Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Diyabet hastaları bu ilaçlara dikkat

> 1 <

FuRKaN216

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 7836 ileti
Yer: lere tükürmeyin tükürülcek o kadar surat varken:D
İş: de bu benim profilim:)
Kayıt: 13-12-2006 18:56

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #241659 28-07-2007 15:15 GMT-1 saat    
ABD, ilaçlara kısıtlama getirmeden önce bağımsız araştırmacılardan ikinci bir test istedi. Üretici İngiliz Glaxo Smith Kline şirketi ise "Kalp krizine neden olduğu yönünde kesin kanıt yok, prospektüsünde zaten kalp uyarısı var" açıklamasını yaptı.

AMERİKA ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde kullanılan ve piyasada "Avandia" ya da "Avendamet" adıyla satılan şeker hastalığı ilacı üzerine ABD'de yapılan araştırma, kaygı verici sonuçlar ortaya ıkardı. Araştırmanın sonuçları, New England Journal of Medicine adlı derginin mayıs sayısında yayınladı.

GENÇLER İÇİN DE RİSK

78 bin şeker hastası üzerinde yapılan araştırma, 1999'dan bu yana piyasada bulunan İngiliz Glaxo Smith Kline şirketinin ürettiği "Avandia" adlı ilaç ile Japon Takeda Farmakoloji şirketinin ürettiği "Actos" adlı ilacın kalp yetersizliğini 2 kat, kalp krizi riskini ise, yüzde 43 oranında artırdığını ortaya koydu.

Geçen yıl sadece ABD'de 2 milyar dolarlık "Avandia" satan Glaxo Smith Kline, ilacın prospektüsünde uyarı bulunduğunu açıkladı. Ancak North Carolina Wake Forest Üniversitesi'nden Prof. Sonal Singh, "Geçmişte kalp riski bulunmayan, hatta genç yaştaki hastalarda bile kalp krizi riskini artırdı" diyerek firmayı yalanladı.

KUTUYA YAZILMALIYDI

Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi FDA, Glaxo Smith Kline'ın geçtiğimiz aylarda, bazı ürünlerinin prospektüsündeki kalp riski uyarısını güncellemek istediğini, ancak bu denli önemli bir uyarının kapakta ve siyah kutu içine yazılması gerektiği için talebin reddedildiğini duyurdu. FDA, "Avandia" adlı ilaca yönelik kısıtlama kararı almadan önce ilaçla ilgili bağımsız bilimadamları gruplarından da araştırma talebinde bulundu. Kurum ayrıca, Takeda şirketinin Actos, ve Merck & Co şirketinin de "Januvia" adlı ilaçlarının da incelenmesini istedi.

Türkiye'de de kullanılıyor

Avandia, Glaxo Smith Kline (GSK) ilaç şirketinin bir ürünü ve Türkiye'de aynı isimle satışı devam ediyor. Actos ise Lilly'nin bir ürünü, ancak Türkiye'de bu isimle mevcut değil. Bilim İlaç tarafından üretilen jeneriği "Glifix" var. Jenerik ilaçlar ve asıllarında etken maddeleri aynı olduğundan, bu ilaçların her ikisinin de Türkiye'de eczanelerde satıldığını söylemek mümkün. Şimdiye kadar herhangi bir toplatma kararı alınmadı.
HÜRRİYET

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <