Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

İran'da ki Tek Rapçi Kız

iranlı tek rapçi kız

Forumlar / Eğlence / Müzik

 
> 1 <

Gece mavisi

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1568 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-01-2007 23:08

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #246820 16-08-2007 18:34 GMT-1 saat    


Tahran'da yaşayan, İranlı bir baba ve Türk bir annenin kızı Meryem Semsar sekiz yıldır ABD'nin protest zenci müziği olarak bilinen rap'le ilgileniyor. Bir yıldır da üye olduğu mail grupları üzerinden şarkı sözü yazıp söylüyor.

19 yaşındaki Meryem, sekiz yaşından beri Tahran'da yaşıyor. Ancak İran deyince akla gelen kadın imajını onunla bağdaştırmaya kalkmayın sakın. Bir yandan üniversitede moda okuyor, diğer yandan rap'le ilgileniyor, şarkı sözü yazıyor, ders veriyor. O underground yani piyasa altından da olsa, İran'da bu tür müzik yapan tek kız. Rap'e ilgisi sekiz yıl önce, Malcolm X'in biyografisini okuduktan sonra başlamış. Yıllarca iyi bir dinleyici olduktan sonra İran'daki rap sitelerini keşfetmiş. Yazı yazmaya başlamış. Böylece diğer rapçi'lerle tanışmış. Kısa süre sonra Beat'lerin üzerine söz yazarken bulmuş kendisini.

İDDİALI DÜET

Eminim şimdiye kadar Farsça rap duymadınız. İlk dinleyişte garip geliyor ama hoş bir tınısı var. Meryem'in 1996'da ölen ve rap müziğin en büyüklerinden kabul edilen Tupac Shakur'un bir parçasının üzerine, İran'ın alanında en başarılı ismi kabul edilen Hichkas'le yaptığı bir düet var. İngilizce sözlerin üzerine Farsça replikler giriyor ve Hichkas'i Meryem'in duru sesi takip ediyor. Rap hayatında önemli bir yer tutsa da Meryem bunun şimdilik bir hobi olarak kalmasında ısrarlı. Zaten çevresinde grup kuracak kimse olmadığını söylüyor. Arkadaşları arasında bu tür müzikle ilgilenen yok. Tanışıklıklarını yalnızca internet üzerinden sağlıyor. İlerlemesinde Hichkas çok yardımcı olmuş. İran'da sevilen bir rapçı olan ve ismi "Hiçkimse" anlamına gelen Hichkas'le internet üzerinden tanışmış.

ABD'YE KARŞIYIZ

Meryem'e ailesi destek veriyor, yeteneklerine eğilmesini memnuniyetle karşılıyor. Zaten annesi de tanıdık bir isim: Yazı ve kitaplarıyla İran ve Türkiye'de isim yapmış Cihan Aktaş. "Çevremdekiler yaptıklarım için

bana destek oluyor. Şimdiye kadar kimseden tepki görmedim. Zaten İran'la ilgili yanlış imajlar var kafalarda. Orada aslında gençlerin çok fazla olanağı var. Sinema kulüpleri, sosyal aktiviteler çok zengin." Meryem şimdilik Türkiye'de müzik yapmayı düşünmüyor. Rap müziğe söz yazmak için, içinde bulunduğu toplumu çok iyi tanıması gerektiğine inanıyor. Çünkü sözler gençlerin jargonundan, toplumun bakış açısından çıkıyor. O, İran gençliğinin içinden geldiği için onların dilinden konuşabildiğini oysa burada yaşıtlarının ne düşündüğünü, nelerden beslendiğini bilmediğini vurguluyor. Kendini İran'da daha etkin hissettiğini, bunun sağladığı rahatlığın sözlere yansıdığını söylüyor. Rap'in Amerikan kültürüyle özdeşleştirilmesine karşı. "Zaten mevcut sistemi eleştiren tavrı var bu türün. İran gibi Amerikan karşıtı bir ülkede neden rap yapıyorsunuz, sorusunu anlamıyorum. Biz İran gençliği olarak ABD ve felsefesine karşıyız ve bu tavrımız kesinlikle yaptığımla çelişmiyor. Geçen yıllarda popülerleşen ve sürekli TV'de yayınlanan videolar, rap'in yanlış imaj edinmesine yol açtı. Rap sadece seks, uyuşturucu, şiddet ve gece hayatı değil. ABD'nin zencileri ittiği hayatı yansıttıkları için gerçeği gösteriyor. Aslında Amerikan sistemine nefret kusan ve gerçekleri haykıran birçok rapçi var ancak popülerleşmiyorlar. Bu gördüğümüz sadece işin bir kısmı. Çünkü hiçbir şey ifade etmeyen saçma şarkılarla gençlerin kafasını yıkamak devletin bir siyaseti. Aslında hip hop kültürü rapiyle, dansıyla, graffitisiyle zencilerin sanatsal bir başkaldırısı. O yüzden Batı'nın gelişmesini engellediği tüm üçüncü dünya ülkelerindeki gençlerin de benimseyebileceği bir kültürdür hip hop."

TASARIMCI OLACAK

Tahran'daki bir devlet üniversitesinde moda okuyor. Mezun olduktan sonra da moda alanında devam etmek istiyor. Meryem, son bir yıldır televizyonda moda programı olduğunu ve modanın gerekli olduğu yönünde devlet adamlarının yaptığı konuşmaların halkın dikkatini çektiğini söylüyor. Giyimin şahsiyeti yansıttığına inandığı için bu alanda çalışmak istemiş. Planları arasında Hindistan'a gidip stilistlik üzerine yüksek lisans yapmak var. Hindistan'ın moda konusunda çok zengin olduğunu ve dünyayı beslediğini düşünüyor. Her ne kadar moda üzerine eğitim alsa da aslında o bir anti-modacı. Herkesin kendi stilini yaratması gerektiğine inanıyor. İlerde tesettüre uygun, salaş ve rahat giysiler tasarlamak istiyor. Yaratıcılığını öğrenciliği sırasında göstermeye başlamış bile. Tahran'da üniversite kapsamında gerçekleştirdiği bir haute couture defilede yalnızca CD'lerden oluşan bir giysi tasarlamış. "Önemli olan içindekini dışarı yansıtmayı bilmek" diyor. İran ve moda kelimelerini kafamda çok bağdaştıramadığımı söyleyince Meryem şaşırıyor ve bilmediğim bir dünyanın kapılarını aralıyor. "Kadınlar evde kıyafete çok meraklı. Dışarıda belli kalıplar içinde giyinebiliyorlar ama bu, içlerine ters yansıyor. Rengarenk giyinmeyi seviyorlar. Erkekler içinse zaten her hangi bir kısıtlama yok. Zaten genç kuşak erkekler çok bakımlıdır."

Rock ve Ahmet Kaya

Meryem yalnızca rap dinlemiyor. Heavy metal ve rock tutkunu. En çok Metallica, Anathema, Judast Priest, Manowar ve Iced Earth gibi grupları seviyor. Ruh haline göre dinlediklerinin de değiştiğini söylüyor. Enigma ve Loorena Mckennit ile rahatlıyor. Rap deyince de Wu Tang Clan, Mos Def, Dead Prez, Napoleon, Tupac, Biggie, Paris, Nas ve tabii ki Eminem'i sayıyor. Türk Pop'unu eleştiriyor. "Türkiyede sözde sanatçıların insanlara şarkı diye dayattıkları şey ucuz bir taklit bile değil. Yaratıcı gerçek sanatçılar parmakla sayılacak kadar az. Bir zamanlar iyi şeyler yapan kimselerin bile bugün ucuzlaştığını görüyor ve üzülüyorum. Sanatçı ürettikçe vardır. Üretmiyorsa ve yaptığı şeyden para da kazanıyorsa tüccar olur. O sözde sanatçılar beni ilgilendirmiyor ama kulakları zırvalarla dolan gençlik için üzülüyorum." Burcu Güneş'le düetini dinlediği Ceza'nın dikkatini çektiğini de eklemeden edemiyor. "Türkiyede underground piyasayı tanımıyorum. Popüler isimlerden dinlediklerim var tabii. Ahmet Kaya, Şebnem Ferah, Kıraç, Haluk Levent, Teoman severim."

Türkiye'dekiler rahatsız

Türkiye'deki tesettürlülerin rahat olmadığını görüyorum. Çok tekdüze giyiniyorlar ve kıyafetlerinin içinde kısıtlanmış görünüyorlar. Oysa tesettür tek bir yorumdan ibaret değil. Kişiliklerine ve hisettiklerine göre kendi tarzlarını yaratabilirler.

İran'da bu yıl çok dar pardesüler, kısa pantolonlar moda. Sarı ve yeşilin ağırlığı var. Kadınlar aşırı makyaj yapıyorlardı, bu sene biraz sadeleştiler. Aslında trendler batıyla birebir gidiyor. Belki yorum biraz değişiyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


bekonic

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1538 ileti
Yer: Antalya
İş:
Kayıt: 03-04-2006 15:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#247017 17-08-2007 14:52 GMT-1 saat    
Paylaşım için teşekkürler

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


truncu

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 384 ileti
Yer:
İş: stilist
Kayıt: 19-05-2007 14:02

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#247038 17-08-2007 15:41 GMT-1 saat    
Türkiye'deki tesettürlülerin rahat olmadığını görüyorum. Çok tekdüze giyiniyorlar ve kıyafetlerinin içinde kısıtlanmış görünüyorlar.
İran'da bu yıl çok dar pardesüler, kısa pantolonlar moda. Sarı ve yeşilin ağırlığı var. Kadınlar aşırı makyaj yapıyorlardı,


kalıpların darlaşıp kısalması iranlı kadınları rahat bir tesettüre mi sokuyor acaba?!

ayrıca malcomix iranlı bir kıza rap sevdası aşılamaktan ziyade hayatı islam mücadelesiyşe geçmiş bir karakter!!!!

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


AyDaN

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2753 ileti
Yer: music....
İş: müzisyenlik yolunda...
Kayıt: 03-11-2006 13:45

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#247040 17-08-2007 15:48 GMT-1 saat    
ysmn ablaa hşgeldiiin

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


some morons..

atidilos

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 301 ileti
Yer: trakya
İş: ürün eğitim uzmanı
Kayıt: 22-06-2007 10:17

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#248558 22-08-2007 23:55 GMT-1 saat    
kızın içinde varmış yaws

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


y£l_!z

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1321 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 20-06-2007 19:01

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#248568 23-08-2007 06:19 GMT-1 saat    
paylaşım için thanks

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


[/CENTER]
[COLOR="DimGray"]YİRMİBİRMARTİKİBİNONÜÇ[/COLOR][/FONT][/INDENT][/RIGHT]

[FONT="Courier New"][COLOR="Gray"]Rauf, Musavvir , Allah birsin ! Azze ve Cellesin
Biliyorum sen herkeslesin
Ama en güzeli benlesin
[/COLOR][/FONT]


facebook:Kendinden Hünerli

truncu

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 384 ileti
Yer:
İş: stilist
Kayıt: 19-05-2007 14:02

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#253381 03-09-2007 12:35 GMT-1 saat    
hoşbulduk AYDAN

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


AyDaN

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2753 ileti
Yer: music....
İş: müzisyenlik yolunda...
Kayıt: 03-11-2006 13:45

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#253384 03-09-2007 12:38 GMT-1 saat    

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


some morons..

controll_hack

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2935 ileti
Yer: yatağı isterim
İş: Sagocu Desem..?
Kayıt: 12-05-2006 13:20

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#253661 03-09-2007 19:15 GMT-1 saat    
hmm helal

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


AdaM Gibi İmza!

BenimLe cenk yapmak adıNa en yürekLinizi yoLLayın!
Dokunursam patLar mayıN.. YüzLerinizi sakLamayın!
Karaya Düşeni akLamayın!MaskeLeri düştü bayım..
Rap'i şaha kaLdırmak adıNa siz ikiniz Şeker yaLayın!

cezamsın

grup tuttuğum takım
Onbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 84 ileti
Yer:
İş: ogrenci
Kayıt: 18-12-2007 05:48

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#277649 25-12-2007 05:29 GMT-1 saat    
bncede helal valla

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


93FATIH93

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1446 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 31-03-2006 10:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#277656 25-12-2007 07:22 GMT-1 saat    
Bence İRAN bu kızı bulursa idam edecek.. galiba orda kızların sahneye çıkması ya da rap söylemesi yasaktı...

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <