Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Beowulf

beowulf toplumu

Forumlar / Diğer / Harici Konular

 
> 1 <

LoK!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3659 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-07-2006 13:15

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #250315 28-08-2007 14:27 GMT-1 saat    
eski ingilizcenin en eski, güzel ve önemli örneklerinden biri olan beowulf 3,000 satırlık bir şiirdir. ingilizcenin, ingiliz edebiyatının ve tarihinin en önemli belgelerinden biri kabul edilmektedir. orjinalinde eski ingilizce olmasına rağmen kahramanları ingilizler değil, onların kuzey avrupalı atalarıdır. bu nedenle şiirin sadece eski ingiliz epik şiirinin en eski ve nadir örmeklerinden biri olmakla kalmayıp kuzey avrupa halkının yarattığı en büyük destanlardan bu güne ulaşan bir örnek olduğu ortadadır.

batı saksonya lehçesi ile yazılmış olan şiirin sözlü gelenekteki yaratıcısı da yazarı da bilinmemektedir. eser sekizinci yüzyılda, sözlü edebiyat geleneğinde doğmuş, onuncu yüzyıla kadar sözlü gelenekte yaşamış, onuncu yüzyılın ortalarnda, büyük ihtimalle bir friar tarafından yazıya dökülmüş, bu arada pek çok değişikliğe uğramış, içine hıristiyanlık öğeleri girmiştir. yazıldığı yere ve zamana ait kesin bir bilgi yoktur.

1878'de g.j. thorkelin tarafından modern ingilizceye çevrilmiştir ve günümüze kadar gelen bütün çevirileri thorkelin'in kopyaları kullanılarak yapılmıştır.

hikaye 6. yüzyılda geçmekte fakat daha eski dönemlere ait öğeler de barındırmaktadır. özetle, danimarkalı beowulf isminde bir savaşçının hayatı ve kahramanlıklarını anlatmaktadır.
bir önsözle başlar, bu önsözde danimarkalıların tarihi ve hayat ağacı kısaca anlatılır, sonra jute ülkesinde yaşayan bir kral ve onun ülkesinin başına gelenlere geçilir. hrothgar cömert, adil ve iyi bir kraldır, fakat artık yaşlanmaya başlamıştır. ülkesine dadanmış bir canavar vardır ve yaşlı kralımız grendel adındaki bu canavara karşı savaşmakta zorluk çekmektedir, çaresiz kalmıştır. bu sırada genç savaşçı beowulf denizlerin ötesinden* gemisi ve adamlarıyla çıkıp gelir. kahramanlık, macera ve şöhret; yani ölümsüzlüğü aramaktadır. hayır, belasını aramamaktadır, çünkü pagan inancında ölümden sonra yaşam yoktur ve bu dünyada yaptıklarınız, olup olabileceğiniz her şeydir. beowulf hrothgar'ın kalesine* gelir ve canavarla savaşmak istediğini bildirir. gururlu kral ve cesur savaşçı tanışırlar, kısa bir gerginlikten sonra soylu ruhlar anlaşır, beowulf ve adamlarına canavarla savaşma izni verilir. o gece büyük bir şölen düzenlenir. herkes yatıp uyuduktan sonra canavar grendel çıkagelir, kralın kalesine girip uyuyan adamlara saldırır. fakat beowulf uyumamış, canavarı beklemektedir, kılıcını çekip onun tek kolunu keser, yaralanan grendel kaçar, ölmek üzere inine döner. kalede büyük kutlamalar yapılır, hediyeler* dağıtılır. ertesi gece yine herkes uykudayken intikam zamanı gelmiştir: grendel'ın annesi ortaya çıkar, oğlunun öcünü almaya gelmiştir. kralın kalesine dalıp uyuyan adamlarına saldırır, en sevgili adamlarından birini kapıp kaçırır. kral hrothgar arkadaşının yasını tutarken, beowulf intikam yeminini eder. ertesi gün hazırlanıp grendel'ın annesini bulmaya çıkar. grendel'ın annesi onu da kaçırıp gölün dibindeki inine götürür, öldürmeye hazırlanmaktadır. fakat beowulf mağarada bulduğu bir kılıçla canavarı öldürür. hrothgar'ın kalesinde yeniden kutlamalar yapılır, kral beowulf'a liderlik öğütleri verir, onu hediyelere boğarak ülkesine gönderir. bu andan sonra öykünün daha az popüler bölümü başlar. ülkesine dönünce ünü kendisinden önde giden beowulf'a kahramanlıkları yüzünden toprak, kale ve taht verilir; beowulf da bir kral olur. elli sene boyunca ülkesini başarıyla yönetir, halkını refah içinde yaşatır. iyice yaşlanmaya başladığı sıralarda, onun ülkesinde de bir ejderha belirir. tıpkı yıllar önce hrothgar'ın ülkesinde olduğu gibi halkı katletmekte, ortalığı yakıp tıkmaktadır canavar -bu noktada canvarın pek çok farklı şeyin sembolü olabileceğini anladınız-. beowulf, hrothgar'ın tersine yas tutmak ya da çaresizlik içinde kıvranmayı tercih etmez, ortaya çıkıp canavarla savaşmaya karar verir, adamlarıyla birlikte hazırlanıp canavara ininde saldırmak üzere yola çıkar.
canavarın inine geldiği zaman bütün adamları korkup kaçarlar, beowulf canavarla tek başına yüzleşecektir; yanında sadece wiglaf adında cesur ve sadık bir savaşçısı kalmıştır. beowulf canavarı öldürmeyi başarır, fakat kendisi de ölür. wiglaf geri dönüp adamları korkaklıkları için azarlar, onun bir sonraki kral olacağına ait ipuçları vardır. daha sonra beowulf'a büyük bir cenaze töreni düzenlenir.

hikayenin amacı dünyevi yaşamı ve bir adamın cesareti sayesinde bu dünyada kazanabileceği şan, şeref ve başarıyı övmektir. cesaret ve ün bu hikayede iki anahtar kelimedir. ölümden sonra yaşam yoktur, önemli olan bu dünyada elinden gelenin en iyisini yapmak, ismini ölümsüz kılmaktır.

beowulf epik bir trajedidir, kahramanın en cesur, en başarılı anlarında bile anlatı ölümün kesinliği ile doludur.

öykü kuzey avrupa mitolojisi ve efsanelerinden oluşmaktadır, fakat içinde hıristiyanlık ögeleri de vardır. incile ait tüm göndermeler eski ahit'de geçen olaylara yapılan göndermelerdir. ölümden sonra yaşama ait göndermeler olmadığı için şiir klasik bir hıristiyan edebiyatı ürünü değildir fakat bir hıristiyan tarafından yazıya dökülmüş, hıristiyan dinleyicilere anlamlı gelecek bölümlere yer verilmiştir. her ne kadar hıristiyan ögelerle dolu bir eser olsa da, aslında daha çok savaşçı toplum, onların yaşam biçimi, gelenekleri ve sosyal ilişkilerini anlatmaktadır. bu bakımdan modern okuyucu için hem tarihsel açıdan öğreticidir, hem de çok eskilerdeki puslu bir dünyanın, başka yaşamların güzelliği ile doludur, kuzey avrupa edebiyatında tarih öncesi dönem mitlerinin işlevini çıplaklığıyla önümüze serer.

şiirin yazarı ve onun dinleyicileri belli ki aristokrat ve eğitimli kişilerdir. sözlü geleneğe ait bir eserdir ama resmi, geleneksel bir dili, çift anlamlı dizeleri vardır, hareketli, zaman zaman korkunç bir öyküyü anlatır. belli ki şairin kelime haznesi çok geniştir; eser, aynı anlama gelen pek çok farklı sözcükle güzelleştirilmiştir, pek çok birleşik isim ve sıfat tamlaması kullanılmıştır. ayrıca “kenning” adı verilen söz sanatı çok kullanılmıştır.

bu şiirde ses zenginliği çok önemlidir; sesli okunmak üzere yazılmış, sözlü edebiyat geleneğinden gelen bir şiirdir, bu yüzden çevrilmesi çok zorlu bir uğraştır, olacaktır.
modern ingilizceye hem şiir, hem de düzyazı biçimlerinde çevrilmiştir, satır sonlarında uyak bulunmadığı, ritm, kelimelerdeki seslerin uyumu ile yakalandığı için düzyazı biçiminde çevrilmesi de düşünülebilir.

Now Beowulf bode in the burg of the Scyldings,
leader beloved, and long he ruled
in fame with all folk, since his father had gone
away from the world, till awoke an heir,
haughty Healfdene, who held through life,
sage and sturdy, the Scyldings glad.
Then, one after one, there woke to him,
to the chieftain of clansmen, children four:
Heorogar, then Hrothgar, then Halga brave;
and I heard that -- was --'s queen,
the Heathoscylfing's helpmate dear.
To Hrothgar was given such glory of war,
such honor of combat, that all his kin
obeyed him gladly till great grew his band
of youthful comrades. It came in his mind
to bid his henchmen a hall uprear,
a master mead-house, mightier far
than ever was seen by the sons of earth,
and within it, then, to old and young
he would all allot that the Lord had sent him,
save only the land and the lives of his men.
Wide, I heard, was the work commanded,
for many a tribe this mid-earth round,
to fashion the folkstead. It fell, as he ordered,
in rapid achievement that ready it stood there,
of halls the noblest: Heorot he named it
whose message had might in many a land.
Not reckless of promise, the rings he dealt,
treasure at banquet: there towered the hall,
high, gabled wide, the hot surge waiting
of furious flame.Nor far was that day
when father and son-in-law stood in feud
for warfare and hatred that woke again.

With envy and anger an evil spirit
endured the dole in his dark abode,
that he heard each day the din of revel
high in the hall: there harps rang out,
clear song of the singer. He sang who knew
tales of the early time of man,
how the Almighty made the earth,
fairest fields enfolded by water,
set, triumphant, sun and moon
for a light to lighten the land-dwellers,
and braided bright the breast of earth
with limbs and leaves, made life for all
of mortal beings that breathe and move.

So lived the clansmen in cheer and revel
a winsome life, till one began
to fashion evils, that field of hell.
Grendel this monster grim was called,
march-riever mighty, in moorland living,
in fen and fastness; fief of the giants
the hapless wight a while had kept
since the Creator his exile doomed.
On kin of Cain was the killing avenged
by sovran God for slaughtered Abel.
Ill fared his feud,and far was he driven,
for the slaughter's sake, from sight of men.
Of Cain awoke all that woful breed,
Etins and elves and evil-spirits,
as well as the giants that warred with God
weary while: but their wage was paid them!
WENT he forth to find at fall of night
that haughty house, and heed wherever
the Ring-Danes, outrevelled, to rest had gone.
Found within it the atheling band
asleep after feasting and fearless of sorrow,
of human hardship. Unhallowed wight,
grim and greedy, he grasped betimes,
wrathful, reckless, from resting-places,
thirty of the thanes, and thence he rushed
fain of his fell spoil, faring homeward,
laden with slaughter, his lair to seek.
Then at the dawning, as day was breaking,
the might of Grendel to men was known;
then after wassail was wail uplifted,
loud moan in the morn. The mighty chief,
atheling excellent, unblithe sat,
labored in woe for the loss of his thanes,
when once had been traced the trail of the fiend,
spirit accurst: too cruel that sorrow,
too long, too loathsome. Not late the respite;
with night returning, anew began
ruthless murder; he recked no whit,
firm in his guilt, of the feud and crime.
They were easy to find who elsewhere sought
in room remote their rest at night,
bed in the bowers,when that bale was shown,
was seen in sooth, with surest token, --
the hall-thane's hate. Such held themselves
far and fast who the fiend outran!
Thus ruled unrighteous and raged his fill
one against all; until empty stood
that lordly building, and long it bode so.
Twelve years' tide the trouble he bore,
sovran of Scyldings, sorrows in plenty,
boundless cares. There came unhidden
tidings true to the tribes of men,
in sorrowful songs, how ceaselessly Grendel
harassed Hrothgar, what hate he bore him,
what murder and massacre, many a year,
feud unfading, -- refused consent
to deal with any of Daneland's earls,
make pact of peace, or compound for gold:
still less did the wise men ween to get
great fee for the feud from his fiendish hands.
But the evil one ambushed old and young
death-shadow dark, and dogged them still,
lured, or lurked in the livelong night
of misty moorlands: men may say not
where the haunts of these Hell-Runes be.
Such heaping of horrors the hater of men,
lonely roamer, wrought unceasing,
harassings heavy. O'er Heorot he lorded,
gold-bright hall, in gloomy nights;
and ne'er could the prince approach his throne,
-- 'twas judgment of God, -- or have joy in his hall.
Sore was the sorrow to Scyldings'-friend,
heart-rending misery. Many nobles
sat assembled, and searched out counsel
how it were best for bold-hearted men
against harassing terror to try their hand.
Whiles they vowed in their heathen fanes
altar-offerings, asked with words
that the slayer-of-souls would succor give them
for the pain of their people. Their practice this,
their heathen hope; 'twas Hell they thought of
in mood of their mind. Almighty they knew not,
Doomsman of Deeds and dreadful Lord,
nor Heaven's-Helmet heeded they ever,
Wielder-of-Wonder. -- Woe for that man
who in harm and hatred hales his soul
to fiery embraces; -- nor favor nor change
awaits he ever. But well for him
that after death-day may draw to his Lord,
and friendship find in the Father's arms!
THUS seethed unceasing the son of Healfdene
with the woe of these days; not wisest men
assuaged his sorrow; too sore the anguish,
loathly and long, that lay on his folk,
most baneful of burdens and bales of the night.

This heard in his home Hygelac's thane,
great among Geats, of Grendel's doings.
He was the mightiest man of valor
in that same day of this our life,
stalwart and stately. A stout wave-walker
he bade make ready. Yon battle-king, said he,
far o'er the swan-road he fain would seek,
the noble monarch who needed men!
The prince's journey by prudent folk
was little blamed, though they loved him dear;
they whetted the hero, and hailed good omens.
And now the bold one from bands of Geats
comrades chose, the keenest of warriors
e'er he could find; with fourteen men
the sea-wood he sought, and, sailor proved,
led them on to the land's confines.

Time had now flown;afloat was the ship,
boat under bluff. On board they climbed,
warriors ready; waves were churning
sea with sand; the sailors bore
on the breast of the bark their bright array,
their mail and weapons: the men pushed off,
on its willing way, the well-braced craft.
Then moved o'er the waters by might of the wind
that bark like a bird with breast of foam,
till in season due, on the second day,
the curved prow such course had run
that sailors now could see the land,
sea-cliffs shining, steep high hills,
headlands broad. Their haven was found,
their journey ended. Up then quickly
the Weders'clansmen climbed ashore,
anchored their sea-wood, with armor clashing
and gear of battle: God they thanked
for passing in peace o'er the paths of the sea.

Now saw from the cliff a Scylding clansman,
a warden that watched the water-side,
how they bore o'er the gangway glittering shields,
war-gear in readiness; wonder seized him
to know what manner of men they were.
Straight to the strand his steed he rode,
Hrothgar's henchman; with hand of might
he shook his spear, and spake in parley.
"Who are ye, then, ye armed men,
mailed folk, that yon mighty vessel
have urged thus over the ocean ways,
here o'er the waters? A warden I,
sentinel set o'er the sea-march here,
lest any foe to the folk of Danes
with harrying fleet should harm the land.
No aliens ever at ease thus bore them,
linden-wielders: yet word-of-leave
clearly ye lack from clansmen here,
my folk's agreement. -- A greater ne'er saw I
of warriors in world than is one of you, --
yon hero in harness! No henchman he
worthied by weapons, if witness his features,
his peerless presence! I pray you, though, tell
your folk and home, lest hence ye fare
suspect to wander your way as spies
in Danish land. Now, dwellers afar,
ocean-travellers, take from me
simple advice: the sooner the better
I hear of the country whence ye came.
To him the stateliest spake in answer;
the warriors' leader his word-hoard unlocked:--
"We are by kin of the clan of Geats,
and Hygelac's own hearth-fellows we.
To folk afar was my father known,
noble atheling, Ecgtheow named.
Full of winters, he fared away
aged from earth; he is honored still
through width of the world by wise men all.
To thy lord and liege in loyal mood
we hasten hither, to Healfdene's son,
people-protector: be pleased to advise us!
To that mighty-one come we on mickle errand,
to the lord of the Danes; nor deem I right
that aught be hidden. We hear -- thou knowest
if sooth it is -- the saying of men,
that amid the Scyldings a scathing monster,
dark ill-doer, in dusky nights
shows terrific his rage unmatched,
hatred and murder. To Hrothgar I
in greatness of soul would succor bring,
so the Wise-and-Brave may worst his foes, --
if ever the end of ills is fated,
of cruel contest, if cure shall follow,
and the boiling care-waves cooler grow;
else ever afterward anguish-days
he shall suffer in sorrow while stands in place
high on its hill that house unpeered!"
Astride his steed, the strand-ward answered,
clansman unquailing: "The keen-souled thane
must be skilled to sever and sunder duly
words and works, if he well intends.
I gather, this band is graciously bent
to the Scyldings' master. March, then, bearing
weapons and weeds the way I show you.
I will bid my men your boat meanwhile
to guard for fear lest foemen come, --
your new-tarred ship by shore of ocean
faithfully watching till once again
it waft o'er the waters those well-loved thanes,
-- winding-neck'd wood, -- to Weders' bounds,
heroes such as the hest of fate
shall succor and save from the shock of war."
They bent them to march, -- the boat lay still,
fettered by cable and fast at anchor,
broad-bosomed ship. -- Then shone the boars
over the cheek-guard; chased with gold,
keen and gleaming, guard it kept
o'er the man of war, as marched along
heroes in haste, till the hall they saw,
broad of gable and bright with gold:
that was the fairest, 'mid folk of earth,
of houses 'neath heaven, where Hrothgar lived,
and the gleam of it lightened o'er lands afar.
The sturdy shieldsman showed that bright
burg-of-the-boldest; bade them go
straightway thither; his steed then turned,
hardy hero, and hailed them thus:--
"Tis time that I fare from you. Father Almighty
in grace and mercy guard you well,
safe in your seekings. Seaward I go,
'gainst hostile warriors hold my watch.
STONE-BRIGHT the street: it showed the way
to the crowd of clansmen. Corselets glistened
hand-forged, hard; on their harness bright
the steel ring sang, as they strode along
in mail of battle, and marched to the hall.
There, weary of ocean, the wall along
they set their bucklers, their broad shields, down,
and bowed them to bench: the breastplates clanged,
war-gear of men; their weapons stacked,
spears of the seafarers stood together,
gray-tipped ash: that iron band
was worthily weaponed! -- A warrior proud
asked of the heroes their home and kin.
"Whence, now, bear ye burnished shields,
harness gray and helmets grim,
spears in multitude? Messenger, I,
Hrothgar's herald! Heroes so many
ne'er met I as strangers of mood so strong.
'Tis plain that for prowess, not plunged into exile,
for high-hearted valor, Hrothgar ye seek!"
Him the sturdy-in-war bespake with words,
proud earl of the Weders answer made,
hardy 'neath helmet:--"Hygelac's, we,
fellows at board; I am Beowulf named.
I am seeking to say to the son of Healfdene
this mission of mine, to thy master-lord,
the doughty prince, if he deign at all
grace that we greet him, the good one, now."
Wulfgar spake, the Wendles' chieftain,
whose might of mind to many was known,
his courage and counsel: "The king of Danes,
the Scyldings' friend, I fain will tell,
the Breaker-of-Rings, as the boon thou askest,
the famed prince, of thy faring hither,
and, swiftly after, such answer bring
as the doughty monarch may deign to give."
Hied then in haste to where Hrothgar sat
white-haired and old, his earls about him,
till the stout thane stood at the shoulder there
of the Danish king: good courtier he!
Wulfgar spake to his winsome lord:--
"Hither have fared to thee far-come men
o'er the paths of ocean, people of Geatland;
and the stateliest there by his sturdy band
is Beowulf named. This boon they seek,
that they, my master, may with thee
have speech at will: nor spurn their prayer
to give them hearing, gracious Hrothgar!
In weeds of the warrior worthy they,
methinks, of our liking; their leader most surely,
a hero that hither his henchmen has led.

HROTHGAR answered, helmet of Scyldings:--
"I knew him of yore in his youthful days;
his aged father was Ecgtheow named,
to whom, at home, gave Hrethel the Geat
his only daughter. Their offspring bold
fares hither to seek the steadfast friend.
And seamen, too, have said me this, --
who carried my gifts to the Geatish court,
thither for thanks, -- he has thirty men's
heft of grasp in the gripe of his hand,
the bold-in-battle. Blessed God
out of his mercy this man hath sent
to Danes of the West, as I ween indeed,
against horror of Grendel. I hope to give
the good youth gold for his gallant thought.
Be thou in haste, and bid them hither,
clan of kinsmen, to come before me;
and add this word, -- they are welcome guests
to folk of the Danes." [To the door of the hall
Wulfgar went] and the word declared:--
"To you this message my master sends,
East-Danes' king, that your kin he knows,
hardy heroes, and hails you all
welcome hither o'er waves of the sea!
Ye may wend your way in war-attire,
and under helmets Hrothgar greet;
but let here the battle-shields bide your parley,
and wooden war-shafts wait its end."

Uprose the mighty one, ringed with his men,
brave band of thanes: some bode without,
battle-gear guarding, as bade the chief.
Then hied that troop where the herald led them,
under Heorot's roof: [the hero strode,]
hardy 'neath helm, till the hearth he neared.
Beowulf spake, -- his breastplate gleamed,
war-net woven by wit of the smith:--
"Thou Hrothgar, hail! Hygelac's I,
kinsman and follower. Fame a plenty
have I gained in youth! These Grendel-deeds
I heard in my home-land heralded clear.
Seafarers say how stands this hall,
of buildings best, for your band of thanes
empty and idle, when evening sun
in the harbor of heaven is hidden away.
So my vassals advised me well, --
brave and wise, the best of men, --
O sovran Hrothgar, to seek thee here,
for my nerve and my might they knew full well.
Themselves had seen me from slaughter come
blood-flecked from foes, where five I bound,
and that wild brood worsted. I' the waves I slew
nicors by night, in need and peril
avenging the Weders,whose woe they sought, --
crushing the grim ones. Grendel now,
monster cruel, be mine to quell
in single battle! So, from thee,
thou sovran of the Shining-Danes,
Scyldings'-bulwark, a boon I seek, --
and, Friend-of-the-folk, refuse it not,
O Warriors'-shield, now I've wandered far, --
that I alone with my liegemen here,
this hardy band, may Heorot purge!
More I hear, that the monster dire,
in his wanton mood, of weapons recks not;
hence shall I scorn -- so Hygelac stay,
king of my kindred, kind to me! --
brand or buckler to bear in the fight,
gold-colored targe: but with gripe alone
must I front the fiend and fight for life,
foe against foe. Then faith be his
in the doom of the Lord whom death shall take.
Fain, I ween, if the fight he win,
in this hall of gold my Geatish band
will he fearless eat, -- as oft before, --
my noblest thanes. Nor need'st thou then
to hide my head; for his shall I be,
dyed in gore, if death must take me;
and my blood-covered body he'll bear as prey,
ruthless devour it, the roamer-lonely,
with my life-blood redden his lair in the fen:
no further for me need'st food prepare!
To Hygelac send, if Hild should take me,
best of war-weeds, warding my breast,
armor excellent, heirloom of Hrethel
and work of Wayland.Fares Wyrd as she must."
HROTHGAR spake, the Scyldings'-helmet:--
"For fight defensive, Friend my Beowulf,
to succor and save, thou hast sought us here.
Thy father's combat a feud enkindled
when Heatholaf with hand he slew
among the Wylfings; his Weder kin
for horror of fighting feared to hold him.
Fleeing, he sought our South-Dane folk,
over surge of ocean the Honor-Scyldings,
when first I was ruling the folk of Danes,
wielded, youthful, this widespread realm,
this hoard-hold of heroes. Heorogar was dead,
my elder brother, had breathed his last,
Healfdene's bairn: he was better than I!
Straightway the feud with fee I settled,
to the Wylfings sent, o'er watery ridges,
treasures olden: oaths he swore me.

Sore is my soul to say to any
of the race of man what ruth for me
in Heorot Grendel with hate hath wrought,
what sudden harryings. Hall-folk fail me,
my warriors wane; for Wyrd hath swept them
into Grendel's grasp. But God is able
this deadly foe from his deeds to turn!
Boasted full oft, as my beer they drank,
earls o'er the ale-cup, armed men,
that they would bide in the beer-hall here,
Grendel's attack with terror of blades.
Then was this mead-house at morning tide
dyed with gore, when the daylight broke,
all the boards of the benches blood-besprinkled,
gory the hall: I had heroes the less,
doughty dear-ones that death had reft.
-- But sit to the banquet, unbind thy words,
hardy hero, as heart shall prompt thee."

Gathered together, the Geatish men
in the banquet-hall on bench assigned,
sturdy-spirited, sat them down,
hardy-hearted. A henchman attended,
carried the carven cup in hand,
served the clear mead. Oft minstrels sang
blithe in Heorot. Heroes revelled,
no dearth of warriors, Weder and Dane.
UNFERTH spake, the son of Ecglaf,
who sat at the feet of the Scyldings' lord,
unbound the battle-runes.-- Beowulf's quest,
sturdy seafarer's, sorely galled him;
ever he envied that other men
should more achieve in middle-earth
of fame under heaven than he himself. --
"Art thou that Beowulf, Breca's rival,
who emulous swam on the open sea,
when for pride the pair of you proved the floods,
and wantonly dared in waters deep
to risk your lives? No living man,
or lief or loath, from your labor dire
could you dissuade, from swimming the main.
Ocean-tides with your arms ye covered,
with strenuous hands the sea-streets measured,
swam o'er the waters. Winter's storm
rolled the rough waves. In realm of sea
a sennight strove ye. In swimming he topped thee,
had more of main! Him at morning-tide
billows bore to the Battling Reamas,
whence he hied to his home so dear
beloved of his liegemen, to land of Brondings,
fastness fair, where his folk he ruled,
town and treasure. In triumph o'er thee
Beanstan's bairn his boast achieved.
So ween I for thee a worse adventure
-- though in buffet of battle thou brave hast been,
in struggle grim, -- if Grendel's approach
thou darst await through the watch of night!"

Beowulf spake, bairn of Ecgtheow:--
"What a deal hast uttered, dear my Unferth,
drunken with beer, of Breca now,
told of his triumph! Truth I claim it,
that I had more of might in the sea
than any man else, more ocean-endurance.
We twain had talked, in time of youth,
and made our boast, -- we were merely boys,
striplings still, -- to stake our lives
far at sea: and so we performed it.
Naked swords, as we swam along,
we held in hand, with hope to guard us
against the whales. Not a whit from me
could he float afar o'er the flood of waves,
haste o'er the billows; nor him I abandoned.
Together we twain on the tides abode
five nights full till the flood divided us,
churning waves and chillest weather,
darkling night, and the northern wind
ruthless rushed on us: rough was the surge.
Now the wrath of the sea-fish rose apace;
yet me 'gainst the monsters my mailed coat,
hard and hand-linked, help afforded, --
battle-sark braided my breast to ward,
garnished with gold. There grasped me firm
and haled me to bottom the hated foe,
with grimmest gripe. 'Twas granted me, though,
to pierce the monster with point of sword,
with blade of battle: huge beast of the sea
was whelmed by the hurly through hand of mine.
ME thus often the evil monsters
thronging threatened. With thrust of my sword,
the darling, I dealt them due return!
Nowise had they bliss from their booty then
to devour their victim, vengeful creatures,
seated to banquet at bottom of sea;
but at break of day, by my brand sore hurt,
on the edge of ocean up they lay,
put to sleep by the sword. And since, by them
on the fathomless sea-ways sailor-folk
are never molested. -- Light from east,
came bright God's beacon; the billows sank,
so that I saw the sea-cliffs high,
windy walls. For Wyrd oft saveth
earl undoomed if he doughty be!
And so it came that I killed with my sword
nine of the nicors. Of night-fought battles
ne'er heard I a harder 'neath heaven's dome,
nor adrift on the deep a more desolate man!
Yet I came unharmed from that hostile clutch,
though spent with swimming. The sea upbore me,
flood of the tide, on Finnish land,
the welling waters. No wise of thee
have I heard men tell such terror of falchions,
bitter battle. Breca ne'er yet,
not one of you pair, in the play of war
such daring deed has done at all
with bloody brand, -- I boast not of it! --
though thou wast the murder of thy brethren dear,
thy closest kin, whence curse of hell
awaits thee, well as thy wit may serve!
For I say in sooth, thou son of Ecglaf,
never had Grendel these grim deeds wrought,
monster dire, on thy master dear,
in Heorot such havoc, if heart of thine
were as battle-bold as thy boast is loud!
But he has found no feud will happen;
from sword-clash dread of your Danish clan
he vaunts him safe, from the Victor-Scyldings.
He forces pledges, favors none
of the land of Danes, but lustily murders,
fights and feasts, nor feud he dreads
from Spear-Dane men. But speedily now
shall I prove him the prowess and pride of the Geats,
shall bid him battle. Blithe to mead
go he that listeth, when light of dawn
this morrow morning o'er men of earth,
ether-robed sun from the south shall beam!"

Joyous then was the Jewel-giver,
hoar-haired, war-brave; help awaited
the Bright-Danes' prince, from Beowulf hearing,
folk's good shepherd, such firm resolve.
Then was laughter of liegemen loud resounding
with winsome words. Came Wealhtheow forth,
queen of Hrothgar, heedful of courtesy,
gold-decked, greeting the guests in hall;
and the high-born lady handed the cup
first to the East-Danes' heir and warden,
bade him be blithe at the beer-carouse,
the land's beloved one. Lustily took he
banquet and beaker, battle-famed king.
Through the hall then went the Helmings' Lady,
to younger and older everywhere
carried the cup, till come the moment
when the ring-graced queen, the royal-hearted,
to Beowulf bore the beaker of mead.
She greeted the Geats' lord, God she thanked,
in wisdom's words, that her will was granted,
that at last on a hero her hope could lean
for comfort in terrors. The cup he took,
hardy-in-war, from Wealhtheow's hand,
and answer uttered the eager-for-combat.
Beowulf spake, bairn of Ecgtheow:--
"This was my thought, when my thanes and I
bent to the ocean and entered our boat,
that I would work the will of your people
fully, or fighting fall in death,
in fiend's gripe fast. I am firm to do
an earl's brave deed, or end the days
of this life of mine in the mead-hall here."
Well these words to the woman seemed,
Beowulf's battle-boast. -- Bright with gold
the stately dame by her spouse sat down.
Again, as erst, began in hall
warriors' wassail and words of power,
the proud-band's revel, till presently
the son of Healfdene hastened to seek
rest for the night; he knew there waited
fight for the fiend in that festal hall,
when the sheen of the sun they saw no more,
and dusk of night sank darkling nigh,
and shadowy shapes came striding on,
wan under welkin. The warriors rose.
Man to man, he made harangue,
Hrothgar to Beowulf, bade him hail,
let him wield the wine hall: a word he added:--
"Never to any man erst I trusted,
since I could heave up hand and shield,
this noble Dane-Hall, till now to thee.
Have now and hold this house unpeered;
remember thy glory; thy might declare;
watch for the foe! No wish shall fail thee
if thou bidest the battle with bold-won life."
THEN Hrothgar went with his hero-train,
defence-of-Scyldings, forth from hall;
fain would the war-lord Wealhtheow seek,
couch of his queen. The King-of-Glory
against this Grendel a guard had set,
so heroes heard, a hall-defender,
who warded the monarch and watched for the monster.
In truth, the Geats' prince gladly trusted
his mettle, his might, the mercy of God!
Cast off then his corselet of iron,
helmet from head; to his henchman gave, --
choicest of weapons, -- the well-chased sword,
bidding him guard the gear of battle.
Spake then his Vaunt the valiant man,
Beowulf Geat, ere the bed be sought:--
"Of force in fight no feebler I count me,
in grim war-deeds, than Grendel deems him.
Not with the sword, then, to sleep of death
his life will I give, though it lie in my power.
No skill is his to strike against me,
my shield to hew though he hardy be,
bold in battle; we both, this night,
shall spurn the sword, if he seek me here,
unweaponed, for war. Let wisest God,
sacred Lord, on which side soever
doom decree as he deemeth right."
Reclined then the chieftain, and cheek-pillows held
the head of the earl, while all about him
seamen hardy on hall-beds sank.
None of them thought that thence their steps
to the folk and fastness that fostered them,
to the land they loved, would lead them back!
Full well they wist that on warriors many
battle-death seized, in the banquet-hall,
of Danish clan. But comfort and help,
war-weal weaving, to Weder folk
the Master gave, that, by might of one,
over their enemy all prevailed,
by single strength. In sooth 'tis told
that highest God o'er human kind
hath wielded ever! -- Thro' wan night striding,
came the walker-in-shadow. Warriors slept
whose hest was to guard the gabled hall, --
all save one. 'Twas widely known
that against God's will the ghostly ravager
him could not hurl to haunts of darkness;
wakeful, ready, with warrior's wrath,
bold he bided the battle's issue.
NOT in any wise would the earls'-defence1
suffer that slaughterous stranger to live,
useless deeming his days and years
to men on earth. Now many an earl
of Beowulf brandished blade ancestral,
fain the life of their lord to shield,
their praised prince, if power were theirs;
never they knew, -- as they neared the foe,
hardy-hearted heroes of war,
aiming their swords on every side
the accursed to kill, -- no keenest blade,
no farest of falchions fashioned on earth,
could harm or hurt that hideous fiend!
He was safe, by his spells, from sword of battle,
from edge of iron. Yet his end and parting
on that same day of this our life
woful should be, and his wandering soul
far off flit to the fiends' domain.
Soon he found, who in former days,
harmful in heart and hated of God,
on many a man such murder wrought,
that the frame of his body failed him now.
For him the keen-souled kinsman of Hygelac
held in hand; hateful alive
was each to other. The outlaw dire
took mortal hurt; a mighty wound
showed on his shoulder, and sinews cracked,
and the bone-frame burst. To Beowulf now
the glory was given, and Grendel thence
death-sick his den in the dark moor sought,
noisome abode: he knew too well
that here was the last of life, an end
of his days on earth. -- To all the Danes
by that bloody battle the boon had come.
From ravage had rescued the roving stranger
Hrothgar's hall; the hardy and wise one
had purged it anew. His night-work pleased him,
his deed and its honor. To Eastern Danes
had the valiant Geat his vaunt made good,
all their sorrow and ills assuaged,
their bale of battle borne so long,
and all the dole they erst endured
pain a-plenty. -- 'Twas proof of this,
when the hardy-in-fight a hand laid down,
arm and shoulder, -- all, indeed,
of Grendel's gripe, -- 'neath the gabled roof
MANY at morning, as men have told me,
warriors gathered the gift-hall round,
folk-leaders faring from far and near,
o'er wide-stretched ways, the wonder to view,
trace of the traitor. Not troublous seemed
the enemy's end to any man
who saw by the gait of the graceless foe
how the weary-hearted, away from thence,
baffled in battle and banned, his steps
death-marked dragged to the devils' mere.
Bloody the billows were boiling there,
turbid the tide of tumbling waves
horribly seething, with sword-blood hot,
by that doomed one dyed, who in den of the moor
laid forlorn his life adown,
his heathen soul,-and hell received it.
Home then rode the hoary clansmen
from that merry journey, and many a youth,
on horses white, the hardy warriors,
back from the mere. Then Beowulf's glory
eager they echoed, and all averred
that from sea to sea, or south or north,
there was no other in earth's domain,
under vault of heaven, more valiant found,
of warriors none more worthy to rule!
(On their lord beloved they laid no slight,
gracious Hrothgar: a good king he!)
From time to time, the tried-in-battle
their gray steeds set to gallop amain,
and ran a race when the road seemed fair.
From time to time, a thane of the king,
who had made many vaunts, and was mindful of verses,
stored with sagas and songs of old,
bound word to word in well-knit rime,
welded his lay; this warrior soon
of Beowulf's quest right cleverly sang,
and artfully added an excellent tale,
in well-ranged words, of the warlike deeds
he had heard in saga of Sigemund.
Strange the story: he said it all, --
the Waelsing's wanderings wide, his struggles,
which never were told to tribes of men,
the feuds and the frauds, save to Fitela only,
when of these doings he deigned to speak,
uncle to nephew; as ever the twain
stood side by side in stress of war,
and multitude of the monster kind
they had felled with their swords. Of Sigemund grew,
when he passed from life, no little praise;
for the doughty-in-combat a dragon killed
that herded the hoard:1 under hoary rock
the atheling dared the deed alone
fearful quest, nor was Fitela there.
Yet so it befell, his falchion pierced
that wondrous worm, -- on the wall it struck,
best blade; the dragon died in its blood.
Thus had the dread-one by daring achieved
over the ring-hoard to rule at will,
himself to pleasure; a sea-boat he loaded,
and bore on its bosom the beaming gold,
son of Waels; the worm was consumed.
He had of all heroes the highest renown
among races of men, this refuge-of-warriors,
for deeds of daring that decked his name
since the hand and heart of Heremod
grew slack in battle. He, swiftly banished
to mingle with monsters at mercy of foes,
to death was betrayed; for torrents of sorrow
had lamed him too long; a load of care
to earls and athelings all he proved.
Oft indeed, in earlier days,
for the warrior's wayfaring wise men mourned,
who had hoped of him help from harm and bale,
and had thought their sovran's son would thrive,
follow his father, his folk protect,
the hoard and the stronghold, heroes' land,
home of Scyldings. -- But here, thanes said,
the kinsman of Hygelac kinder seemed
to all: the other2 was urged to crime!
And afresh to the race,3 the fallow roads
by swift steeds measured! The morning sun
was climbing higher. Clansmen hastened
to the high-built hall, those hardy-minded,
the wonder to witness. Warden of treasure,
crowned with glory, the king himself,
with stately band from the bride-bower strode;
and with him the queen and her crowd of maidens
measured the path to the mead-house fair.
HROTHGAR spake, -- to the hall he went,
stood by the steps, the steep roof saw,
garnished with gold, and Grendel's hand:--
"For the sight I see to the Sovran Ruler
be speedy thanks! A throng of sorrows
I have borne from Grendel; but God still works
wonder on wonder, the Warden-of-Glory.
It was but now that I never more
for woes that weighed on me waited help
long as I lived, when, laved in blood,
stood sword-gore-stained this stateliest house, --
widespread woe for wise men all,
who had no hope to hinder ever
foes infernal and fiendish sprites
from havoc in hall. This hero now,
by the Wielder's might, a work has done
that not all of us erst could ever do
by wile and wisdom. Lo, well can she say
whoso of women this warrior bore
among sons of men, if still she liveth,
that the God of the ages was good to her
in the birth of her bairn. Now, Beowulf, thee,
of heroes best, I shall heartily love
as mine own, my son; preserve thou ever
this kinship new: thou shalt never lack
wealth of the world that I wield as mine!
Full oft for less have I largess showered,
my precious hoard, on a punier man,
less stout in struggle. Thyself hast now
fulfilled such deeds, that thy fame shall endure
through all the ages. As ever he did,
well may the Wielder reward thee still!"
Beowulf spake, bairn of Ecgtheow:--
"This work of war most willingly
we have fought, this fight, and fearlessly dared
force of the foe. Fain, too, were I
hadst thou but seen himself, what time
the fiend in his trappings tottered to fall!
Swiftly, I thought, in strongest gripe
on his bed of death to bind him down,
that he in the hent of this hand of mine
should breathe his last: but he broke away.
Him I might not -- the Maker willed not --
hinder from flight, and firm enough hold
the life-destroyer: too sturdy was he,
the ruthless, in running! For rescue, however,
he left behind him his hand in pledge,
arm and shoulder; nor aught of help
could the cursed one thus procure at all.
None the longer liveth he, loathsome fiend,
sunk in his sins, but sorrow holds him
tightly grasped in gripe of anguish,
in baleful bonds, where bide he must,
evil outlaw, such awful doom
as the Mighty Maker shall mete him out."

More silent seemed the son of Ecglaf1
in boastful speech of his battle-deeds,
since athelings all, through the earl's great prowess,
beheld that hand, on the high roof gazing,
foeman's fingers, -- the forepart of each
of the sturdy nails to steel was likest, --
heathen's "hand-spear," hostile warrior's
claw uncanny. 'Twas clear, they said,
that him no blade of the brave could touch,
how keen soever, or cut away
that battle-hand bloody from baneful foe.
THERE was hurry and hest in Heorot now
for hands to bedeck it, and dense was the throng
of men and women the wine-hall to cleanse,
the guest-room to garnish. Gold-gay shone the hangings
that were wove on the wall, and wonders many
to delight each mortal that looks upon them.
Though braced within by iron bands,
that building bright was broken sorely;1
rent were its hinges; the roof alone
held safe and sound, when, seared with crime,
the fiendish foe his flight essayed,
of life despairing. -- No light thing that,
the flight for safety, -- essay it who will!
Forced of fate, he shall find his way
to the refuge ready for race of man,
for soul-possessors, and sons of earth;
and there his body on bed of death
shall rest after revel.

Arrived was the hour
when to hall proceeded Healfdene's son:
the king himself would sit to banquet.
Ne'er heard I of host in haughtier throng
more graciously gathered round giver-of-rings!
Bowed then to bench those bearers-of-glory,
fain of the feasting. Featly received
many a mead-cup the mighty-in-spirit,
kinsmen who sat in the sumptuous hall,
Hrothgar and Hrothulf. Heorot now
was filled with friends; the folk of Scyldings
ne'er yet had tried the traitor's deed.
To Beowulf gave the bairn of Healfdene
a gold-wove banner, guerdon of triumph,
broidered battle-flag, breastplate and helmet;
and a splendid sword was seen of many
borne to the brave one. Beowulf took
cup in hall:2 for such costly gifts
he suffered no shame in that soldier throng.
For I heard of few heroes, in heartier mood,
with four such gifts, so fashioned with gold,
on the ale-bench honoring others thus!
O'er the roof of the helmet high, a ridge,
wound with wires, kept ward o'er the head,
lest the relict-of-files3 should fierce invade,
sharp in the strife, when that shielded hero
should go to grapple against his foes.
Then the earls'-defence4 on the floor[5] bade lead
coursers eight, with carven head-gear,
adown the hall: one horse was decked
with a saddle all shining and set in jewels;
'twas the battle-seat of the best of kings,
when to play of swords the son of Healfdene
was fain to fare. Ne'er failed his valor
in the crush of combat when corpses fell.
To Beowulf over them both then gave
the refuge-of-Ingwines right and power,
o'er war-steeds and weapons: wished him joy of them.
Manfully thus the mighty prince,
hoard-guard for heroes, that hard fight repaid
with steeds and treasures contemned by none
who is willing to say the sooth aright.
AND the lord of earls, to each that came
with Beowulf over the briny ways,
an heirloom there at the ale-bench gave,
precious gift; and the price1 bade pay
in gold for him whom Grendel erst
murdered, -- and fain of them more had killed,
had not wisest God their Wyrd averted,
and the man's2 brave mood. The Maker then
ruled human kind, as here and now.
Therefore is insight always best,
and forethought of mind. How much awaits him
of lief and of loath, who long time here,
through days of warfare this world endures!

Then song and music mingled sounds
in the presence of Healfdene's head-of-armies3
and harping was heard with the hero-lay
as Hrothgar's singer the hall-joy woke
along the mead-seats, making his song
of that sudden raid on the sons of Finn.4
Healfdene's hero, Hnaef the Scylding,
was fated to fall in the Frisian slaughter.5
Hildeburh needed not hold in value
her enemies' honor!6 Innocent both
were the loved ones she lost at the linden-play,
bairn and brother, they bowed to fate,
stricken by spears; 'twas a sorrowful woman!
None doubted why the daughter of Hoc
bewailed her doom when dawning came,
and under the sky she saw them lying,
kinsmen murdered, where most she had kenned
of the sweets of the world! By war were swept, too,
Finn's own liegemen, and few were left;
in the parleying-place7 he could ply no longer
weapon, nor war could he wage on Hengest,
and rescue his remnant by right of arms
from the prince's thane. A pact he offered:
another dwelling the Danes should have,
hall and high-seat, and half the power
should fall to them in Frisian land;
and at the fee-gifts, Folcwald's son
day by day the Danes should honor,
the folk of Hengest favor with rings,
even as truly, with treasure and jewels,
with fretted gold, as his Frisian kin
he meant to honor in ale-hall there.
Pact of peace they plighted further
on both sides firmly. Finn to Hengest
with oath, upon honor, openly promised
that woful remnant, with wise-men's aid,
nobly to govern, so none of the guests
by word or work should warp the treaty,8
or with malice of mind bemoan themselves
as forced to follow their fee-giver's slayer,
lordless men, as their lot ordained.
Should Frisian, moreover, with foeman's taunt,
that murderous hatred to mind recall,
then edge of the sword must seal his doom.
Oaths were given, and ancient gold
heaped from hoard. -- The hardy Scylding,
battle-thane best,9 on his balefire lay.
All on the pyre were plain to see
the gory sark, the gilded swine-crest,
boar of hard iron, and athelings many
slain by the sword: at the slaughter they fell.
It was Hildeburh's hest, at Hnaef's own pyre
the bairn of her body on brands to lay,
his bones to burn, on the balefire placed,
at his uncle's side. In sorrowful dirges
bewept them the woman: great wailing ascended.
Then wound up to welkin the wildest of death-fires,
roared o'er the hillock:10 heads all were melted,
gashes burst, and blood gushed out
from bites11 of the body. Balefire devoured,
greediest spirit, those spared not by war
out of either folk: their flower was gone.
THEN hastened those heroes their home to see,
friendless, to find the Frisian land,
houses and high burg. Hengest still
through the death-dyed winter dwelt with Finn,
holding pact, yet of home he minded,
though powerless his ring-decked prow to drive
over the waters, now waves rolled fierce
lashed by the winds, or winter locked them
in icy fetters. Then fared another
year to men's dwellings, as yet they do,
the sunbright skies, that their season ever
duly await. Far off winter was driven;
fair lay earth's breast; and fain was the rover,
the guest, to depart, though more gladly he pondered
on wreaking his vengeance than roaming the deep,
and how to hasten the hot encounter
where sons of the Frisians were sure to be.
So he escaped not the common doom,
when Hun with "Lafing," the light-of-battle,
best of blades, his bosom pierced:
its edge was famed with the Frisian earls.
On fierce-heart Finn there fell likewise,
on himself at home, the horrid sword-death;
for Guthlaf and Oslaf of grim attack
had sorrowing told, from sea-ways landed,
mourning their woes.1 Finn's wavering spirit
bode not in breast. The burg was reddened
with blood of foemen, and Finn was slain,
king amid clansmen; the queen was taken.
To their ship the Scylding warriors bore
all the chattels the chieftain owned,
whatever they found in Finn's domain
of gems and jewels. The gentle wife
o'er paths of the deep to the Danes they bore,
led to her land.

The lay was finished,
the gleeman's song. Then glad rose the revel;
bench-joy brightened. Bearers draw
from their "wonder-vats" wine. Comes Wealhtheow forth,
under gold-crown goes where the good pair sit,
uncle and nephew, true each to the other one,
kindred in amity. Unferth the spokesman
at the Scylding lord's feet sat: men had faith in his spirit,
his keenness of courage, though kinsmen had found him
unsure at the sword-play. The Scylding queen spoke:
"Quaff of this cup, my king and lord,
breaker of rings, and blithe be thou,
gold-friend of men; to the Geats here speak
such words of mildness as man should use.
Be glad with thy Geats; of those gifts be mindful,
or near or far, which now thou hast.
Men say to me, as son thou wishest
yon hero to hold. Thy Heorot purged,
jewel-hall brightest, enjoy while thou canst,
with many a largess; and leave to thy kin
folk and realm when forth thou goest
to greet thy doom. For gracious I deem
my Hrothulf,2 willing to hold and rule
nobly our youths, if thou yield up first,
prince of Scyldings, thy part in the world.
I ween with good he will well requite
offspring of ours, when all he minds
that for him we did in his helpless days
of gift and grace to gain him honor!"
Then she turned to the seat where her sons were placed,
Hrethric and Hrothmund, with heroes' bairns,
young men together: the Geat, too, sat there,
Beowulf brave, the brothers between.
A CUP she gave him, with kindly greeting
and winsome words. Of wounden gold,
she offered, to honor him, arm-jewels twain,
corselet and rings, and of collars the noblest
that ever I knew the earth around.
Ne'er heard I so mighty, 'neath heaven's dome,
a hoard-gem of heroes, since Hama bore
to his bright-built burg the Brisings' necklace,
jewel and gem casket. -- Jealousy fled he,
Eormenric's hate: chose help eternal.
Hygelac Geat, grandson of Swerting,
on the last of his raids this ring bore with him,
under his banner the booty defending,
the war-spoil warding; but Wyrd o'erwhelmed him
what time, in his daring, dangers he sought,
feud with Frisians. Fairest of gems
he bore with him over the beaker-of-waves,
sovran strong: under shield he died.
Fell the corpse of the king into keeping of Franks,
gear of the breast, and that gorgeous ring;
weaker warriors won the spoil,
after gripe of battle, from Geatland's lord,
and held the death-field.

Din rose in hall.
Wealhtheow spake amid warriors, and said:--
"This jewel enjoy in thy jocund youth,
Beowulf lov'd, these battle-weeds wear,
a royal treasure, and richly thrive!
Preserve thy strength, and these striplings here
counsel in kindness: requital be mine.
Hast done such deeds, that for days to come
thou art famed among folk both far and near,
so wide as washeth the wave of Ocean
his windy walls. Through the ways of life
prosper, O prince! I pray for thee
rich possessions. To son of mine
be helpful in deed and uphold his joys!
Here every earl to the other is true,
mild of mood, to the master loyal!
Thanes are friendly, the throng obedient,
liegemen are revelling: list and obey!"
Went then to her place. -- That was proudest of feasts;
flowed wine for the warriors. Wyrd they knew not,
destiny dire, and the doom to be seen
by many an earl when eve should come,
and Hrothgar homeward hasten away,
royal, to rest. The room was guarded
by an army of earls, as erst was done.
They bared the bench-boards; abroad they spread
beds and bolsters. -- One beer-carouser
in danger of doom lay down in the hall. --
At their heads they set their shields of war,
bucklers bright; on the bench were there
over each atheling, easy to see,
the high battle-helmet, the haughty spear,
the corselet of rings. 'Twas their custom so
ever to be for battle prepared,
at home, or harrying, which it were,
even as oft as evil threatened
their sovran king. -- They were clansmen good.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


BU ÜYEYE ERİŞİM ENGELLENMİŞTİR

Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi,23/08/2008 tarih ve 2008/318 nolu kararı gereği bu üyeye erişim TELEKOMÜNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'nca engellenmiştir.

tma
Rock Out..!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3329 ileti
Yer: Antalya
İş: Bass Gitarist
Kayıt: 04-05-2007 18:19

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#250318 28-08-2007 14:32 GMT-1 saat    
burda 3.000 satırmı var

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Eski nick: 07mert

Everything Louder Than Everything Else - Motörhead

alemci

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1836 ileti
Yer: Ankara
İş: Muhasebe
Kayıt: 11-05-2006 04:54

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#250400 29-08-2007 03:35 GMT-1 saat    
bu ne?

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Kan kaybedîyør hayatım.Can çekîşîyør hayaLLerîm..Gîdîyørum..yanLış hayat Døğru yaşanmaz asLında..öğreniyorumSEFA NERDESİN

LoK!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3659 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-07-2006 13:15

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#250412 29-08-2007 07:49 GMT-1 saat    
Alıntı:
alemci :
bu ne?

Üstte açıklaması var ya:)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


BU ÜYEYE ERİŞİM ENGELLENMİŞTİR

Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi,23/08/2008 tarih ve 2008/318 nolu kararı gereği bu üyeye erişim TELEKOMÜNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'nca engellenmiştir.

Mert_Yilmaz
Seek & Destroy

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2411 ileti
Yer: Isparta
İş: Öğrenci
Kayıt: 21-06-2006 14:55

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#250442 29-08-2007 09:25 GMT-1 saat    
abi tarih yazmışın yafemeğine sağlık

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Yeniklasor <3

LoK!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3659 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-07-2006 13:15

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#250444 29-08-2007 09:28 GMT-1 saat    
heheheheheDestan bu

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


BU ÜYEYE ERİŞİM ENGELLENMİŞTİR

Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi,23/08/2008 tarih ve 2008/318 nolu kararı gereği bu üyeye erişim TELEKOMÜNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'nca engellenmiştir.
> 1 <