Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Küresel ısınma tropik türleri yok edecek

> 1 <

MaYK
Graphic Designer

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 6059 ileti
Yer: Samsun
İş:
Kayıt: 24-02-2007 08:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #304262 07-06-2008 15:56 GMT-1 saat    


Ankara (AA)- Küresel ısınma kutup ayılarından daha çok tropik türleri yok edecek.

TÜBİTAK tarafından yayımlanan ''Bilim ve Teknik'' dergisinin Haziran sayısında, Washington Üniversite'sinde yürütülen bir araştırmaya yer verildi. Günlük ve aylık sıcaklık kayıtları ile Uluslararası İklim Değişiklikleri Paneli'nden iklim modeli tahminlerinden yararlanılan araştırmada, tropik böcek, kertenkele, kurbağa, kaplumbağa gibi türlerin sıcaklık ve ısıya uyum sağlama özellikleri arasındaki ilişkiyi gösteren veriler karşılaştırıldı.

İklim değişikliklerinin doğrudan etkisinin ısınma miktarından çok organizmanın uyumuna bağlı olduğu tespit edilen araştırmaya göre, organizmalar sıcaklık değişimlerinde ortama uyum sağlamaya çalışıyor. Kutup ayıları sert geçen kışlarda postlarını kalınlaştırarak, tropik türler ise günün sıcak saatlerinde güneş ışığından kaçarak veya kendilerini kuma gömerek sıcaklık farkının yaratacağı etkilerden korunabiliyor.

Isınmanın çok hızlı gerçekleşmesi durumunda canlılar uyum için yeterli zaman bulamıyor ve yaşamları tehlikeye giriyor. Kutuplardaki türler sıfırın altındaki derecelerden artı 15 dereceye kadar değişik sıcaklıklarda, tropik türler ise daha düşük sıcaklık aralığında yaşayabildiği için tropik bölgelerdeki 1 veya 2 derecelik sıcaklık artışı bile bu türlerin soylarını tehdit edebiliyor.Dünyadaki biyoçeşitlilik tropik bölgelerde yoğunlaştığı için küresel ısınma, insanlığı da önemli ölçüde etkileyecek.Böceklerin bitkilerin tozlaşmasını ve organik maddeleri bileşenlerine ayırarak öteki organizmaların bu ürünleri kullanmasını sağladığı için bu türlere zarar veren her şey ekosisteme de zarar verecek.

Küresel ısınmayla birlikte tropik bölgelerde yaşayan böceklerin üreme yetisinde azalma, yüksek enlemlerdeki organizmaların üreme yetisindeyse artış yaşanacak. Küresel ısınmanın sürmesi durumunda yüksek enlemlerdeki böcekler de bu durumdan olumsuz yönde etkilenecek.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ulaşmak isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler...
> 1 <