Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Fazla ayakta durmak bel fıtığına neden oluyor

> 1 <

MaYK
Graphic Designer

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 6059 ileti
Yer: Samsun
İş:
Kayıt: 24-02-2007 08:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #311137 22-07-2008 16:40 GMT-1 saat    
Yozgat Özel Şifa Hastanesi Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Operatör Dr. İsmail Akdemir, ayakta fazla kalmanın ve ani yük kaldırmalarının bel fıtığına neden olduğunu söyledi.

Beyin ve Sinir Hastalıkları bölümü hastalarının yüzde 80'ini bel fıtığı hastalarının oluşturduğunu ifade eden Dr. Akdemir, "Türk erkeklerinin yüzde 80'inde bel fıtığı, bayanların ise yüzde 70'inde boyun fıtığı vardır. Erkekler uzun süreli ayakta kaldıkları ve ayakta çalıştıklarından dolayı bel fıtığı çoktur. Ama önemli olan ağır derecede olmaması ve mağdur olmamalarıdır" dedi.

Yürüyemeyecek kadar ağır olan, idrar kaçıran, ayağa düşen, küçük ve büyük tuvaletini tutamayan ciddi bel fıtığı hastalarının olduğuna değinen Dr. Akdemir, "Bel fıtığından korunma yöntemlerinin başında kilo almamak gerekir, yürüyüş ve egzersiz düzenli olarak yapılması, bel kaslarının çalışması gerekir. Düzenli yürüyüşlerle bel ve boyun kaslarını çalıştırmak gerekir. Ani yükün altına girmemek gerekir. 20 kiloluk bir çuvalı, bir araba lastiği, tüpü aniden kaldırılmayacak, ev eşya taşırken, koca bir dolabı sırtlamayacak. Ani yük kaldırmalar bel ve boyun fıtığına sebep olur. Birde elde olmayan şekillerde bel fıtığı olabilir. Bunlar, yaşlılık, kemik erimesi, kadınların menopoz döneminde kemik erimesi fazla olduğu için bel ve boyun fıtıklarına sıkça rastlanmaktadır. Trafik kazaları ve diğer kazalardır" dedi.

35 yaşın üzerinde herkeste bel ve boyun fıtığı vardır diyen Dr. Akdemir, "Toplumumuzda artık araba çok fazla kullanılmaktadır. Halkımız evine çıkarken dahi merdivenleri kullanmıyor asansörleri kullanıyoruz. Böyle olmamalıdır, vücut kasları çalıştırılmalıdır" şeklinde konuştu.


Mynet

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ulaşmak isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler...
> 1 <