Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Bronzlaşırken güneş lekelerine dikkat

> 1 <

MaYK
Graphic Designer

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 6059 ileti
Yer: Samsun
İş:
Kayıt: 24-02-2007 08:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #310683 19-07-2008 07:50 GMT-1 saat    


Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Ayfer Aydın, (UV) güneş ışınlarının insan cildinin erken yaşlanmasına neden olduğunu belirterek, vatandaşları güneşlenirken dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Uzun saatler güneş altında kalınmaması gerektiğini belirten Uz. Dr. Ayfer Aydın, "Güneş ışınlarında zararlı etkilere neden olan Ultraviyole (UV) ışınları, deri yaşlanmasının yanında deri kanserinin ve deride "hiperpigmentasyon" denilen düzensiz lekelerin oluşmasına da yol açıyor. Daha çok güneşe maruz kalan yüz, göğüs ve kollarda, kırışıklıklar, çiller, güneş lekeleri olarak bilinen yıldız şeklinde kahverengi lekeler, bacak ve kollarda ufak beyaz lekeler. Güneş ışınlarına maruz kalındıkça lekelerin renklerinde koyulaşma daha belirgin olarak ortaya çıkıyor. Bu lekeleri tetikleyen etkenler atasında güneş ışınlarının yanı sıra solaryum da yer alıyor. Bu kahverengi lekeleri kişinin hormonal dengesi, genetik özellikleri, yeme içme düzeni ve ilaçlar da etkiliyor" dedi.

Uz. Dr. Ayfer Aydın, deride ise solukluk, kuruluk, tahriş ve esneklik kaybı, deri esnekliğinde artma, gevşeklik, kılcal damarlarda çatlama gibi değişiklikler meydana geldiğine dikkat çekerek, "Ultraviyole radyasyon, deri yaşlanmasının yanında deri kanserleri ve deride hiperpigmentasyon denilen düzensiz lekelerin oluşmasına sebep olur. Yapılan deneylerde güneşten tam olarak korunan çocuklarda deri kanserinin yüzde 98 oranında azaldığı görülüyor. Güneşlenmenin son 50 yılda artması, deri kanserlerinin görülme sıklığını da artırıyor. Özellikle ışık gören bölgelerde sert, kızarık, üzeri damarlı bir yapıda olan yaralar, koparıldıkça tekrarlayan kabuklanmalar, birden koyulaşan (siyahlaşan) benler, kenarları düzensizleşen, hızla büyüyen, etrafında beyaz renkli hale oluşan, renk değişiklikleri gelişen benler deri kanserlerinin belirtileri olarak kabul ediliyor" diye konuştu.

Uz. Dr. Ayfer Aydın, güneşten koruyucu, en az 50 faktör olan kremler sürülerek güneşe çıkılması gerektiğini söyledi. Yüzü ve vücudu kaplayacak şekilde sürülmesi gereken kremlerin, denize girip çıktıkça etkisini kaybettiğini belirten Uz. Dr. Aydın, "Bu kremler gün içinde birkaç kez sürülmeli. Ancak bu koruma faktörlerini kullanmak bizlere yine de tüm gün ve özellikle güneş ışınlarının daha dik geldiği ve daha zararlı olduğu öğlen saatlerinde güneşte uzun süreli kalma hakkını vermez. Koruyucu kremlerin yanı sıra şapka ve güneş gözlüğü kullanarak, gölgede ve 11.00- 16.00 saatleri dışında güneşlenmek gerekiyor.

Uz. Dr. Ayfer Aydın, yazın cilt sağlığını korumak için şu önerilerde bulundu:

"- Açık renkli ve koruyucu tarzda giyinilmeli.
- Güneş gözlüğü kullanılmalı.
- Geniş kenarlıklı şapkalar kullanılmalı.
- UV ışınlarının en yoğun olduğu 11:00 - 13:00 saatleri arasında gölgede kalmaya özen gösterilmeli.
- Güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucu krem sürülmeli.
- 6 aydan küçük bebekler uzun süre güneşte bekletilmemeli.
- Güneşten korunmaya erken çocukluk yaşlarında başlanılmalı.
- Deri kanserinin riskini azaltmanın ve deri yaşlanmasını önlemenin en doğru yolu bilinçli güneşlenmektir".


Kaynak: Mynet.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ulaşmak isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler...
> 1 <