Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

internet efsaneleri: cehennemin korkunç sesi

> 1 <

crazy_31

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1126 ileti
Yer: miyim yemem
İş: siz güçsüz
Kayıt: 17-03-2006 14:34

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #27276 11-05-2006 18:34 GMT-1 saat    
'Cehennem' gerçek, ama 'sesleri' değil!
İnternet âlemi, bilgiye erişimde sağladığı sınırsız kolaylıklar ve ürettiği binlerce yeni bilginin yanısıra, kimi zaman gerçekliği kuşkulu kent efsanelerinin kamuoyunda süratle kök salmasında da faillere sorumsuzca yardım ve yataklık edebiliyor. Bunun en son örneği ise şu sıralarda çoğu batı kökenli bir çok sitede yer alan ve yoğun tartışmalara yol açan "cehennemin sesleri" başlıklı ürkünç bir ses kaydı…

İlk olarak geçtiğimiz yıl internette boy gösteren bu ses kaydının şöhreti, ABD ve İngiltere gibi batı ülkelerindeki dindar Hıristiyanlar arasında dalga dalga yayılarak sonunda Türkiye'ye kadar ulaştı. Özellikle internet meraklısı genç kuşak dindarlar arasında dilden dile yayılan "cehennem sesleri" adlı bu kaydın günışığına çıkmasına ise -yine sanal alemdeki sitelerin verdikleri bilgilere göre- yaklaşık 15 yıl önce Sibirya'da petrol sondajı yapan bir teknisyen grubu neden olmuş.
Özel efekt uzmanı Okkasöz: "Tamamen masabaşı bir üretim"
Son aylarda ardarda yerli-yabancı bir çok internet sitesinde boy göstermeye başlayan tartışmalı "cehennem sesleri" kaydını, film yapım sektörünün deneyimli isimlerinden özel efekt uzmanı Osman Can Okkasöz ile birlikte inceledik. Bugüne dek 100'e yakın film, dizi ve müzik klibinin ses ve görüntü efektlerini hazırlamış olan Okkasöz, bazı batılı Hıristiyan din adamları tarafından doğruluğuna ilişkin onaylar verilerek "cehennemin sesi" olarak lanse edilen bu 38 saniyelik tartışmalı kaydı önce internet üzerinden çıplak kulakla defalarca dinledi. Ses ve görüntü efektleri uzmanı Osman Can Okkasöz: "Dilerseniz bundan daha korkuncunu yarım saat içinde üretebilirim!"
Ardından da ses kuşağını bulunduğu siteden kopyalayarak bilgisayar ekranı üzerinde doğrusal bir hatta dönüştürdü. Seslerin dalgalı çizgiler halinde bütün ayrıntılarıyla görülebildiği bu hat üzerinde profesyonel bir dublaj mikseri kullanarak ayrıntılı bir inceleme gerçekleştiren Okkasöz, en sonunda Yeni Şafak için şu yorumu yaptı:
"Duyduğumuz bu ses karmaşasının ilk anda çok etkileyici olduğuna hiç kuşku yok. Amacı dinleyenleri olabildiğince ürkütmek ve bu amacına da kolayca ulaşıyor. Bundan 15-20 yıl önce, yani dijital ses kayıt teknolojisi bu denli gelişmeden önce böyle bir kayıt önüme gelseydi, büyük bir ihtimalle ben de normal ötesi bir olay olarak kabul ederdim. Çünkü analog kayıt sistemlerinde böyle bir ses karışımını üretmek çok daha zordu. Ama şimdi öyle değil, filmlerin ses kayıtlarını düzenlerken kullandığımız dijital masalarda akıllara durgunluk verecek miksajlar elde ediyoruz artık. Sözgelimi, sadece bir düzine kadar insanın stüdyoda kaydedilmiş bağırtılarını kullanarak bu sesleri binlerce kişilik bir stadyumun kalabalığına dönüştürebilmekteyiz. Dijital teknoloji sayesinde seslerin neredeyse hücrelerine kadar inip onları dilediğimiz gibi değiştirebiliyoruz."
Bu gibi teknik olanakların artık hukukçular tarafından da iyi bilinmesi nedeniyle, günümüzde ses kaydının mahkemelerde "birinci dereceden" değil, ancak "destekleyici" birer delil olarak kabul edildiğini hatırlatan Okkasöz açıklamalarını şöyle tamamladı:
"Bu bakımdan, dinlediğimiz kaydın insana gerçekten de ürperti veren bir yapısı olmakla birlikte, stüdyo koşullarında bir benzerini üretmek her zaman için mümkün. Bazı korku filmlerden ödünç sesler alıp kayıt masasında bir-iki saat uğraşarak rahatlıkla aynı etkiyi veren bir kolaj hazırlayabiliriz. Hattâ içine sizin çığlıklarınızı da yedirebiliriz. Ünlü Matrix üçlemesinde öylesine karmaşık ses kayıt işlemleri vardı ki buradaki miksaj onun yanında amatör işi kalır. Bir Müslüman olarak cehennemin varlığına inanıyorum, ama cehennemin sesinin bu kadar kolay kaydedilebileceğine inanmak mümkün değil…"
Öte yandan, konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz sinema sektörünün bu alanda deneyimli diğer iki ismi, Dizi Prodüksiyon Ltd. Şti'nin teknik yönetmeni Doğan Oran ve ses mühendisi Nurettin Tay da tartışmalı ses kuşağını dinledikten sonra Okkasöz'ün yaklaşımına destek vererek, stüdyoların bugünkü teknik koşulları içinde böyle bir kaydı üretmenin çocuk oyuncağından farksız olduğunu belirttiler.

