Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Pek Bilinmiyen Bir Hadisiyle Peygamber Efendimiz

> 1 <

kdgd_yakup
Ses Etme Sükunet !

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1789 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 10-12-2006 11:40

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #284771 05-02-2008 03:36 GMT-1 saat    
Pek Bilinmiyen Bir Hadisiyle Peygamberimiz
Dualari unuttuk. Besmeleyi hayatimizdan cikardik. Sabir, tevekkül, teslimiyet gibi 0slâm kalelerini yikip insani yalniz biraktik. Hele tedbir, teenni, itidal gibi ölcülerden iyice uzaga düstük. Meselelerimizi halletmek icin batili rehberlerin önümüze sürdügü cözümleri egip bükürek hayatimiza uydurmaya calistik. Onlari egip büküyorduk ya da kendimiz egilip bükülüyorduk cünkü önümüze sürülen cözümler, insan yaratilisinin temel direklerine uygun olmaktan cikmis, cikarilmisti.

Bizler de dünyevilesiyorduk. Onlar meselelerine nasil bakiyorlarsa biz de öyle bakiyorduk. Hayati, evi, kalbimizi, kavga sahalari haline getirdik. 0syan, isyan! Her yerde isyanimiz vardi. Kalbimizde isyan vardi. Akli yalniz birakmistik.

*

Hizla dünyevilesiyorduk. 0nsan kisiligini bölüyor, parcaliyor, eksiltiyorduk. Cocuklara, eslere, aileye uygun buldugumuz ölcüler, Batililarin materyaller denizinden cikarip hayatimiza yerlestirdigi ölcülerdi. Dünya adaleti! Hakimler, savcilar, jüri üyeleri olarak ortada dolasiyor, sik sik ben bunu hak etmemistim diye bagiriyorduk. Evde de sokakta da böyleydik. Kadin, erkek, cocuk olmaktan sevinc duyan, sükreden insanlar, caglarin gerisinde kalmis gibiydiler. Riza lokmasini kimse tatmamisti, bilmiyordu.

*

Peygamberimizin pek de duyulmamis bir hadisi serifini, vaktiyle Hz. Meryem hakkinda bir calisma yapmam gerektiginde, okumustum. Cok carpiciydi. Tam mânâsiyla carpiciydi. Bunu nerede anlatsam biraktigi izlenimde bu oluyordu.
Ama biraz, modernite ölcülerine uygun hale getirilmis zihinlerimiz icin düsündürücü de oluyordu. Gecen yil gene cok az duyulmus bir Hadis-i serifi, ona cok hayran kaldigim icin bir yazimda naklettigimde gene ayni tesir olusmus, bir kisim okuyucunun hayranligi doruk noktasina cikarken, bir kisim da bunu algilamakta güclük cekmisti.

*

Simdi yazacagim Hadis-i serif, okudugumda beni müthis heyecanlandirmisti. Hâlâ da öyledir. Yasamak, mutlu olmak, hayati dogru anlamak icin artik o kadar yabanci kaldigimiz ölcüleri hatirlatiyordu cünkü.

Oglu 0brahimin bakicisi Sellama Ona bir gün söyle sitem ediyor:

Sen bütün iyilikleri erkeklere getirdin.

Bunun üzerine Peygamberimiz gülümsüyor ve söyle diyor:

Sizden biriniz esinden hâmile kalinca, Allah rizasi icin oruc tutan, ve ibadet edenin sevabini alacak olmaktan memnun olmaz mi? Dogum sancilari geldiginde yerde ve gökte hic kimse, karninda onu memnun edecek neyin gizli oldugunu bilir mi? Ve bir dogum yaptiginda ve bir agiz dolusu süt ve her emziris icin bir iyi amalin sevabini alacagini bilir mi? Ve cocuk tarafindan geceleri uykusuz barikilinca, Allah rizasi icin yetmis köleyi hür birakmanin sevabini alacaktir. (Taberi)

Ömrün her aninda hayatin ve insanin kiymetlendigi, ise yarar ve anlamli kilindigi bir anlayis, bir sekillenme! Kadin, erkek, herkesin basarili ve mutlu olmayi becerebilecegi bir hayata bakis tarzi!

*

Belki kadinlarimiz icin yeni bir mutluluk kapisi acar bu hadis. Belki bircok derde devâ ve teselli olur. Belki hayata baglanmayi ve bir önceki güne benzemeyen yeni bir güne baslamayi ögretir. Belki insana, bölünüp parcalanmis kisiligini bütünlestirmenin, ayni zamanda ilahi bir tarafi oldugunu hatirlamanin yolunu acar.
Afet Ilgaz

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <