Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Korsan ilaca dikkat

> 1 <

MaYK
Graphic Designer

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 6059 ileti
Yer: Samsun
İş:
Kayıt: 24-02-2007 08:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #311498 24-07-2008 06:24 GMT-1 saat    
25 ilaç, sahte kutularda satılıyor. Kara listede, tansiyon, şeker, depresyon ve kanser ilaçları ağırlıkta

Sağlık Bakanlığı, sahte ambalaja konulan ve üstüne korsan kupür basılan ilaçların piyasada yaygınlaşması üzerine eczacı odaları ile ilaç firmalarını resmî yazıyla uyardı.

25 ayrı ilacın sahte kutularda satıldığını belirten bakanlık, bunların arasında kullanım tarihi geçmiş ürünler de olabileceğine dikkat çekti. Şüpheli ilaçları tek tek sıraladıktan sonra, söz konusu ürünlerin eczane ve hastanelerden toplatılmasını istedi. Zaman gazetesinin haberine göre, kara listede, tansiyon, şeker, depresyon ve kanser ilaçları ağırlıkta. Ürünlerin ortak özelliği fazla tüketilmesi ve pahalı olması. Türkiye'deki ilaç sahteciliği en çok ambalaj üzerinden yapılıyor. Kutuları taklit eden kişiler, reçetelere eklediği sahte kupürleri Sosyal Güvenlik Kurumu'na göndererek milyarlarca YTL haksız kazanç elde ediyor. SGK, hastaya verilen ilacı kupür üzerinden takip ederek ödeme yaptığı için usulsüzlüğün önüne geçilemiyor. Ayrıca Hazine vergi kaybına uğruyor.

Sahte ilacın önü bir türlü alınamıyor. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, 2 Temmuz'da Mersin'de yapılan operasyonda ele geçirilen sahte ambalajlı ilaçlar konusunda 13 firmaya uyarı yazısı gönderdi. Şirketlerin ürettiği ilaçların sahte kutularla piyasaya sürüldüğünü belirten bakanlık, depo, hastane ve eczane kontrolü yapılarak sahte ürünlerin tespitini istedi. Sahte ilaçlarla orijinallerinin değiştirilmesi firmalara görev olarak yüklendi. Gerekli adımların atılmaması halinde firmanın ürettiği bütün ilaçların toplatılacağı uyarısında bulundu. Bakanlığın yazısına rağmen halk sağlığı açısından büyük risk taşıyan ilaçlar henüz toplatılmadı. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan da toplama konusunda herhangi bir işlem yapılmadığını belirtti. Sahte kutulu ilaçla gerçeğini ayırt etmenin çok zor olduğunu vurgulayan Saydan, şunları söyledi: “Naylon kutuların içindeki ürünlerin gerçek ilaç olup olmadığını bilmiyoruz. Eczaneler depo ve firmadan gelen ilaçları orijinal kabul edip hastalara veriyor.” Sahte kutulu ilaçlar arasında en çok şeker, tansiyon, depresyon ilaçları bulunuyor.

Bakanlığın açıkladığı listedeki ilaçlar şu tedavilerde kullanılıyor:
Anksiyete, epilepsi-sara, şizofren, astım, koah, nefes darlığı, kanser için ağızdan besleme solüsyonları, antibiyotik, nöropatik ağrı ve şeker hastaları için insülin.

Bu arada SGK ile Sağlık Bakanlığı, insan sağlığını tehdit eden ilaç yolsuzluğuna 'dur' demek için İlaç Takip Sistemi hazırlıyor. Projeye göre her ilaca ayrı kimlik numarası verilecek. Sistemde olmayan kimlik numarasını SGK kabul etmeyeceği için sahte ambalajlı ilaç tarihe karışacak.


Alıntı.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ulaşmak isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler...
> 1 <