Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

KPSS Hakkında Bilgiler

> 1 <

FuRKaN216

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 7836 ileti
Yer: lere tükürmeyin tükürülcek o kadar surat varken:D
İş: de bu benim profilim:)
Kayıt: 13-12-2006 18:56

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #185635 07-04-2007 13:56 GMT-1 saat    
KPSS HAKKINDA GENEL BİLGİLER


KPSS-A NEDİR?

A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

KPSS-A kadrolarına genel olarak SBF, Hukuk, İİBF ve İşletme Fakültesi mezunları başvurabilmekte olup, nadiren de olsa bazı kurumlar, mühendislik veya diğer dört yıllık bölüm mezunlarının da müfettiş, denetmen, kontrolör ve uzman yardımcılığı kadrolarına başvurabilmesine imkan tanımaktadır.

(KPSS-A) HANGİ BRANŞ TESTLERİNİ ÇÖZECEĞİM ve PUANLAMA SİSTEMİ NEDİR?

Öncelikle, tüm adaylar mutlaka cumartesi sabah oturumuna katılarak Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerine girmek zorundalar. Çünkü tüm puan türlerinde Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin en az 0,1'er taban puanı var.

Bir kurumun istemiş olduğu KPSS puanının hesaplanmasında yer alan testlerden herhangi birine hiç cevap vermemiş olan adayların sözü edilen KPSS puanı hesaplanmayacaktır. Adayların bu durumu bilerek hesaplanmasını istedikleri KPSS puanı için gerekli olan testlere doğru veya yanlış en az bir cevap vermeleri uygun olacaktır.

Sonuç olarak, Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden doğru veya yanlış en az birer cevap vermeyen bir aday, hiç bir puan alamayacaktır.

Öte yandan; her bir kurum çeşitli kadrolar için farklı statülerde personel alıyor. Her bir kadro için aranan niteliklere göre adayın çözmesi gereken testler ve bu testlerin puan ağırlıkları da değişiyor.


KPSS-B NEDİR?

Yukarıda, müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, denetmen yardımcılığı, kontrolör yardımcılığı ve kaymakam adaylığı kadrolarının kısaca KPSS-A kadroları olduğunu belirttim. KPSS-A dışında kalan tüm kadrolar KPSS-B kadrolardır. Yani mühendislikten teknikerliğe, memurluktan hemşireliğe, mimarlıktan avukatlığa tüm kadrolar KPSS-B kadrolardır.
KPSS-B kadroları için sadece Cumartesi günü yapılacak sabah oturumuna (ve bazı durumlarda yabancı dil testine) katılmak yeterlidir. Adaylar bu oturumda sadece öğrenim düzeylerine göre genel yetenek ve genel kültür sınavlarına tabi tutulacaklardır.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <