Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Google'a rakip Wikipedia'dan geldi

> 1 <

MaYK
Graphic Designer

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 6060 ileti
Yer: Samsun
İş:
Kayıt: 24-02-2007 08:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #304548 09-06-2008 09:13 GMT-1 saat    
Dün resmi olarak yayına başlayan Wikia Search, kullanıcıların katılımıyla büyümeyi planlıyor.

Wikia Search, Wikipedia gibi, kullanıcıların katkılarıyla büyüyecek.Wikipedia kurucusu Jimmy Wales'in 2005 yılında duyurduğu Wikia Search isimli arama motoru resmi olarak kullanıcıların hizmetine girdi. Alpha aşamasındayken bile düşünülenden çok daha fazlasını vaat eden yeni arama motoru, gelişmiş inkeksi ve sunduğu ilginç özelliklerle birlikte, Salı gününden beri yayında.

Wikia Search arama motorunun altında yatan temel fikir, Wikipedia'da da olduğu gibi bir topluluk oluşturmak ve kullanıcıların arama sonuçlarına etki etmelerini sağlamak. Wikia Search ile arama yapanlar, çıkan sonuçları edit edebiliyor, silebiliyor, sıralayabiliyor ve hatta sonuçlar üzerinde yorum bile yapabiliyor. Yeni sonuçların indekse eklenmesi bile topluluk üyelerinin sorumluluğunda...

Sitenin yeni Ajax arayüzü, kullanıcıların tüm bu işlemleri yapmasını sağlıyor. Açık kaynağa verdiği önemle bilinen Wikipedia kurucusu Wales için önemli olan ise arama motoru arkasındaki algoritmaların gizli kalmaması, her kullanıcı tarafından rahatlıkla görülebilmesi.

Şimdilik 30 milyon sayfadan oluşan Wikia Search indeksini Google gibi arama motoru devleri ile karşılaştırmak tabii ki mümkün değil. Ancak bugün Dünyanın en büyük ansiklopedisi konumuna galen Wikipedia'nın ilk başta sadece tek bir sayfa olduğunu da unutmamak gerekiyor. Eğer Wikipedia'da olduğu gibi Wikia Search'te de topluluk oluşturma fikri gerçeğe dönüşürse, yeni arama motoru Google'ın tahtını sarsacak kadar bile güçlenebilir.

Wikia Search'ü bekleyen büyük tehlike ise, yine katılıma açık olmasından kaynaklanıyor. Eğer Wikipedia'da yakalanan samimiyet yakalanamazsa, arama motorunun spam gibi istenmeyen girişlerle dolması da kaçınılmaz. Ama önümüzde duran Wikipedia gerçeği, Wikia Search için de umutlu olmamızı sağlıyor.


MaYK'sal Yorum

Zaten Wikipedia çok düzenli olarak bilgi vermekte . Google yazsan tamam çıkıyor fakat ne olduğu belli değil . Bende Wikipedia yazarıyım , yani bende katkdıa bulunuyorum inaşallah çok çok büyük bir site olucak .

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ulaşmak isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler...
> 1 <