Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Mavi yemiş her derde deva

> 1 <

FuRKaN216

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 7836 ileti
Yer: lere tükürmeyin tükürülcek o kadar surat varken:D
İş: de bu benim profilim:)
Kayıt: 13-12-2006 18:56

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #238193 18-07-2007 11:29 GMT-1 saat    
SAMSUN (İHA) - Karadeniz Bölgesi'nde üretimine başlanan Amerikalılar'ın "mavi altın" diye adlandırdığı "mavi yemiş"in kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktif hale getirdiği, kalp krizi riskini ile HIV virüsünü azalttığı ve şeker hastalıklarından kaynaklanan görme bozukluğunu engellediği belirtildi.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Çelik, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde üretimine başlanan mavi yemişin sağlık açısından çok önemli yararları bulunduğunu söyledi. Çelik, 3 ayrı türü bulunan mavi yemişin yöre halkı tarafından reçel ve pekmez yapılarak tüketildiğini kaydetti. Sağlık sektöründe ve kozmetik alanında mavi yemişin meyvesi, çiçekleri, yaprak ve köklerinden yararlanıldığını vurgulayan Çelik, "145 gram mavi yemişin 21 gram karbonhidrat, 1 gram protein, 0.5 gram yağ, 19 miligram C ve 145 IU A vitamini ile 85 kalori içerdiği belirlenmiştir. Sodyum içermeyen, mineral ve vitaminlerce zengin olduğu belirlenen mavi yemiş insan sağlığı açısından çok yararlıdır" dedi.
Mavi yemişin faydalarından bahseden Çelik, "Mavi yemiş yaprak ile kuru meyvelerinden yapılan çay ishal giderici özellik taşımaktadır. Kadınlarda özel günlerin etkisini azaltmakta ve düzene sokmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi gösterir, kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktif hale getirir. Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar. Taze olarak tüketilmesi halinde kanı temizler. Kan şekerini düşürüp bağırsak metabolizmasını düzenler. Kolesterolü düşürür, kalp krizi riski ve HIV virüsünün tekrarlanmasını azalttır. Sakinleştirici özelliği bulunur" diye konuştu.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <