Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Zana'nın 'Öndermiz İmralı'da' sözlerine soruşturma

> 1 <

alemci

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1836 ileti
Yer: Ankara
İş: Muhasebe
Kayıt: 11-05-2006 04:54

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #238950 20-07-2007 04:29 GMT-1 saat    
Eski DEP milletvekili Leyla Zana'nın, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin Kürtler arasında siyasi bir deprem olduğunu söylemesi ve "önderimiz İmralı'da" ifadelerini kullanması nedeniyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

DTP'nin desteklediği bağımsız milletvekili adaylarının Diyarbakır İstasyon Meydanı'ndaki mitinginde konuşan DEP eski Milletvekili Leyla Zana hakkında soruşturma başlatıldı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nden, mitingin görüntü kayıtlarını isteyerek incelemeye başlayan savcılık, söz konusu ifadelerin Zana tarafından sarf edildiğinin anlaşılması durumunda 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açacak.

Zana mitingde Kürtçe konuşmuş, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Amed dört defa büyük adımlar attın. Bütün dünya halkları imrendi. İki adımın üzüntülü oldu, biri arkadaşımız Vedat Aydın'ı yolcularken yapılan adımdı. İkinci adım kültürün, dili için bir kaç kişi Meclis'e gönderdiniz. Üçüncüsü de üzüntülüydü, Amed halkının yüreğinde ve bütün Kürtlerin yüreğinde siyasi depremdi çünkü önderimiz, İmralı'daydı. Dördüncü adım AB'ye giriş iradesiydi.”----------------------------------------------------------------------------------------------

İste konusmalar burada


Eski DEP milletvekili Leyla Zana, Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, "Bu sefer de barışa elimizi uzatacağız. İstiyorlar mı istemiyorlar mı? Kimse bizim hassasiyetimiz ve onurumuzla oynamasın. Elimizi son kez uzatıyoruz. Tutmazlarsa geri çekeceğiz" dedi.
DTP'nin desteklediği bağımsız milletvekili adayları Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda miting düzenledi. Mitingde eski DEP Milletvekili Leyla Zana, bağımsız adaylardan Aysel Tuğluk ve Gülten Kışanak, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve alt belediye başkanları ile DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğdu yer aldı. Diyarbakır bağımsız adaylarından Selahattin Demirtaş eşinin hastaneye kaldırılması, Akın Birdal ise rahatsızlanmasından dolayı mitinge katılmadı.

Mitingde kalabalığa Kürtçe hitap eden DEP eski milletvekilli Leyla Zana, "Sizin oyunuz birliğedir, oyunuz kimliğinizedir. Sizden isteğim budur. Bu sefer de barışa elimizi uzatacağız. İstiyorlar mı istemiyorlar mı? Elimizi son kez uzatıyoruz. Kimseye zorla elimizi uzatmıyoruz. Her kişi, her grup, her millet onuruyla hassiyetiyle yaşıyor. Kimse bizim hassasiyetimizle ve onurumuzla oynamasın. Elimizi son kez uzatıyoruz. Tutmazlarsa geri çekeceğiz" şeklinde konuştu.

"KÜRTLERİN SİYASİ KIBLESİ"

Zana konuşmasında Diyarbakır için "Kürtlerin siyasi kıblesi" tanımlamasını yaptı. Diyarbakırlılara, "senden öyle bir ses istiyorum ki sadece Ankara duymasın, bütün dünya duysun" diye seslenen Zana, Diyarbakır'ın daha önce DEP'li milletvekillerini çıkarması ve AB sürecindeki rolü gibi "büyük adımlar" attığını söyledi. Zana şöyle konuştu:

"Amed dört kez öyle büyük adımlar attın ki bütün dünya halkları imrendi. İki adımın üzüntülü oldu. biri 91'de yoldaşımız, arkadaşımız Vedat'ı yolcularken yapılan büyük adımdı. İkinci adım ilk kezdi. Kültürün, dili için bir kaç kişi Meclis'e gönderdiniz. Üçüncü sefer de üzüntülüydü. Bütün Kürtlerin yüreğinde siyasi depremdi. 99'da önderimiz İmralı'daydı" Zana'nın bu sözleri üzerine miting alanını dolduran kalabalık "Biji Serok Apo" sloganları attı.

Zana dört bağımsız adayı Meclis'e gördemeninin Diyarbakır için bir diğer büyük adım olacağını ifade etti.

TUĞLUK: “KÜRTLER ÖZGÜRLÜĞÜNÜ İSTİYOR"

Tuğluk ise konuşmasında "Onbinlerle alanları doldurduk. Barış özgürlük çığlığını yükselttik. Adaletsizliğe karşı, halkın adalete doğru yaptığı yürüyüşün sonunda özgürlük ve barış bizim olacak" dedi. Meclis'te "eşit ve özgür yurttaş olarak demokratik cumhuriyette hak ettiğimiz yeri isteyeceğiz" diyen Tuğluk, Başbakan Erdoğan ve AKP iktidarını şu sözlerle eleştirdi:

"Başbakan son günlerde kınama açıklamalarına başladı. 20 yıldır aynı dil kullanılıyor. Bu zihniyet kime ne kazandırdı? Bu zihniyeti ve dilinizi terk edin. Amed halkı huzurunda Başbakanı ciddiyete davet ediyoruz. Samimiyseniz gelin sorunları birlikte çözelim. Gelin hep birlikte sorunları açığa çıkarılam. 'Hakikat ve gerçekleri açığa çıkarma komisyonu' kuralım. Masum insanlara Vedat Aydınları, Musa Anterleri, Mehmet Sincarları kim vurduysa gelin açığa çıkaralım. Buna cesaretiniz var mı?"

