengini veren içindeki ''likopen''in, çeşitli kanser risklerini önlediği ve sağlık sorunlarına karşı vücudun direncini artırdığı belirlendi. Domatesin içeriğindeki A, B1, B2, C ve K vitaminleri ve çeşitli minerallerle adeta bir sağlık deposu.''

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <