Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Kalın boyunlularda horlama daha fazla

> 1 <

Gece mavisi

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1568 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-01-2007 23:08

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #264424 10-10-2007 16:08 GMT-1 saat    


HORLAMANIN nefes yolunun uyku sırasında normalin üstünde kapanması sonucunda ortaya çıkan solunun yolları hastalığı olduğunu belirten Prof.Dr. Murat Aksu, beyine oksijen gitmemesi halinde uykuda ölümlere ve felçe neden olabileceğini söyledi. Prof.Dr. Aksu, “Horlama en çok ve en şiddetli şekilde kalın boyunlularda gerçekleşmektedir” dedi.

Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi Uyku Hastalıkları Merkezi Başkanı ve Nöroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Aksu insanın üst solunum yollarındaki yumuşak damaktaki kasların beyin sapından kaynaklanan 2 sinir tarafından uyarıldığını bu kasların kasılmasıyla hava yolunun açık kaldığını belirtti. Prof.Dr. Aksu, şunları söyledi:

“Uyku sırasında her insanda bu kasların uyarılması azalmaktadır. Ancak, boynu kalın insanlarda bu kasların aktivitesi o kadar azalır ki sonuçta hava yolu tıkalıya yakın bir durum alarak horlamaya sebep olur. Horlamanın tedavi edilmemesi ve uyku sırasında nefes durmalarına dönüşmesi çeşitli risklere yol açmaktadır. Beyine oksijen gitmemesi nedeniyle felç ve uykuda ölümlere neden olmaktadır. Horlama tedavisinde öncelikle hastalığın tipinin belirlenmesi gereklidir. Uyku laboratuarlarında gözlem yapılmalıdır. Gerekli görülürse cerrahi müdehale ile hava yollarının açılması sağlanabilir. Hava yolunun genişletmek için ağız içine yerleştirilen özel cihazlar ile maske kullanımı horlamaları ortadan kaldırmaktadır.”

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <