Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Aile baskısı dudak yedirtiyor

> 1 <

MeHmEtaLiCe
Geldi geçti..

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5625 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 10-11-2006 18:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #240864 25-07-2007 10:31 GMT-1 saat    
Uzmanlara göre aile baskısı ve olumsuz eleştiriler çocuklara suçluluk duygusu hissettirerek dudaklarını yemesine sebep oluyor. Çocuk ve ergenlerde daha sık görülen bu alışkanlık önü alınmazsa cilt kanserine yolaçabiliyor.

Psikolog Elif Kutlu Merzeci, baskıcı aile yapısının bireylerin kendilerine zarar verecek davranışlara sürüklediğini belirtti. Bireylerin olumsuz yönde aldığı eleştirilerin duygusal etkisinden kurtulmak için kendine zarar verebildiğini ifade eden Merzeci, dudak yeme alışkanlığının da buna bağlı bir davranış olduğunu söyledi.

Dudak yeme alışkanlığı için "İç ve dış etkenlerle davranışların tekrarlanması, hep aynı biçimde gerçekleşmesi sonucu beliren, şartlanmış ve zamanla otomatikleşen davranıştır" diyen Merzeci, bu tür alışkanlıkların bazı travmalar sonucu da ortaya çıkabildiğini söyledi. Dudaklarını yiyen bireylerin suçluluk duygusunu azaltmak için kendine zarar verdiğini söyleyen Merzeci, bunun tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu söyledi. Dudak yeme alışkanlığının çocuk ve ergenlerde daha sık görüldüğüne vurgu yapan Merzeci, bu konuda yeterli araştırmanın yapılmadığını belirtiyor.

NEDENLERİ İYİ SAPTANMALI

Tedavi sürecinde öncelikle bu davranışın nedeninin öğrenilmesi gerektiğini hatırlatan Merzeci, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kendine verdiği zararın altında yatan nedene ulaşmak tabii ki tedavinin amaçlarından biridir. Ancak bu olumsuz davranışa direkt yönelik düzenlenecek olan bilişsel davranışçı terapi ile çok daha hızlı ve etkin sonuçlar alınmaktadır. Bilişsel davranışçı terapi de öncelikle kişinin bu olumsuz davranışı en çok ne zamanlarda gösterdiği sorularak belirlenir. O sırada aklından neler geçtiği ve buna bağlı olarak neler hissettiği üzerinde durulur. O anda sıklıkla olumsuz düşünceler içinde olduğunu belirten bireyin; düşünce duygu ve davranış arasındaki birbirine etki eden bağı görmesi sağlanır." Özellikle çocuklarda haftalık çizelgeler hazırlanıp ceza ve ödül uygulanarak davranışın azalmasının sağlanabileceğini anlatan Merzeci, dudak yeme alışkanlığının başka rahatsızlıklara yol açabileceğini belirtti. Anne baba geçimsizliğinin de dudak yeme alışkanlığına neden olabileceğini hatırlatan Merzeci, anne babanın aşırı kaygılı olmasının da etkili olacağını belirtiyor.

CİLT KANSERİ RİSKİ

Yapılan araştırmalara göre dudak yeme alışkanlığının cilt kanserine yol açabileceği belirtiliyor. Dudak yeme alışkanlığının küçük yaşlarda belli nedenlerle ortaya çıktığını vurgulayan uzmanlar, tedavisi yapılmazsa dudak yeme alışkanlığının kansere yol açabileceğini belirtiyor. Anne baba geçimsizliği ve kayıgısı da dudak yeme alışkanlığını etkileyen faktörler arasında yeralıyor.

(Bugün)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


ReSSaM

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 235 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 21-07-2007 13:28

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#240949 25-07-2007 18:22 GMT-1 saat    
Çok güzel bilgiler,teşekkür ederim...

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


MeHmEtaLiCe
Geldi geçti..

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5625 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 10-11-2006 18:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#240951 25-07-2007 18:28 GMT-1 saat    
Rica Ederim...

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <