Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Yaz dostu klimalar hasta edebiliyor

> 1 <

MaYK
Graphic Designer

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 6059 ileti
Yer: Samsun
İş:
Kayıt: 24-02-2007 08:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #311136 22-07-2008 16:36 GMT-1 saat    
Yaz aylarında insanların sıcaktan bunalmasını önleyen klimalar, doğru kullanılmadığı taktirde çeşitli rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Uzmanlar, yaz sıcağından kurtulmak için vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği klimaların vücuttaki ısı dengesini bozabildiğine dikkat çekerek, vücut sıcaklığının çok üzerinde ya da altında kullanılan klimaların vücudu rahatsız ettiğini ve bazı rahatsızlıklara yol açtığını belirtiyor. İnsan metabolizmasının sıcak havadan aniden soğutulmuş bir ortama girdiğinde kendini ayarlamakta zorlandığını ifade eden uzmanlar, özellikle çocuk, yaşlı ve hamilelerin bu tür ortamlardan daha kolay etkilendiğini ve rahatsızlandığını dile getiriyor.

Klimadan çıkan soğuk havanın direkt vücuda gelmesinin önlenmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, klimaların perdesinin yukarı ya da odanın boş kısımlarına doğru yönlendirilmesini ve insanlardan çok ortamın soğutulmasını öneriyor. Uzmanlar ayrıca, klimanın sıcaklığının 20 ila 26 derece arasında tutulmasının hem insan sağlığı hem de elektrik tüketimi için uygun olacağını belirtiyor.

Klimaların içindeki filtrelerin muntazaman temizlenmesinin önemine de dikkat çeken uzmanlar, bu filtrelerin temizlenmemesi halinde içinde oluşan mantarların havayla insan vücuduna geçebileceğini ve mantar rahatsızlıklarına yol açabileceğini ifade ediyor. Uzmanlar, özellikle şeker hastaları, yaşlılar, bebekler, bağışıklık sistemi zayıf kişiler, kemoterapi hastaları, böbrek yetersizliği ve kronik akciğer hastalığı olan kişilerin klimadan doğabilecek rahatsızlıklara daha kolay yakalanabildiğini, bu nedenle
bu hastalıklara sahip olan vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğini vurguluyor.

Uzmanlar, soğutulmak istenen mekanın büyüklüğüne göre klima seçiminin yapılmasının önemine değinerek, klima kullanımında ortamın aniden soğutulmamasını, 5'er derece aralıklarla soğutulmasının daha randımanlı olacağını belirtiyor.


Mynet

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ulaşmak isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler...
> 1 <