Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

LKD'de Neler Oluyor ?

> 1 <

MaYK
Graphic Designer

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 6059 ileti
Yer: Samsun
İş:
Kayıt: 24-02-2007 08:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #304118 06-06-2008 16:27 GMT-1 saat    


Düşünüyorum da Özgür Yazılım'la tanışalı, Linux kullanmaya başlayalı yaklaşık olarak 8 yıl olmuş. Zaman ne kadar hızla akıp gidiyor.. Bu süre içinde çok şey değişti elbet… Kullanılan dağıtımlar, içindeki yazılımlar, bu teknolojileri kullanmaya çalışan insanlar, geliştiriciler; herşey… Tüm bu zaman içinde tek özlemini çektiğim şey çevremde beni uzaylı gibi görmeyen, “bu ne be, bunu nasıl kullanıyorsun ?“, “iğrenç abi, her şeyi komut yazarak yapıyorsun..“, “virüs girdi bilgisayarıma” şeklinde cümleler kullanmayan insanları bir arada görmek, onlarla birlikte bir şeyler yapmak vardı. Birlikte yazılım geliştirmek, bir şeylerin parçası olmak en büyük hayalimdi. Bunu becermeye çalışırken gittiğim Linux Şenliği'nde edindiğim arkadaşlarımdan bazılarıyla hala konuşmaya, görüşmeye devam ediyorum. Linux Şenliği'nde LKD'ye üye olmuş, kendimce bazı şeylerin ilk adımını atmıştım. (Debian Türkiye olarak bir şeyler yapmaya çalıştığımız günleri anarken geçtiğimiz günlerde sitesinin yeniden yapılandırıldığını öğrenince oldukça sevindiğimi de söylemeliyim.)

Nedense tatsız şeyler yaşandı. CeBiT Fuar Alanı'nda LKD standını bulamadım diye dalga geçenler, Bilgi Üniversitesi'nin yaptığı etkinliklerde sorduğum sorularla ilgili yazılar yazanlar, LKD e-posta listelerinde bal gibi de Özgür Yazılım ve Linux'la alakası olan şeyler sorduğumda (ve sorduğum soruyla ilgilenen onca insan varken..) “bu alakasız, bunu soramazsın” şeklinde yaklaşanlar, arkamdan konuşanlar ve daha nicesi…. Sadece benim başıma gelmeyen bu olaylar sonrasında içinde benim de olduğum bir grup insan LKD'ye ve bir topluluk olma çabasına küstüler diye düşünüyorum. Bu ortamda en doğrusu susup kendi sorunun cevabını kendi başına bulmak ve işine bakmaktı belki de… Yukarıda söylediğim şeyleri yapanlar bir süre sonra LKD içerisinde aktif görevler de aldılar. Güzel işler başarıldıysa da, ortaya konan bir emek dahi olsa kendi adıma konuşmak gerekirse, biraz da vakit darlığından, gitmek nasip olmadı. Doğruyu söylemek gerekirse LKD ile hiç ol(a)mayan organik bağlarımdan dolayı gitmek de gelmedi içimden.

Bir süredir lkd-uye listesinde bir takım kıpırdanmalar vardı. Şenlik gibi şenlik yapalım diyenler, İzmir'de adına yaraşır bir şenlik yapmışlar. Fakat görünen o ki, insanlar gelen kişi sayısından hiç de memnun değiller. Konuyla ilgili Necdet YÜCEL'in attığı e-posta'lar ve yazdığı günlük yazılarından benim anladığım kadarıyla, kendisi bu gidişat sebebiyle bir daha şenlik yapılmamasından yana.. Yalnız olmadığını düşünüyorum ben.. Fakat bu acı gerçeği yurtdışında yapılan etkinlik sayısıyla kıyasladığımızda Türkiye'deki Özgür Yazılım camiasını nadir olarak bir araya getiren en önemli etkinliğin bir daha yapılmayacak olması kaygı verici. Önümüzdeki zaman diliminde Istanbul'da yapılacak olan GUADEC etkinliğinin de bu konunun netleşmesi açısından belirleyici olacağını sanıyorum.

Dernekle ilgili önemli konular konuşuladursun, Özgür KARATAŞ ve Necdet YÜCEL'in karşılıklı olarak atışmaları ve son olarak Yılın Pengueni olarak Özgür KARATAŞ'ın aday gösterilmesi üzerine Necdet YÜCEL'in yazdığı e-posta ile “oy vermeyelim” çağrısında bulunması bence çok üzücü.. Sonuçta yine birileri küsecek ve bu, kimsenin kazanmadığı atışmalar sonrası olan yine LKD'ye olacak; LKD, “bizbize” denilen ortamıyla kapanma noktasına gelecek.

Bu yazımda takip edebildiğim kadarıyla düşüncelerimi aktarmaya çalıştım. LKD kadrosunda her kim olursa olsun, Yılın Penguen'i kim olursa olsun; bu durum değişmedikçe Türkiye'de Özgür Yazılım camiası adı altında bir birliktelikten söz etmek çok güç. Haddime düşmese de sağ duyulu olmak gerektiğini söylemek istiyorum.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ulaşmak isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler...

ma-arafnak

grup tuttuğum takım
Onbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 72 ileti
Yer:
İş: öğrenci
Kayıt: 05-07-2008 07:00

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#311083 22-07-2008 09:13 GMT-1 saat    
çok tşk

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <