Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Hollanda'da Eğitim...

hollandada okumak

Forumlar / Bilim & Kültür / Eğitim

 
> 1 <

NetsinaN

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2203 ileti
Yer: Istanbul Şubesi
İş: Ceo
Kayıt: 20-12-2005 23:03

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #19149 27-04-2006 19:44 GMT-1 saat    
Hollanda'da Eğitim Harçları / Tuition Fees
Hollanda’da eğitim İngiltere’ye kıyasla fazla pahalı değildir.

Hollanda’da eğitim İngiltere’ye kıyasla fazla pahalı değildir. 1998 / 99 eğitim yılı rakamlarına göre yıllık harçlar 1.250 Euro civarındadır.

Eğitim harçları bakımından yabanci öğrenciler Avrupa Birliği vatandaşı olup olmamasına göre ayrı değerlendirir. Avrupa Birliği vatandaşı olanlar Hollanda’da harçlardan muaf olabilirler.


Hollanda Üniversite Sistemi ve Eğitim Yapısı
Hollanda eğitim sistemi hakkında temel bilgiler TurkStudent'te! Hollanda yüksek öğretim sistemi kurumsal olarak üniversiteler ve meslek yüksek okullarından(Hogescholen) oluşur.

Hollanda’da üniversitelerin kuruluş tarihi 15. yüzyılın sonlarına dayanır. Son zamanlarda özellikle 1950’li yıllarda devlet tarafından yapılan büyük yardımlar sonucu üniversitelerde gözle görülür olumlu gelişmeler kaydedilmiştir. Yüksek öğretim kurumları hızla artırılmış ve 1984 yılında Acık Öğretim (Open universiteit-OU) diye adlandırılan eğitim kurumları ile üniversite okumak hemen herkes için mümkün hale getirilmiştir. Yeni açılan Açık Öğretim Fakülteleri(Open universiteit-OU), Üniversiteler(Universiteit) ve Meslek Yüksek okulları (Hogescholen) ile öğrencilere eğitim için geniş imkanlar sunulmaktadır. Üniversitelerde uluslararası üniversite eğitimi (Internationaal inderwijs-IO) adı altında bir sistemle bazı bölümler İngilizce olarak öğretilmektedir. Hollanda devleti üniversiteler için ayrılan kaynaklar bakımından Avrupa’da ilk sıralarda yer alır.

Hollanda yüksek öğretim sistemi kurumsal olarak üniversiteler ve meslek yüksek okullarından(Hogescholen) oluşur.

Yüksek Okullar
Üniversite:
Hollanda’da toplam 13 üniversite mevcuttur. En eski üniversite 1575 yılında kurulan Leiden Üniversitesidir. Yaklaşık 25.000 ögrenci ile en büyük üniversiteler Amsterdam ve Utrecht’tir. Üniversitelerde daha çok akademik kariyer için eğitim verilir. Verilen dersler(Wetenschappelijk onderwijs-WO) genelde teorik ağırlıklıdır.

HBO-Yüksek Meslek Okulları (Hoger beroepsonderwijs)
HBO’lar öğrencileri daha çok mesleki bakımdan eğitirler. Toplam 13 üniversite olmasına karşın ülkede yaklaşık 65 HBO (Yüksek Meslek Okulu) mevcuttur. HBO’larda mesleki eğitimin yanında teori eğitimi de verilir. Bu yüzden üniversiteler ve HBO’lar birbirlerine yaklaşmaktadırlar. HBO’dan alınan bir diploma aynı zamanda üniversitelerde de geçerlidir. Böylelikle yatay geçişler sorunsuzdur. Hollanda’da üniversite okumak isteyen öğrenciler HBO’ları da denemeyi ihmal etmemelidirler. Başvurunuzu yapmadan önce HBO’dan okumak istediğiniz bölümün okulda olup olmadığını öğrenin. HBO’ların iş dünyasının gereksinimlerine göre biçimlendirilmesi mümkündür.

Açık Öğretim Üniversitesi
1984 yılından beri eğitim vermektedir. Açık Öğretim Üniversitesi (Open universiteit-OU) daha çok değişik sebeplerden dolayı full-time eğitim alamayan ve eğitimini kendi hazırladığı plana göre yapabilen kişiler için düşünülmüştür. 18 yaşından büyük herkes bu okullara herhangi bir şart koşulmaksızın kaydını yaptırabilir. Derslere katılma zorunluluğu yoktur. Bu okullarda üniversitelerde sunulan bölümlerin çoğu gösterilmektedir. Diplomalar bütün üniversitelerce tanınır. Öğrenciler okullar tarafından belirlenen belirli bir ücret ödemelidirler.

Uluslararası Eğitim Programları (Internationaal inderwijs-IO)
Hollanda Eğitim Bakanlığı tarafından yabancı öğrencileri ülkeye çekmek için normal eğitim programları yanında İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dilleri ile eğitim görme imkanı oluşturulmuştur. Bu programlar, en az 2 yıl başarıyla üniversite okumuş adaylar tarafından ziyaret edilebilir ve eğitim çerçevesinde Master, Doktora ve Post-Doc-Programları yer alır.
Böyle okullar tarafından verilen diplomalar her üniversite tarafından tanınmaktadır.

Yüksek Öğretim Sistemi
Doctoraalprogramma’s (Ön Lisans Eğitimi)
Hollanda’da yeni çıkan bir kanuna göre bir akademik yıl öğrencinin toplaması gereken krediler ile belirlenir. Bir haftada alınan 40 saatlik ders karşılığında öğrenci bir kredi puanı kazanır. Bir akademik yıl 42 hafta sürdüğünden 42 kredi puanı toplanabilir. Eğitimini 4 yılda bitirmek isteyen öğrenciler 168 kredi puanı toplamak zorundadırlar. Tıp, eczacılık ve diş hekimliği gibi bazı bölümleri bitirebilmek için 252 kredi puanına ihtiyaç vardır.

Doctoraalprogramma’ların ilk yılı( Propaedeuse) bitirildikten sonra öğrenciler Propaedeutisch Examen denen bir sınava tabi tutulurlar. Bu yıldan sonra eğitimlerine Hollanda’da devam etmek isteyen öğrenciler okuyacakları üniversite ile kontağa geçip önceden şartlar hakkında bilgi edinmelidirler. En az dört yıl süren bu eğitimin sonunda öğrenciler Doctoral Examen sınavı ile birlikte 60 sayfalık bir tez (Scriptie) yazmak zorundadırlar. Doctoral Examen doktora (doctorandus) yapabilmek için şart koşulan belgedir.

Post-doctorale Programma’s ( Lisansüstü Eğitimi)
Doktora yaklaşık dört yıl sürer. Doktora öğrencisi kendisine verilen bir konu hakkında bilimsel araştırmalar yapar. Üniversitelerde asistent ( Assistent in opleiding-AIO) olarak görev alabilirler. Doktora tezleri (Proefschrift) öğrencilerin isteği üzere başka dillerde de yazılabilir. Tezlerin savunması dekanlığın toplantısında yapılır.

HBO –Meslek Yüksek Okulları
Üniversitelerde de olduğu gibi öğrenciler kredi puanları toplamak zorundadırlar. Dört yıllık bir eğitim için toplanması gereken kredi puanı 168 dır. HBO’larda eğitim iki bölüme ayrılır. İlk bölüm bir yıllık (Propaedeuse) olup sonunda bir sınav yapılır. İkinci bölüm üç yıl süren ve içinde değişik stajlar da barındıran Hoofdfase’dir. Hoofdfase bölümünde öğrenciler daha çok alanları ile ilgili pratik bilgileri öğrenmeye başlarlar. Üçüncü yılda stajlara başlanır. Öğreniciler yaptıkları stajlar hakkında belirli aralıklarla yazılar yazarlar. HBO eğitiminden sonra yapılan bitirme sınavı (Getuigschrift van het afsluitend examen) sonucu Bachelor adını taşıyan bir diploma verilir.

Post-HBO-Programları
Mezun olanlar için üniversitelerde de olduğu gibi eğitime devam imkanı verilmektedir. Ancak doktora yapmak isteyen öğrenciler üniversitelere geçiş yapmak zorundadırlar. HBO mezunları için HBO’lar tarafından düzenlenen programlar genel olarak önde gelen firmalar tarafından desteklenir. Bu yüzden verilen eğitim daha çok mesleki ağırlıklıdır.

Hollanda’da alınacak eğitimin başka ülkelerdeki tanınırlılığı hakkında bilgi edinmek için Netherlands Organisation fir International Cooperation-NUFFIC bürosundan broşür isteyebilirsiniz.

Hollanda Üniversite Kabul Şartları
Hollanda'da üniversitelerin kabul şartlarıyla ilgili bilgiler ve açıklamaları aşağıda veriyoruz.

Üniversiteler
Yurt dişi eğitimi için her ülkede olduğu gibi kayıt işlemlerine en az bir yıl önceden başlamakta yarar vardır. Üniversiteye okumaya ilk olarak Hollanda’da başlamak isteyen yabanci öğrenciler başvurularını Hollanda’nın Groningen şehrinde bulunan Centraal bureau voor Aanmelding en Plaatsing-CBAP bürosuna gönderebilirler. Ancak üniversitelere yapılan direkt başvurular daha etkilidir. Üniversiteler ve CBAP büroları için son başvuru tarihi 1 Aralıktır.

Yeterli bilgi toplamak için NUFFIC denen kuruluştan broşürler isteyin veya ülkenizde bulunan Hollanda Büyükelçiliği ile kontağa geçin. En garantilisi başvurunuz için gerekli şartları üniversitelerin İnternet adresinden veya posta yolu ile yazışarak öğrenmektir.

Hollanda’da kayıt için gereken şartlar hemen her üniversitede aynıdır. Kayıt için sadece lise diploması ve ÖSS sonuç belgesi yetmemektedir. Herhangi bir bölüm okumak isteyen bir öğrencinin lisede bazı dersleri almış olması da gerekmektedir.
- Teoloji ve Filoloji için:
Latince ve Yunanca
- Tıp, Eczacılık ve Biyoloji vs.:
Fizik ve Kimya
- Fen Bilimleri, Mühendislik ve Matematik:
Matematik ve Fizik
- İktisat, İşletme ve Sosyal Bilimler:
Matematik

Lisede bu derslerin alındığını ispat etmek için lisedeki karneler hazır tutulmalıdır. Öngörülen dersleri lisede aldıklarını ispat edebilen öğrenciler ilk akademik yılın sonunda yapılan Propedeudisch examen sınavına girmeye hak kazanırlar. Diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak üniversitelerde kayıt işlemlerinde dil sınavı zorunluluğu yoktur. Bazı üniversiteler buna rağmen herhangi bir dil sınav sonucu isteyebilir. Ancak her halükarda iyi bir Flemenkce bilgisi sorunsuz bir eğitim için şarttır. Başvurmak istediğiniz okul ile kontağa geçip okula özel şartları öğrenebilirsiniz. Üniversite ile yazışmalarınızı İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinde yapabilirsiniz. Şüphesiz Flemenkce yapılan yazılar daha iyi etki bırakır.

Gerekli Başlıca Belgeler
- Lise diploması
- Üniversiteden alınacak not çizelgesi ve yapılan sınavlar hakkında belgeler (Ülkesinde önceden üniversiteye başlamışlar için)
- Lisede alınan karneler (Üniversiteye Hollanda’da başlamak isteyenler için)
- Kimlik ve nüfus kayıt belgesi
- Yeterli Flemenkce bilgisi (Her üniversite tarafından istenmez.)
- ÖSS sonuç belgesi
- Üniversiteden veya okuldan alacağınız bir referans kayıtta isinize yarayabilir.
- Diğer (üniversitelere bağlı) şartlar…

HBO - Meslek Yüksek Okulları
Yeni çıkan üniversiteler ile ilgili devlet kanunu(WHW) ile kayıt şartları hemen hemen her HBO’nda aşağıdaki şekilde aynı hale getirilmiştir:

- Lise diplomasi
- Üniversiteden alınacak not çizelgesi (Ülkesinde önceden üniversiteye başlamışlar için)
- Lisede alınan karneler (Üniversiteye Hollanda’da başlamak isteyenler için)
- Kimlik ve nüfus kayıt belgesi
- Yeterli Flemenkce bilgisi (Her üniversite tarafından istenmez)
- ÖSS sonuç belgesi
- Üniversiteden veya okuldan alacağınız bir referans kayıtta isinize yarayabilir.
- Diğer (üniversitelere bağlı) şartlar…

Bazı bölümlerde yaşanan yoğun talep sonucu 1997 yılında bu bölümlere girmek isteyen öğrencilere bir not sınırlaması getirilmiştir. Tıp, eczacılık, diş hekimliği okumak için yüksek lise not ortalaması istenebilmektedir. Talep fazla olmadığı zaman not sınırlarının altında notlara sahip olan öğrenciler de kabul edilebilirler. Hangi bölümlere not sınırlaması uygulandığını ve hangi notların istendiği öğrenmek için:
Informatie Beheer Groep-IGB in Groningen

Dil Sınavı
Hollandacayı INTT (Flemenkce Enstitüsü) kurslarında veya diğer çeşitli dil kurslarında öğrenebilirsiniz. Başlangıç kurslarında ders dili İngilizce ve Hollandaca’dır. Diğer kurslarda yalnızca Hollandaca ders verilir. Her iki ayda bir yeni kurslar baslar. Kurs baslgangıcından en az iki ay önce kayıt için başvurmak gerekmektedir. Bu yoğun kurslar, bir an önce dili geliştirip toplumsal hayata girmenizde önemli rol oynar.

Dil kurslarına katılan öğrencilerin çoğu aynı zamanda üniversiteye devam etmektedir. Üniversitelerdeki Yabanci Ögrenci İşlerinden her yıl Hollanda’da bulunan dil kurslarını tanıtmak için (Non-university language courses in the Netherlands) broşürler dağıtılır.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


outgroleus

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1240 ileti
Yer: BURSA
İş: Öğrenci
Kayıt: 14-05-2006 14:16

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#44438 26-05-2006 15:38 GMT-1 saat    
sağolasın güzel hepsini okudummmmm

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) (ultrAslanlar Grubu) (¯`·._)


> 1 <