Prof. Gölcük: "Cehennem, onların hayâl ettiklerinden daha korkunç"
Kelam uzmanı Prof. Dr. Şerafettin Gölcük, "cehennem sesleri" kaydının, algı ötesi herşeyi maddeleştirmeye çalışan geleneksel batı zihniyetinin ucube fantazilerinden biri olduğunu belirtiyor.
Cennet ve cehennemin varlığı, ilâhî adaletin tecellisindeki işlevi ve genel yapısına ilişkin tartışmalar ilâhiyat biliminin daha çok "kelam" başlıklı alanını ilgilendiriyor.
Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz Konya-Selçuk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şerafettin Gölcük, "ödül" ve "ceza"nın zirve noktasını oluşturan her iki mekânın da yaşadığımız an itibarıyla Allah tarafından yaratılmış olduğunu belirtti. Ancak, yine Gölcük'ün verdiği bilgilere göre, bütün muteber İslâmî kaynaklar "bu iki fizikötesi mekânın halihazırda boş olduğunu ve ancak mahşerdeki büyük yargılamadan sonra gerçek sakinlerine kavuşacaklarını" belirtmekte. Ünlü kelam uzmanı, "Bu durumun tek istisnası peygamberlerdir" diyerek ilginç açıklamalarını şöyle sürdürdü:
"İslâm mezhepleri arasında bir tek Mutezile ekolu cennet ve cehennemin önceden yaratılmış olduğunu kabul etmez. Onun dışındaki bütün ekollere göre, hem cennet hem de cehennem içinde bulunduğumuz şu an itibarıyla vardır.
Ancak, her ikisi de bütün güzellikleri ya da bütün korkunçluklarıyla boş durumdadır. Yalnızca ismet (günahsız) sıfatını taşıyan peygamberler için bir istisna sözkonusudur ki biz Müslümanlar, elimizdeki bilgiler ışığında onların bütün mümin insanlardan daha önce cennete kabul edilmiş olduklarına inanıyoruz. Diğer insanlar ise mutlaka Allah huzurunda tek tek yargılanacak ve hesap defterlerindeki günah-sevap dengesine göre gidecekleri nihai adrese gönderileceklerdir."
Prof. Dr. Gölcük, insan algılarının çok ötesinde birer fizikötesi mekân olarak, cennet ve cehennemin kesinlikle içinde yaşadığımız bu fiziksel âlemin dışında olduğunu vurgulayarak, "Batıl bir bilgiyle tebliğ yapılamaz. Cehennemi somut bir adres olarak dünyanın çekirdeğindeki sıcak bölgeyle özdeşleştirmek olsa olsa dinsel bir cehalettir. Bu, Hıristiyanların da yalnızca bir bölümünün inandığı komik bir bidattır. Bugün çağdaş bilimsel verilerin ışığında dünyanın merkezinin korkunç bir mağma kütlesini barındırdığını ve fokur fokur kaynadığını biliyoruz. Buna bağlı olarak da bir çok sismolojik yer hareketleri oluşuyor. Eğer sözünü ettiğiniz ses kaydı stüdyoda üretilmediyse ve bu gerçekten yerin altına indirilen mikrofonların algıladığı bir ses ise o durumda da hiç şaşırmam. Çünkü devâsa boyutlarda bir alandan ve orada ortaya çıkan dehşetengiz jeolojik seslerden söz ediyoruz. Tıpkı deprem sırasında duyduğumuz sesleri binbir farklı şeye benzetmemiz gibi bu kayıtlar da çeşitli biçimlerde algılanabilir. Ama cehennemin sakinlerinin sesi olamayacağı ise kesin. Çünkü cehennem, bu fantaziyi üreten insanların hem çok uzağında, hem çok yakınında, hem de onların tahayyül edebildiğinden çok daha korkunç bir yer. Orada yaşanacakları kaydetmeye, ne bugün ne de yarın hiçbir dünya yapısı teknik aracın gücü yetmez. Bu, dinî açıdan saklı bir bilgidir."
"Kabir azabı" iddiaları
Bazı araştırmacıların bu sesleri cehennemden gelme değil de "toprak altında kabir azabı yaşayan insanların çığlıkları" olarak yorumladıklarını hatırlatmamız üzerine ise Prof. Dr. Gölcük, bu gibi tezlerin herşeyi maddeleştirmeye çabalayan ve ancak o şekilde inanmaya eğilim gösteren çağdaş batı düşüncesinin birer yansıması olduğunu belirterek açıklamalarını şöyle noktaladı:
"Öte dünyadaki ödül ve cezaya inanıp inanmamak, zaten sınavın kendisi ve kilit noktasıdır. Allah dileseydi o dünyanın somut ipuçlarını biz yaşayanlara sunardı. Ama o zaman da sınavımız sınav olmaktan çıkardı. Gençlerimiz bu tür fantazileri kesinlikle ciddiye almasın ve hak olan inançlarına sımsıkı sarılsınlar. Çünkü gönülden inananlar için hayatın bizatihi içinde öte âleme ilişkin yeterince ipucu vardır. Kabir azabı gibi tamamen soyut âlemde yaşanan algı ötesi bir cezayı insan yapısı basit bir teyple kaydetmeyi ummak, kanımca gülünç bile değil aksine trajik bir durum. Ölümlüler için, ahiretin manevî kapılarından dünyaya doğru bu yönde bir bilgi akışı ölüme dek kesinlikle kapatılmıştır."

Efsanenin kökenleri /
Ses kaydını gerçekte kim yaptı?
İnternetteki dinsel içerikli sitelerde bulunan ve pek çoğu daha öncekilerden birebir kopyalamayla hazırlanmış olan yüzeysel açıklamalara göre, "cehennem sesleri"nin kökeni 1990'lı yılların başlarına (bir başka kaynağa göre ise 1980'lerin ortalarına) dek uzanıyor.
Bazı batılı magazin gazetelerinin yaptıkları sansasyonel haberler "yeraltındaki cehennem" efsanesinin kısa sürede yayılmasını sağladı. İşte bunlardan birinin iddialı başlığı: "Araştırmacılar cehennemin sesini kaydetti"…
O tarihlerde Sibirya'da petrol sondajı yapan jeolog Dr. Azzacov lideriğindeki bir Rus ekibi, bölgedeki yer hareketlerinin yapısını saptayabilmek için yüzeyin 14,5 kilometre altına bir ses kayıt cihazı ve bir termometre indirirler. Daha sonra cihazlar yukarı alınıp yapılan kayıtlar dinlendiğinde, binlerce insanın çok büyük ve akustik bir alanda aynı anda çığlıklar atmasını andıran ürkütücü bir ses yumağıyla karşılaşılır.
1990'ların başlarında "cehennem sesleri"ni kaydeden sondaj ekibinin lideri olduğu ileri sürülen, fakat bugüne kadar hiç kimsenin ulaşamadığı Rus mühendisi Dr. Azzacov…
Ayrıca o derinlikte ölçülen sıcaklığın beklentilerin çok üstünde olması da (1100 Celcius derece) ekibi iyice korkutur. Olaya geniş yer veren web siteleri bu şaşırtıcı bulgudan sonra şirketteki mühendis ve teknisyenlerin işi topluca bıraktıklarını ileri sürüyorlar. Ayrıca yine bütün sitelerde, kendisini ateist olarak tanımlayan Rus mühendis Dr. Azzacov'un "Bu olaya tanık olduktan sonra artık cehennemin varlığına kesinlikle inanıyorum" şeklindeki bir "açıklamasına" ve bir Amerikan gazetesinin olayla ilgili haberinin kupürüne yer verilmiş. Ancak sözkonusu olaya ilişkin olarak kamuoyuna sunulan bütün bu bilgiler, insan isimleri, belgeler ve tarihler tamamen muğlak. Sözgelimi bugüne dek hiçbir araştırmacı Dr. Azzacov diye birine ulaşamamış. Böyle bir sondaj ekibinin gerçekten varolduğu bile tartışmalı. Kent efsanelerini sorgulayan bir başka web sitesi ise hikâyenin 1990'ların ortalarında Age Rendalen adlı Norveçli bir ilkokul öğretmeni tarafından uydurulduğunu ve Rendalen'in masaüstü bir bilgisayarda ürettiği ürkütücü sesleri, arka plana yerleştirdiği bulanık bir senaryoyla birlikte internette başarıyla yaydığını ileri sürüyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


crazy_31:
...neyleyim KIRMIZI deyince, BEYAZ demeyen yari..

Legolas

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1652 ileti
Yer: Efeler Diyarı
İş: öğrenci
Kayıt: 14-03-2006 14:45

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#27548 12-05-2006 06:52 GMT-1 saat    
Keşke verseydinde dinleseydik nası bi kayıt

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ç@PKıN

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1037 ileti
Yer: uskudar
İş: ogrenci
Kayıt: 21-02-2006 20:19

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#27551 12-05-2006 06:56 GMT-1 saat    
ewet

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


bayram

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 873 ileti
Yer: tc
İş: argon kaynakçısı
Kayıt: 02-06-2006 23:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#63641 20-06-2006 17:47 GMT-1 saat    
o sesi dinledim ve yazının tamamını okudum ve yorumumu yaptım allah senden razı olsun emegine ve düşüncerine saygılar yazıyı herkesin okumasını isterdim mantıklı bir açıklama sag olasın

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Mavi GÜL

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 446 ileti
Yer: izmirrrrrr
İş: öğrenciiizz aaabiiii
Kayıt: 31-05-2006 13:43

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#63873 21-06-2006 06:42 GMT-1 saat    
bence de keşke dinleyebilseydik...

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


OctopuS

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2680 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 29-04-2006 12:00

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#64385 21-06-2006 13:16 GMT-1 saat    


bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) istiyosan işte link

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Stella

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 4183 ileti
Yer: Meksika Sınırı
İş: Kaçak
Kayıt: 12-10-2006 11:36

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#145271 30-11-2006 14:26 GMT-1 saat    
ben dinledim ama o kadar da korkunç deildi

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Candy

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2571 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 18-06-2006 16:50

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#146854 07-12-2006 07:47 GMT-1 saat    
Ben sesleri dinledim arkadaşlar.
Ama buna inanmıyorum çünkü şuan hiç bir insan Cehennem de değil.
Eğer amelleriniz kötüyse kabir azabı çekersiniz. Eğer iyiyseniz Cennet mekanı olur kabriniz, ama Cennette olmazsınız.

Cennet ve Cehennem ahiret günü hesaba çekildikten sonra gireceğimiz yerdir.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


3xPoLiT

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 338 ileti
Yer: bilinmezlerde
İş: CoDeR
Kayıt: 13-01-2007 15:20

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#154559 15-01-2007 15:40 GMT-1 saat    
baya bir tartışıldı eğer doğruluğu varsa anca şu şekilde olabilir kabir azabı çekenlerin sesleridir yoksa daha cennet ve cehennem yaratılmadıki cehennemden sesler gelsin :)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <