Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Harry Potter ve Ölümcül Takdis Türkçe-Bunu kaçırmayın!

harry potter ve ölümcül takdis türkce

Forumlar / Diğer / Harici Konular

 
> 1 <

LoK!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3659 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-07-2006 13:15

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #250931 31-08-2007 11:21 GMT-1 saat    
Kitabın bölümlerinin ayrıntılı konusu.Dikkat,feci halde Spoiler içerir!

Dursley'lerden Ayrılış
Kitabın başında Voldemort ve Ölüm Yiyenler, Harry Potter'ı 17 yaşını doldurduğunda öldürmek için plan yapmaktadırlar. Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın, Harry 17 yaşını doldurduğunda, onu karşılamak için Privet Drive'a geleceğini öğrenirler.

Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Dursley ailesini güvenli bir yere götürür. Fakat tam Harry'i oradan götüreceklerken Ölüm Yiyenler saldırır. Bazı Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri çok özlü iksir kullanarak Harry'nin yerine geçerler ve Harry'nin kaçmasını sağlarlar.Hedwig'e bir Öldüren Lanet (Avada Kedavra) isabet eder. Ardından Voldemort oraya gelir. Deli-Göz Alastor Moody'i öldürür. Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri Kovuk'a kaçarlar.

Birkaç gün sonra Sihir Bakanı Rufus Scrimgeour Kovuk'a gelir ve Dumbledore'un Harry, Ron ve Hermione'ye olan hediyelerini verir (vasiyeti gereği). Dumbledore Harry'e ilk Quidditch maçında yakaldığı Snitch ve Godric Gryffindor'un kılıcını bırakmıştır. Fakat kılıcı ona veremeyeceklerini, çünkü kılıcın Dumbledore'un değil okulun malı olduğunu söyler. Sonradan anlaşılacağı gibi asıl kılıç Dumbledore tarafından saklanmıştır ve nerede olduğu bilinmemektedir.


Hortkulukları Ararken
Birkaç hafta sonra Bill ile Fleur'un düğünü olur. Fakat düğünün sonunda Bakanlık'ın Voldemort tarafından ele geçirildiği ve Sihir Bakanı Rufus Scrimgeour'un öldürüldüğünü öğrenirler.

Harry, Ron ve Hermione Hortkulukların peşine düşerler. İlk önce Grimmauld Meydanı 12 Numara'ya gider ve Kreacher ile konuşurlar. R.A.B'ın aslında Sirius'un kardeşi Regulus olduğunu öğrenirler. Regulus Slytherin'in madalyonunu (Hortkuluklardan bir tanesi) Kreacher'a saklaması için vermiş, fakat Mundungus kolyeyi çalmış ve Dolores Umbridge'e satmıştır. Harry, Ron ve Hermione Sihir Bakanlığı'na kılık değiştirerek girerler, Hortkuluk'u çalarak kaçarlar.

Harry ve Ron kavga ederler. Ron gruptan ayrılır. Bunun üzerine Harry ve Hermione tek başlarına Godric's Hollow'a giderler. Voldemort ile karşılaşırlar. Harry'in asası kırılır. Kaçarlar. Harry Hermione'nin asasını alır. Bu arada Gryffindor'un kılıcını bulurlar. Ron gruba geri döner.


Ölüm Yadigarları
Harry, Ron ve Hermione Xenophilius Lovegood'un (Luna Lovegood'un babası) evine gider ve onunla görüşürler. Xenophilius onlara 3 sihirli nesneden söz eder: Elder Wand (güçlü bir asa), Resurrection Stone (öldükten sonra tekrar dirilten taş), Görünmezlik pelerini Bu 3 nesnenin ortak bir adı vardır: ölüm yadigarları. Harry bu nesnelerden birinin kendi Görünmezlik pelerini olduğunu, Resurrection Stone'un ise Dumbledore'un verdiği Snitch'in içinde olduğunu farkeder. Elder Wand ise Dumbledore'un mezarındadır, fakat Voldemort gidip asayı alır.

Harry, Ron ve Hermione saklandıkları bir yerde "Voldemort"un adını andıkları için ölüm yiyenler tarafından yakalanırlar ve kim oldukları anlaşılınca Malfoy'ların evine götürülürler. Dean Thomas, Luna Lovegood, Bay Ollivander ve cin Griphook da orada esirdir. Bellatrix Hermione'ye işkence yaparak kılıcı nereden bulduklarını, kılıcın gerçek olup olmadığını öğrenmeye çalışır. Fakat kaçarlar. Dobby onları kurtarıp Bill ve Fleur'un evine götürür. Fakat Bellatrix Dobby'i öldürür. Onlar Bill'lerdeyken Remus Lupin onları görmeye gelir. Tonks'un bir bebeği olduğunu söyler ve Harry'den vaftiz baba olmasını ister.

Harry, Bellatrix'in kılıç işini bu kadar büyütmesinden şüphelenir (Çünkü aslında aldatmaca olan sahte kılıç Bellatrix'in kasasında saklanmaktadır, eğer bu kılıç Harry, Ron ve Hermione'deyse onların kasaya girmiş olmaları gerektiğini düşünür ve kasaya girmeleri ihtimali onu çılgına çevirir. Sürekli başka ne aldın diye sorması işi iyice açığa vurur.) ve Hufflepuff'un Kupasının Gringots'ta Bellatrix'in kasasında olduğunu tahmin eder. Gringots'ta Hortkuluk'u bulup yok ederler ve kaçarlar.

Voldemort, Harry'in Hortkuluk'ları aradığını anlar. Hortkuluklarının nerede olduklarını ve ne kadar güvende olduklarını hesaplamaya çalışır. Tam o sırada Harry Voldemort'un gözlerinden görmeye başlar ve son Horkuluk'un Hogwarts'ta olduğunu öğrenir fakat ne olduğunu öğrenememiştir. Okula gittiğinde hortkuluğun ne olduğu kolayca açığa çıkacaktır.(Rawenclaw'ın tacı).


Hogwarts Savaşı
Harry, Dumbledore'un kardeşi Aberforth'un yardımı ile Hogwarts'a girer. Bu sırada Voldemort, ordusu ile Hogwarts'a saldırır. Hogwarts'takiler de boş durmaz, 17 yaşın üstündeki öğrenciler savaşmak için kalır. Bu sırada Yine Aberforth'un yardımıyla Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri, öğrencilerin aileleri, okuldan uzaklaşmış öğrenciler geri döner. Savaş sonunda 50 kişi ölür. Fred Weasley, Remus Lupin ve Tonks da ölür. Bu sırada Harry, Ron ve Hermione Rawenclaw'ın tacını bulmak için İhtiyaç Odası'na giderler. Fakat Malfoy, Crabbe ve Goyle ile karşılaşırlar.Crabbe ölüm yiyenlerden öğrendiği bir ateşli büyü yapar ama kontrol edemez büyüyü yaptığı yangından dolayı ölür.Hermione ve Ron acıyarak Malfoy ve Goyle 'yi kurtarır. Çıkan yangından dolayı Hortkuluk yok olur. Çıkan yangının ateşi hortkulukları yok etme özelliğine sahip birkaç maddeden biridir.

Voldemort ve Nagini'yi bulmak isteyen Harry Voldemort'un gözlerinden onların Çığlık atan barakada olduklarını öğrenir ve üçlü oraya gider. Gittiklerinde, Nagini'nin, Voldemort'un emri ile Snape'i öldürdüğünü görür. Snape, ölmeden hemen önce Harry'e bazı anılarını aktarır. Harry, Snape'in çocukluğundan beri Lily Evans'a (Harry'nin annesi) aşık olduğunu, Voldemort Lily'yi öldürmek için aramaya başladığı andan itibaren aslında Dumbledore adına çalıştığını, Harry'yi yıllarca Dumbledore'la birlikte koruduğunu, Dumbledore'un en çok güvendiği adamı olduğunu ve Dumbledore'u öldürmesinin, Dumbledore'un planının bir parçası olduğunu öğrenir. Anılar bittikten sonra Harry, kendisinin de bir Hortkuluk olduğunu Voldemort'un isteği dışında ruhunun bir parçasının Harry'nin bedenine girdiğini ama bundan Voldemort'un bile haberinin olmadığını öğrenir. Yani kendisinin de ölmesi, özellikle de Voldemort tarafından öldürülmesi gerekmektedir. Harry, Voldemort'la karşılaşmaya gider, bu arada yolda Ressurection Stone'u kullanır ve ölüme doğru giderken yanında James, Lily, Sirius ve Lupin'i görür, onlarla konuşur, yanında yürümeleri ona cesaret verir. Voldemort'u bulduğunda hiçbir şey yapmaz. Voldemort Harry'i öldürür.

Harry rüyasında kendini King's Cross istasyonunda bulur. Dumbledore ile uzun uzun konuşur.

Harry aslında ölmemiştir, çünkü Harry'in kanı Voldemort'un damarlarında akmaktadır. Bu nedenle Voldemort Harry'i asla öldürememektedir. Harry'in içindeki Hortkuluk da yok olmuştur.

Harry uyanır fakat belli etmez. Narcissa Malfoy Voldemort'un emriyle Harry'nin ölüp ölmediğini kontrol eder; ama o anda gözü kendi oğlundan başkasını görmediği için Harry'nin yaşamasına Voldemort'un kazanıp kaybetmesine aldırmaz, ona Draco'nun iyi olup olmadığını sorar Harry'den evet cevabını alınca kalkar ve Harry'nin ölmüş olduğunu ilan eder. Ölüm yiyenler sevinç içindedir. Hagrid, Voldemort'un zoruyla Harry'in bedenini Hogwarts'a götürür. Voldemort herkese Harry Potter'ın kendi canını kurtarmak için kaçarken öldürüldüğünü, artık direnmemeleri gerektiğini söyler. Fakat bu sırada Grawp'ın gelmesi; Hogwarts'ın ev cinlerinin, Kreacher'ın önderliğinde ve efendisi Regulus için, Voldemort'a karşı savaşmaya başlamaları ortalığı karıştırır. Bu karışıklıktan yararlanan Harry gizlice ortadan kaybolur ve Görünmezlik Pelerini'nin altına girer. Bu sırada Neville ise Gryffindor'un kılıcı ile Nagini'yi öldürür. Yani tüm Hortkuluklar yok olmuştur. Voldemort artık bir ölümlüdür.

Herkes birbiri ile düello yapmaya başlar. Molly Weasley, Fred'i öldüren Bellatrix'i öldürür. Voldemort tam Bayan Weasley'e saldıracakken Harry ortaya çıkıp Voldemort'u engeller. Herkes Harry'in hayatta olduğunu görünce çok şaşırır. Harry, Voldemort ile konuşur. Elder Wand'ın asıl efendisinin kendisi olduğunu söyler. Elder Wand da bu sırada Voldemort'un elindedir. Harry ve Voldemort düello yaparlar. Voldemort'un Avada Kedavra laneti ile Harry'in Expelliarmus büyüsü havada karşılaşır. Fakat Elder Wand'ın gerçek sahibi Harry olduğu için Avada Kedavra laneti seker ve Voldemort'a çarpar. Voldemort ölür ve savaş sona erer. Harry, Elder Wand'ı alıp kendi asasını tamir eder ve Elder Wand'ı Dumbledore'un mezarına, yani ait olduğu yere, bırakmaya karar verir.voldemortun tüm öldürdükleri geri döner;Harry'nin annesi ve babası dahil.


19 Yıl Sonra
Kitabın son bölümü Harry Potter ve arkadaşlarının 19 yıl sonraki yaşantısını anlatmaktadır.Harry ve Ginny evlenip 3 çocuk sahibi olurlar.İsimleri ise James Potter Lily Potter ve Albus Severus Potter'dır.Mutlu olurlar.Ayrıca Ron Ve Hermione'de mutlu olur ve onlarında 2 çocukları olur Rose Weasley ve Hugo Weasley.Kitabın sonu iyi gibi görünsede Harry 6 yakın arkadaşını kaybetmiştir...

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


BU ÜYEYE ERİŞİM ENGELLENMİŞTİR

Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi,23/08/2008 tarih ve 2008/318 nolu kararı gereği bu üyeye erişim TELEKOMÜNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'nca engellenmiştir.

Stella

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 4183 ileti
Yer: Meksika Sınırı
İş: Kaçak
Kayıt: 12-10-2006 11:36

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#250932 31-08-2007 11:57 GMT-1 saat    
Emek harcamışsın paylaşımın için saol

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


MaviGül

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 333 ileti
Yer: izmir
İş: öqrencii
Kayıt: 22-10-2006 14:28

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#251245 01-09-2007 08:26 GMT-1 saat    
eline sağlık

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Spr[q]rLL
¢ıqLk ¢ıqLıa yanLnzM

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2722 ileti
Yer: ҸסҜłưҜ
İş:
Kayıt: 01-08-2007 00:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#251536 01-09-2007 12:45 GMT-1 saat    
saoll

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


No one will love you the way I do;
No one will love you;
Love you like I do;
It will never be the same
> 1 <