Bağımsız aday Kışanak da "İp siyaseti yapanlara 22 Temmuz'da 'darağacı kuramazsın' yanıtı verilecek. Bundan önce Meclis yolunu açan ve halkını en doğru şekilde temsil eden DEP'lilerin mücadelesi ile ve onlarla daha ileriye götüreceğimize söz veriyoruz" dedi.

Adayların arıdından söz alan DTP Genel Başkan Vekili Nurettin Demirtaş, "Erdoğan, 'Biz tek başımıza iktidar olacağız' diyor. Biz diyoruz ki sen 5 yıldır daha fazla kan ve gözyaşına neden oldun" şeklinde konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise konuşmasında "Demokratik muhalefet en az iktidar kadar erdemlidir. AK Parti erdemsizliğinden bunun hiç birini yapamadı" dedi. Baydemir şunları söyledi:

4.5 yıllık hükümet var önümüzde. Sivilleşme, demokratikleşme konusunda ne yaptı. Bir adım ileri attı, kaşlarını çattı, 4 adım geri gitti. Bu şekilde ülke yönetilemez. Cesaret, kararlılık ve iradeye dayalı bir politika gerekiyor ülkeyi yürütmek için. AKP Mersin'de bayrak provokasyonu önünde dik durabiliseydi, Diyarbakır'daki patlamanın arkasındakileri açığa çıkarabilseydi, Şemdinli'de onurlu bir duruşu olsaydı, elektronik darbeler yaşanmazdı."

NOTLAR

-Mitinge Avrupa Sosyalist Partisi, Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya, İstanbul Bağımsız Milletvekilli Adayı Baskın Oran ve Ezilenlerin Sosyalist Platformu gibi kişi ve kurumlar mesaj gönderdi.

-Aysel Tuğluk ve Gülten Kışınak yöresel kıyafetlerle ve başlarına sarı, yeşil, kırmızı renklerle örülmüş eşarp bağlayarak kürsüye çıktı.

-Miting alanında çok sayıda mor renkli "Türkiye'ye sözümüz var" afiş ve bayraklar kullanıldı.

-Bağımsız adaylar Aysel Tuğluk ve Gülten Kışanak ile birlikte DTP Genel Merkez yöneticilerinin alana girişi sırasında "Biji Serok Apo", "Oylar namustur satılmaz" sloganları atıldı. Leyla Zana'nın konuşması da sık sık benzer sloganlarla kesildi. Mitingde ayrıca "Sayın Öcalan" sloganları atıldı.

-Alanda, hayatını kaybeden eski DEP milletvekili Orhan Doğan'ın dev posterleri açıldı.

-Mitingde yöresel kıyafateler giyen kadınlar ve çocuklar dikkat çekti.

DTP MİTİNGLERİNDE GERİLİM

Diyarbakır'daki miting sona erdiği sırada kalabalığın arasından bir grup Demokrat Parti binasını taşladı. Bunun üzerine copla müdahalede bulunan polisle göstericiler arasında arbede yaşandı. Dağınık gruplardan bir bölümü Ofis semtine doğru yürüyüşe geçerek AKP seçim bürosu ve MHP il binasına taş attı. Güvenlik güçlerinin panzerle müdahalesinin ardından ara sokaklara dağılan gruplar PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı.

AĞRI'DA MHP BİNASI TAŞLANDI

Dün de DTP'nin desteklediği bağımsız adayların Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde düzenlediği mitingin ardından gerginlik yaşandı.

MHP'nin seçim bürosunun önünden geçen partililerden bir grup, seçim bürosuna taşlarla saldırdı. Seçim bürosunun camlarının kırıldığı olay, polisin müdahalesi sonucu büyümeden sona erdi.

Belediye Meydanı'ndaki mitinge katılan DTP'liler, mitingin ardından topluca DTP ilçe teşkilatı binasına yürüdü.

Kalabalıktan bazı kişilerin güvenlik önlemi alan polise taş ve sopalarla saldırması üzerine polis, göstericilere müdahale etti.

Göstericileri havaya ateş açarak dağıtmaya çalışan polis yetersiz kalınca, İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri takviye destek sağladı.

Göstericileri dağıtan güvenlik güçlerinin ilçe merkezinde yoğun güvenlik önlemi aldığı olayların ardından gerginliğin devam ettiği bildirildi.

İNCELEME BAŞLATILDI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP'nin dün kentte bağımsız milletvekili adaylarına destek vermek için düzenlediği mitingle ilgili inceleme başlattı. Başsavcılık Emniyet Müdürlüğü'nden gelen görüntü kasetlerini incelemeye aydı.

DTP, Diyarbakır'da desteklediği bağımsız milletvekili adayları için dün İstasyon Meydanı'nda miting düzenledi. Mitingde bağımsız milletvekili adayları Aysel Tuğluk, Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, DTP Genel Başkan Vekili Nurettin Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana konuşma yaparken, mitinge katılan bir grup terör örgütü PKK ve teröristbaşı Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı. Miting ardından bir grup ise başta DTP olmak üzere AKP ve MHP binalarını taşladı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü'nden kendilerine gönderilen görüntü kasetlerini incelemeye alarak miting ile ilgili inceleme başlattı. Savcılık yetkilileri, mitingle ilgili inceleme başlatıldığını, kasetlerin çözümü ardından gerekli soruşturmanın sürdürüleceğini kaydetti.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Kan kaybedîyør hayatım.Can çekîşîyør hayaLLerîm..Gîdîyørum..yanLış hayat Døğru yaşanmaz asLında..öğreniyorumSEFA NERDESİN
> 1 <