Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Yetişkinlerde sivilce problemi nasıl çözülür?

> 1 <

MaYK
Graphic Designer

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 6059 ileti
Yer: Samsun
İş:
Kayıt: 24-02-2007 08:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #304203 07-06-2008 07:37 GMT-1 saat    


Tam artık büyüdüm, ergenlik sorunlarım bitti derken şimdi bu nereden çıktı diye aklınıza geliyordur. Ne yazık ki Rosecea denilen bu tür sivilceler 30'undan sonra çıkar ve insanı uğraştırır. Çoğunlukla yüzde, seyrek olarak da sırt ve kollarında ucu iltihaplı küçük sivilceler şeklinde belirti verir. Şikayetler burun ve alında daha yoğun olur ve tedavi edilmeden bırakıldığında daha da azabilir. Zaman zaman aynı ergenlik sivilcelerinde olduğu gibi akne diye anılsa da bunlarda farklı olarak deri gözeneklerinin ağzını dolduran yağ tıkaçları yoktur. Aile Hekimliği Uzmanı Clinica Gayrettepe Tıbbi Direktörü Dr. Eren Eroğlu Mynet okuyucuları için sivilcelerin nedenlerini ve başetme yollarını yazdı.

ALKOL SEBEP OLMAZ AMA…
Neden bu yaşta tekrar bu derde düştüm diye merak ediyor olabilirsiniz ama buna verecek açık bir cevabım yok. Ne hormonların ne beslenmenin nede başka faktörlerin Rosecea etkeni olduğu ortaya konmuş değildir. Fakat açık renk tenlilerde daha sık görüldüğü istatistiksel bir gerçektir. Bir zamanlar düşünüldüğü gibi çok alkol alanlarda ortaya çıkmaz fakat Rosecea'sı olanlar alkol alırsa belirtiler alevlenir.
Sessiz sesiz giderken birden alevlenmelere sebep olan başka tetikleyici etkenler de vardır. Bunlar başlıca fiziksel egzersiz, güneşe ve rüzgara maruz kalmak, sıcak hava, stres, baharatlı yiyecekler alkol ve sıcak banyolarıdır. Sıcaktan soğuğa çıkmak yada tersi durumlar da yüzdeki damarların genişlemesine ve kızarıklıkların artmasına sebep olabilir.

BAŞLICA BELİRTİLERİ…
Rosecea'nın belirtileri;
-Kızarık bir yüz ve alında, yanaklarda, burunda ve ağız çevresinde sivilceler. Bu kızarıklık bazen günlerce sürebilir.
-Yüzde örümcek ağına benzeyen küçük kılcal damar kümelenmeleri
-İlaç yada losyon sürüldükçe yanan, batan bir cilt. Deri gittikçe daha kuruyup hassas hale gelebilir.
-Kuru, kırmızı gözler. Göz kapakları kırmız ve şiş olabilir. Tedavi edilmediği taktirde Rosecea ciddi göz problemlerine sebep olabilir.

TEDAVİ İLE BELİRTİLER KONTROL ALTINA ALINABİLİR!
Temel amaç belirtilerin kötüleşmesini önlemek ve ortaya çıkma riski olan problemleri ekarte etmektir.
-Antibiyotikli kremler veya haplar kızarıklığın ve sivilcelerin tedavisinde kullanılabilir. Sözü geçen haplar göz rahatsızlıklarının tedavisinde de faydalı olabilir fakat belirgin bir faydanın görülmesi birkaç ay alabilir.
-Gerekirse ileri evrelerde daha etkili ama kullanımı komplike olan A vitamini türevi kremler işin içine girebilir.
-Ciltte kalıcı bozukluklar meydana gelmiş ise düzeltici küçük cerrahi girişimler uygulanabilir.

ASIL ÖNEMLİSİ ALEVLENMELERE ENGEL OLMAKTIR
-Neyin tetiklediğini bulun. En önemlisi budur; neyin alevlenmeleri tetiklediğini tespit ederseniz ondan kaçınıp rahatsızlığın ilerlemesine engel olabilirsiniz. Bunun için Rosacea'nın parladığı günün öncesinde ne yeyip içtiğiniz not edip daha sonraki alevlenmeler ile karşılaştırabilir ve böylece gerçek sebebi öğrenebilirisiniz.
-Her gün güneş koruyucu krem kullanın. Her gün 15 faktörlü yada daha yüksek bir koruyucu kullanın; kışın da cildiniz kurumasın diye nemlendirici sürün.
-Cildinize nazik davranın. Kullandığınız tüm cilt bakım ürünleri hassas ciltler için olsun; onu çizen, inciten malzemelerden kaçının.
-Gözlerinize dikkat edin. Özel olarak yapılmış banyolar ile göz kapaklarınıza masaj yapıp yıkayın. Eğer hassasiyet var ise her gün birkaç defa üzerine kapatacağınız sıcak ve nemli bir örtü altında dinlendirin. Gereğinde yapay göz yaşı damlalarının çok faydasını görürsünüz. Sağlıkla kalın.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ulaşmak isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler...
> 1 <