Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Kara Karga Gak Dedi!

> 1 <

YueM

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 301 ileti
Yer:
İş: Öğrenci
Kayıt: 07-05-2007 16:54

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #216257 25-05-2007 15:09 GMT-1 saat    
Karga gakladıkça diğer kuşlar sesinin çirkinliğiyle alay ediyordu. Bir de renginin karalığı yetmiyormuş gibi diğer kuşlar arasında 'aptal karga' diye ün salmıştı. Diğer kuşların hepsi mutluydu. Sesleri güzel renkleri alımlıydı. Dünyada derdi tasaları yoktu. Ne yapsa ne etse diğer kuşlara yaranamıyor, onlarla arkadaşlık kuramıyordu.

Aslında diğer kargaların böyle şeylere aldırdığı yoktu. Hatta ona kızıyorlardı. Bu küçük karga diğerlerinde gördüğü güzelliklerin kendisinde de olmasını istiyordu. Bu isteğini de bir türlü yenemiyordu.

Kuşlardan biri bir gün kargaya arkadaşça yaklaşarak sana bir şey söyleyeceğim, dedi. Karga çok sevindi. İlk defa bir başka kuş ona dostça, yaklaşıyordu. Dağdaki kızıl topraktan oluşan çamuru tarif etti.

-Çamur banyosu güzelleşmek için kullanılıyormuş. Üstelik rengini de değiştirirmiş, dedi. Senin de kırmızı tüylerin olabilir, diye ekledi.

Karga bu dostça tavsiyeden mutlu oldu. Hemen çamur havuzuna uçtu. Çamura girdi. Ama çamurdan kanatlarını kurtarmak için çok uğraştı.

-Her güzel şeyin bir zahmeti vardır, derdi annem. Bu da güzelleşmenin zahmeti olmalı, dedi kendi kendine.

Bu arada diğer kuşlar da toplanmış kargayı seyrediyordu. Hepsi ne güzel olmuşsun diyor, küçük karga mutluluktan uçuyordu. Zahmete değdi, dedi içinden. Diğer kuşlar kendi aralarında fısıldaşıp gülüşüyorlardı. Ama küçük karga üzerine alınmıyordu. Rengi değişince dost olduklarını sanmıştı.

Kargalar ise küçük karganın halini görünce şaşırdılar. Üstün başın çamur içinde, perişan olmuşsun, dediler. Küçük karga onları dinlemedi. Kıskanmayalım arkadaşlar, siz de gidin çamur havuzuna girin, sizin de olur dedi. Diğer kargalar ona bir şey anlatamayacaklarını anlayınca uzaklaştılar.

Az sonra bulutlar toplandı, yağmur çiselemeye başladı. Yağmur damlaları düştükçe karganın renkleri de dökülüyordu. Önce ala bula oldu, sonra eski haline döndü. Karganın etrafına toplanan kuşlar yine alay etmeye başladı. Karga bir oyuna getirildiğini anladığında artık çok geçti.

Aradan günler geçti. Ormana bir adam geldi. Kuşlara seslendi:

-Sesi, rengi güzel olan bütün kuşlar! Duyduk duymadık demeyin! Kuşlar ülkesinde ses ve renk yarışması düzenlendi. En güzel sesli ve en güzel renkli kuş seçimi yapılacak. Yarışmayı kazanan büyük ödüllerle birlikte, kuşlar ülkesine sultan olacak.

Bunu duyan kuşlar adamın etrafında toplandı. Adam, kuşlar ülkesinin yolunu sadece kendisinin bildiğini söyledi. Arabamı sizin için özel olarak hazırladım. Düşmeyesiniz diye özel olarak tellerle çevirdim, dedi.

Kuşlar kocaman kafese mutluluk içinde girdiler.

Tam karga da girecekken bir el kargayı kanatlarından tutup dışarı çıkardı. Adam: Karga kardeş sen baştan kaybettin, dedi gülerek. Diğer kuşlar da güldüler. Adam kapıyı kapatıp arabaya bindi. Şarkı söyleyerek yola koyuldu. Karga üzüntü içinde bari yarışmayı izleyeyim diye arabayı takip etti. Çok yoruldu; ama vazgeçmedi. Adam bir kasabaya vardı. Kuşları ayrı ayrı kafeslere koydu. Kuşlar ne olduğunu anlayamadan adam kafesleri dükkâna yerleştirdi. Kafeslerin üzerlerinde de bir etiket yapıştırdı. Yarışmayı sordular. Artık dükkânda kendi aramızda yaparız diye dalga geçti adam. Arkasından da pis pis sırıttı. Olanları şaşkınlıkla izleyen karga ilk defa renginden ve sesinden dolayı mutlu oldu.

Tüyleri kara olsa da kalbi ak paktı karganın. Arkadaşlarının bu durumdan kurtarmak istedi. Bir çözüm düşündü. Kuşları kafese koyan adam, işlerle uğraşırken gizlice içeriye girip saklandı. Akşama kadar bekledi. Akşam olunca adam dükkanı kapayıp evinin yolunu tuttu. Karga saklandığı yerden çıktı ve bütün kafeslerin kapısını tek tek açtı. Ama dükkanın kapısı kapalı olduğu için sabahı beklediler. Bu arada da kuşlar kargaya binlerce teşekkür edip onun ne kadar iyi yürekli olduğunu anlattılar.

Sabah olup da adam dükkanın kapısını açınca bütün kuşlar bir anda pır diye uçup göğe yükseldiler. dükkancı da şaştı bu işe. Kuşlar karganın etrafında kümelenip ormanlarına doğru uçup gittiler. Ve ondan sonra aptallığın da sadece kargalara mahsus olmadığını anladı. Bir daha başkalarına özenip kendinden utanmadı. Kargalar arasında mutlu bir hayat sürdü.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Dj_pciqopat_17

grup tuttuğum takım
Onbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 143 ileti
Yer: uzay
İş: öqrenc!
Kayıt: 18-02-2007 23:47

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#216260 25-05-2007 15:11 GMT-1 saat    
saqol

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


007mehmet

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2504 ileti
Yer: ANTALYA
İş: öğrenci
Kayıt: 20-04-2007 16:17

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#216373 25-05-2007 17:34 GMT-1 saat    
güzel hikaye karga da çok iyi düşünmüş

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


MSN

No_M€RCY

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1358 ileti
Yer: >|<İsTaNBuL>|<
İş: kence çekiyorum
Kayıt: 22-05-2007 15:40

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#216374 25-05-2007 17:38 GMT-1 saat    
saol paylaşım için..

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <