Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Yalnızlık hasta ediyor!

> 1 <

RePublic93

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 418 ileti
Yer: Aşkın Doruğu
İş: Öqrençi
Kayıt: 13-09-2007 08:37

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #258947 15-09-2007 17:00 GMT-1 saat    
Kendilerini ´sosyal açıdan izole olmuş´ hissedenlerde bazı genler daha aktif çıktı. "Yalnız" kişilerdeki bu aktif genlerin dokulara zarar vererek hastalıklara yol açabildiği anlaşıldı

ABD´de yapılan bir araştırma, yalnızlığın fiziksel sağlığı olumsuz etkilediğini ve hastalığa yakalanma riskini artırdığını ortaya çıkardı.

Los Angeles´taki California Üniversitesi´nin (UCLA) bir grup deneğin sosyal yaşamlarıyla genlerinin aktifliğini karşılaştırarak yaptığı araştırmada, kendilerini "sosyal açıdan izole olmuş" hisseden deneklerde bazı genlerin daha aktif, bazılarınınsa daha pasif olduğu görüldü.

"Yalnız" deneklerde aşırı aktif olan genlerin dokulara zarar vererek hastalıklara yol açabildiği belirlendi. Virüslerle savaşmada ve bağışıklık sistemini desteklemede etkili olan genlerinse bu kişilerde daha pasif halde olduğu tespit edildi.

Önemli olan dostlarınız
UCLA araştırmacıları, yalnızlığın sağlık üzerinde etkisinde, arkadaş sayısının değil, arkadaşlıkların niteliğinin önemli olduğunu belirtti.

Araştırma ekibinin lideri Dr Steven Cole, "Genler açısından kaç insan tanıdığınızın önemi yok, kaç kişiye gerçekten yakın hissettiğiniz önemli" dedi.

Daha önce yapılan araştırmalar da sosyal açıdan yeterince destek bulamayan kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riskinin daha fazla olduğunu göstermişti.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <