Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Photoshop dersleri - IV - YeniklasoR - 2 -

photoshop layeri rasterize yapmak

Forumlar / Teknoloji / Anlatımlar

 
> 1 <

IV
Assassin

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5116 ileti
Yer: Kayseri
İş: Öğrenci
Kayıt: 12-08-2007 08:15

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #266505 18-10-2007 13:04 GMT-1 saat    
Animasyon Yapma:
150x150 pixel boyutlarında transparan arkaplanlı yeni bir dosya açın. Elliptical Marquee Tool aracını alın ve Shift tuşuna basılı tutarak 20x20 pixel boyutlarında bir çember çizin. Çizdikten sonra içini istediğiniz bir renk ile doldurun. Ctrl+D ile seçili alanı kapatın.Daha sonra layer'ınızın bir kopyasını yapın. Bunun için layer'ınızı Create New Layer ikonunun üstüne bırakın. Move tool aracını alın ve yeni layer'ı 80 pixel aşağı taşıyın. Bunun için Shift tuşuna basılı tutarak klavyenizdeki aşağı tuşuna 8 defa basın. İki layer'ı birleştirin.
Layer>Merge Down...
Daha sonra layer'ınızı sayfanızın tam ortasına getirin. Bunu için Ctrl+A işlemi ile tüm layer'ı seçili hale getirin. Sırasıyla Ctrl+X ve Ctrl+V işlemlerini yapın.
Şimdi sayfanızın ortasında yer alan bu layer'ın bir kopyasını yapın. Free Transform'u açın.
Edit>Free Transform...
Ekranınızın üst kısmında yer alan Options menüsünde Rotation değerini 45 olarak ayarlayın. Döndürme işlemi bittiği zaman Commit Transform ikonuna tıklayın. Şimdi döndürdüğünüz layer'ın kopyasını yapın. Aynı şekilde onu da 45 derece döndürün.
Edit>Transform>Again...
Kopyalama ve döndürme işlemini bir kez daha yazpın. Şu anda 4 tane layer'a sahip olmanız gerekir.
Tüm layer'ları birleştirin.
Layer>Merge Visible...
Bu layer'a Layer1 adını verin ve bir kopyasını yapın. Kopya layer'a da Layer2 adını verin ve 5 derece döndürün. Şimdi kopyalama, adlandırma ve döndürme işlemlerini Layer9'a ulaşıncaya kadar sürdürün.
9 tane layer elde ettikten sonra tüm layer'ları yanlarında yer alan göz ikonuna tıklayarak saklayın. Yeni bir layer açın ve Layer1'in altına taşıyın. Bu layer'ı Renk1 olarak adlandırın. Ctrl tuşuna basılı tutarak Layer1'in üzerine tıklayın. Oluşan seçili alanı istediğiniz bir renk ile doldurun. Daha sonra Bevel and Emboss stilini uygulayın. Stil penceresinin alt bölümünde yer alan Highlight Mode ve Shadow Mode seçeneklerinin Opacity değerlerini %50'ye getirin. Sırasıyla Layer>Layer Style>Create Layers... ve Layer>Merge Group... işlemlerini yapın.Bu işlemi 8 defa yani Renk 9 layer'ına ulaşıncaya kadar tekrarlayın. Her layer'ın altına kendi numarasına ait renk layer'ının gelmesini sağlayın.
Örneğin: Layer9 'un altında Renk9 layer'ının yer alması gerekir. Yeniden tüm layer'ları saklayın ve Renk1 layer'ını aktif hale getirin. Tüm layer'ları layer paletinin yanında yer alan küçük boşluğa tıklayarak zincir ikonu ile birbirine bağlayın. Free Transform'u açın. Ctrl, Shift ve Alt tuşlarına basılı tutarak çemberinizi sol üst köşeden dışarı doğru genişletin ve tuşları bırakın. Daha sonra sağ kısmın ortasından sola doğru itin. İşlem bitince Options menüsündeki Commit Transform ikonuna tıklayın.
Bütün layer'lar arasındaki bağlantıyı yanlarında yer alan zincir ikonuna tıklayarak kaldırın. Move Tool aracını alın. Renk1 layer'ında yer alan çemberleri 10 pixel sola taşıyın. Bunun için Shift tuşuna basılı tutarak klavyenizdeki sol tuşuna bir kez basın. Şimdi Alt tuşuna basılı tutarak klavyenizdeki sağ tuşuna 9 defa basın. Layer1'i aktif hale getirin ve 10 defa Merge Down işlemini yapın.
Layer>Merge Down...
Not: Bu işlemi her layer-renk ikililerine uygulayacaksınız. Her defasında bir üstte yer alan layer'ı seçmeyi unutmayın! Şimdi Renk1'den Renk9'a kadar toplam 9 tane layer'a sahipsiniz. Bütün layer'ları zincir ikonu ile birbirine bağlayın ve -60o döndürün. İşlem bitince Options menüsündeki Commit Transform ikonuna tıklayın.
Artık animasyon yapma zamanı geldi. Animasyon penceresini açın.
Window>Animation...
Animasyon penceresinin sağ üst kısmında yer alan ok ikonuna tıklayın. Açılan menüden Make Frames From Layers seçeneğini seçin. Böylece animasyonu yapacak Frame'ler oluştu. Şimdi animasyonunuzu izleyebilirsiniz.
File>Preview In>Internet Explorer...


***************************************************

Yazma Efekti:

İstediğiniz boyutlarda yeni bir dosya açın. Type Tool aracını alın ve yazma efekti vereceğiniz herhangi bir yazı yazın.Rasterize Layer yapın.
Layer>Rasterize>Layer...
Lasso Tool aracını alın ve ilk harfinizin etrafında bir seçim oluşturun. Layer via Cut işlemini gerçekleştirin.
Layer>New>Layer via Cut...
Şimdi layer paletinizin üst kısmında içinde sadece ilk harfinizin bulunduğu yeni bir layer oluştu. Tekrar yazınızın yer aldığı layer'ı aktif hale getirin ve ikinci harfin etrafında da bir seçim oluşturarak Layer via Cut işlemini gerçekleştirin. Aynı işlemi yazınızın harfleri bitinceye kadar tekrarlayın. Yaptığımız işlem tüm harfleri ayrı ayrı layer'lara vermek. İşleminiz bitince yazınızın yer aldığı layer'ı silebilirsiniz.
Artık animasyona geçebiliriz. Animasyon penceresini açın.
Window>Animation...
Şimdi Background layer'ı hariç bütün layer'larınızı yanlarında yer alan göz ikonuna tıklayarak saklayın. Animasyon paletinde yer alan Duplicate current frame ikonuna bir kere tıklayın ve layer paletinde yer alan ilk harfinizin yanındaki göz ikonuna tıklayarak görünür hale getirin. Tekrar Duplicate current frame ikonuna tıklayın ve bu sefer ikinici harfinizi görünür hale getirin. Bu işlemi tüm yazınızın oluşana kadar sürdürün. Animasyon penceresinin sağ üst kısmında yer alan ok ikonuna tıklayın. Açılan menüden Select All Frames seçeneğini seçin.
Daha sonra herhangi bir Frame'nin altında yer alan 0 sec. yazısına tıklayarak açılan menüden 0.2 seçeneğini seçin. Artık animasyonunuzu izleyebilirsiniz.
File>Preview In>Internet Explorer...
*****************************************************

Rollover Buton:

İstediğiniz boyutlarda yeni bir dosya açın.Yeni bir layer açın. Rounded Rectangle Tool aracını alın ve ekranınızın üst kısmında yer alan Radius ayarını 40 olarak değiştirin. Butonunuzu çizdikten sonra Rasterize Layer yapın.
Layer>Rasterize>Layer...
Şimdi butonun üzerine fare gelince değişmesini sağlayacak olan stilleri uygulayacağız. Ben Drop Shadow, Bevel and Emboss, Inner Glow, Color overlay ve Outer Glow stillerini uygulayarak yandaki gibi bir buton elde ettim. Siz de bu stillerin ayarlarıyla oynayarak benim butonuma benzer bir buton elde edebilirsiniz. Şimdi bu layer'ı Over olarak adlandırın. Over layer'ının bir kopyasını yapın. Bunun için over layer'ını Create New Layer ikonunun üstüne bırakın. Daha sonra over layer'ının yanındaki göz ikonuna tıklayarak bu layer'ı saklayın. Kopyaladığımız layer'ı da Down olarak adlandırın. Şimdi down layer'ının Outer Glow ve Color Overlay stillerini yanlarındaki göz ikonuna tıklayarak saklayınŞimdi Slice Tool aracını alın ve butonunuzun etrafında bir kesim oluşturun. Eğer düzgün bir kesim yapamazsanız Slice Select Tool aracı ile kesminizin boyutunu yeniden ayarlayabilirsiniz. Şimdi Rollover paletini açın.
Window>Rollovers...
Rollover paletinin alt kısmında yer alan Create rollover state ikonuna 2 defa tıklayın. Over ve Down olmak üzere iki tane layer oluştu. Şimdi over'ı seçin ve layer paletinde yer alan down layer'ını yanındaki göz ikonuna tıklayarak saklayın. Aynı şekilde down'ı seçin ve layer paletinde yer alan over layer'ını yanındaki göz ikonuna tıklayarak saklayın.
Artık rollover hazır. Butonunuzu test edebilirsiniz.
File>Preview In>Internet Explore/Netscape Navigator...
*****************************************************

Resmi Parçalara Bölmek:

1.Önce resmimizi açalım...2.Ctrl+j yaparak duplicate layer yapın.

3.Yeni bir layer oluşturun ve seçerek trl+del yapın(Amaç layerin içini beyaza boyamak) ve 2.sıraya koyun.
4.Şimdi Rectangular Marquee Tools (M) seçin ve resimden bir bölüm seçin.
5.Layer panelinin altındaki "add layer mask" tıklayın (Amaç resmin üzerine maske katmanı koymak.
6.Şimdi mask uyguladıgımız layerin birleştiricisini tıklayarak kaldırın...7.Efekt vermek için outer glow rengini beyaz yapın ben resmin temasına göre beyazı seçtim.8.Şimdi "move tool" aracını seçin.

9.Evet şimdi en zor bölüme geldik şimdi resmin üzerine bir kare oluşturmak için Ctrl+j yapıcaz.Her Ctrl+ j yaptıgımızda karemizin üzerine bir kare daha gelir.Fakat bunları taşımak için layerin mask kutusuna tıklamamız gerekir.
10.İşte sonuç...Siz kareleri daha ufak yaparsanız daha mükemmel sonuçlar alırsınız.********

(YeniklasoR - IV Alıntıdır.)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Sadece Yazık...

MaYK
Graphic Designer

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 6059 ileti
Yer: Samsun
İş:
Kayıt: 24-02-2007 08:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#266506 18-10-2007 13:09 GMT-1 saat    
bunlar alıntı dimi başka yerdede gördümde
teşekkürler

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ulaşmak isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler...

IV
Assassin

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5116 ileti
Yer: Kayseri
İş: Öğrenci
Kayıt: 12-08-2007 08:15

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#266507 18-10-2007 13:12 GMT-1 saat    
Alıntı:
Oğulcan... :
bunlar alıntı dimi başka yerdede gördümde
teşekkürler

Evet alıntıdır

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Sadece Yazık...

Golden

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1044 ileti
Yer: im Seni OKS.....
İş: Wєвмαѕтєя & G
Kayıt: 03-04-2007 14:38

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#266642 18-10-2007 19:22 GMT-1 saat    
güzel paylaşım

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


FuRKaN216

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 7836 ileti
Yer: lere tükürmeyin tükürülcek o kadar surat varken:D
İş: de bu benim profilim:)
Kayıt: 13-12-2006 18:56

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#266660 18-10-2007 20:44 GMT-1 saat    
güzel paylasim oldu ellerine saglik

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


IV
Assassin

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5116 ileti
Yer: Kayseri
İş: Öğrenci
Kayıt: 12-08-2007 08:15

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#266739 19-10-2007 11:30 GMT-1 saat    
Hepinize teşekkür ediyorum

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Sadece Yazık...

Şener K.
xdelimavix

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2642 ileti
Yer: 6
İş: Öğrenci
Kayıt: 12-05-2007 15:53

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#268304 26-10-2007 14:02 GMT-1 saat    
güzel paylaşım teşekkürler...

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


IV
Assassin

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5116 ileti
Yer: Kayseri
İş: Öğrenci
Kayıt: 12-08-2007 08:15

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#268316 26-10-2007 14:54 GMT-1 saat    
Teşekkür ederim ;)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Sadece Yazık...

gülşen1801

grup tuttuğum takım
Er Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 28-10-2007 05:48

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#268863 28-10-2007 06:13 GMT-1 saat    
resmin üzerindeki bi yazıyı nasıl yok edebilirim

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


eRoL_y£l_!z

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 257 ileti
Yer:
İş: bilgisayar (yazılım)
Kayıt: 06-07-2007 19:36

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#274854 25-11-2007 23:50 GMT-1 saat    
tskler kardes

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


sexyhergele

grup tuttuğum takım
Er Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 31 ileti
Yer: İstanbul
İş:
Kayıt: 23-07-2008 11:04

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#311512 24-07-2008 06:45 GMT-1 saat    
güzel olmuş

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


MaYK
Graphic Designer

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 6059 ileti
Yer: Samsun
İş:
Kayıt: 24-02-2007 08:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#311514 24-07-2008 06:52 GMT-1 saat    
Alıntı:
gülşen1801 :
resmin üzerindeki bi yazıyı nasıl yok edebilirim


Psd ise delete layer yap. Normal resimse blur kullanmayı dene.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ulaşmak isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler...

IV
Assassin

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5116 ileti
Yer: Kayseri
İş: Öğrenci
Kayıt: 12-08-2007 08:15

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#318113 11-08-2008 18:30 GMT-1 saat    
Alıntı:
gülşen1801 :
resmin üzerindeki bi yazıyı nasıl yok edebilirimClone stamp yapmanı öneririm...

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Sadece Yazık...
> 1 <