Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Lenovo ThinkPad X300

> 1 <

MaYK
Graphic Designer

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 6059 ileti
Yer: Samsun
İş:
Kayıt: 24-02-2007 08:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #318515 13-08-2008 16:42 GMT-1 saat    Lenovo ThinkPad X300Ürüne Genel Bakış


Artısı: Çok ince ve hafif; ThinkPad serisinin en incesi; tümleşik DVD yazıcı; GPS; WWAN ve kablosuz USB

Eksisi: SSD (flash tabanlı sabit disk) fiyatı yukarı çekiyor; çoklu ortam performansı MacBook Air'ın gerisinde

Sonuç: ThinkPad X300, eniş ekran ve standart boyutlu klavyesi ile mobil kullanıcının istediği neredeyse her şeyi ince ve hafif gövdesinde sunuyor.

2008 yılının daha ilk iki ayı bitmeden en ince ve en hafif (ultraportable) dizüstü kategorisinde "bomba" gibi ürünlerin gelmesi, bu yılın bu kategorideki ürünler için oldukça rekabetli ve hızlı geçeceğini gösteriyor. Apple'ın MacBook Air ve Toshiba'nın da yenilenmiş kuş tüyü hafifliğindeki Portage R500 ürünlerinin geldiği bu dönemde, Lenovo da fazla gecikmeyerek Thinkpad X serisine eklediği yeni X300 modeli ile bu kategorideki yerini aldı.

Tasarım

ThinkPad X300, hem MacBook Air'ın ( 13.3 inç ekran, tam klavye, incelik) hem de Toshiba Portage R500'ün (SSD -flash tabanlı sabit disk ve geniş bağlantı seçenekleri) en gelişmiş özelliklerini üzerinde toplarken, bunların yanı sıra; bu iki modele göre fazladan sahip olduğu, tümleşik çok ince optik DVD sürücüsü, GPS ve yakında eklenecek Wi Max özelliği ile farkını ortaya koyuyor.

X300'ün siyah rengi kare şeklinde kesilmiş köşeleri, köklerinin ThinkPad serisinden geldiğini açıkça belli ediyor. Ama en ince kısmında 1.85 cm kalınlık ve batarya ile tümleşik DVD sürücüsüne bağlı olarak, 1.3 kg ila 1.4 kg arasında değişen ağırlığı ile ThinkPad serisinin şimdiye kadar ki en hafif elemanı sıfatını hakediyor. Bu kadar övgü ile bahsettiğimiz ürün, elbette bu özellik ve donanım bileşenlerini, ucuza mal ettirmeyerek, hızlı başlangıcın ardından frene dokunmamıza neden oluyor. Taşınabilirlik ve kullanışlılık kriterleri açısından bizden tam puan alan X300'ün, en temel yapılandırması yurtdışında 2476 dolar satış fiyatına sahip.

İşlemci : 1.2GHz Intel Core 2 Duo SL7100

Sistem Belleği : 2GB of 667MHz

Sabit Disk : 64GB SSD

Grafik işlemcisi : Intel GMA X3100 (tümleşik)

İşletim Sistemi : Windows XP Professional

Boyutlar : 31.8 x 23.1 x 1.9 cm

Ekran Boyutu(diyagonal) : 13.3 inç

Sınıfı : Çok hafif ve ince

Boyutlarını saymazsak, ürün alışılagelmiş ThinkPad görünümünden çok farklı değil. X300 hala kenarları köşeli magnezyum gövdesi, mavi ThinkVantage butonu gibi klasikleşmiş özelliklerini koruyor. Bunun yanı sıra, parmak okuyucu ve ekranın üst köşesindeki klavye aydınlatması da her zamanki yerlerini muhafaza ediyor. Yine de, ThinkPad serisini yakından tanıyanlarını gözlerinden kaçmayacak tasarım değişiklikleri de yok değil. Avuç yaslama kısmının yumuşak mat rengi ile ThinkVantage, güç ve ses kapatma butonlarının basıldığında, ışık yayması ve ön kısımın bağlantı ve girişlerden tamamen arındırılmış olması göze çarpan değişikliklerin başlıcaları.

Özellikler

Ekranı çevreleyen çerçevenin üst kısmında, klavye aydınlatma ışığı ile birlikte internet üzerinden görüntülü görüşmeyi sağlayan 1.3 megapiksel webcam ve gürültü önleme özellikli mikrofon bulunuyor. Mat ekranı ve 1440x900 doğal çözünürlüğü, ürünün MacBook Air ve benzeri ekrana sahip ürünlere kıyasla daha keskin görüntü yaratmasını sağlarken, bu durumm metin ve ikonların beklenenden daha küçük görünmesine neden oluyor. Eğer internette yayınlanan gazetelerin, resimli kısımlarından ziyade köşe yazıları ile ilgileniyorsanız yazıların küçüklüğünden rahatsız olup, görüntüyü büyütmeniz gerekebilir. Elbette aynı çözüm işi daha çok belgeler ile ilgili olanların tercihi de olabilir.

Klavye boyutu ve konforu ise, gün boyu yazı yazan, ya da döküman düzenleyenler için çok hafif dizüstü kategorisindeki standartların üstünde. Lenovo'nın 14 inç ve 15 inç sınıfındaki modellerinde bulunan klavyeyi kullanan X300, X serisinin önceki modellerinde olduğu gibi, klavyeyi sıkıştırılmış yapıda sunmuyor. Bu sayede fazladan klavye kullanım konforu sağlayan ürün, okuduğunuz bu inceleme yazısı bittiğinde, hiç de bir dizüstü bilgisayar kullanmış olma hissi uyandırmadı. Kısacası klavyeyi sevdik.

Lenovo, üründe hem ünlü kırmızı TrackPoint hem de touchpad'i aynı anda kullanarak, hem geleneksel hem de yeni kullacılarını memnun etmeyi başarmış. Çünkü TrackPoint özelliğinden kopamayanlar olduğu gibi, bu özelliğe alışamadıklarını her fırsatta dile getirenler de mevcut.

ThinkPad X300, minimalist tasarıma sahip ürünler arasında kendine özgü deneyim getiriyor. Bu kategoride yer alan modellerin artık standardı haline gelen genişleme yuvası ve çoklu kart okuyucu gibi özellikleri barındırmayan X300, buna karşın özellikle mobil çalışanlarını takdirini toplayacak, kablosuz USB, GPS ve WWAN (kablosuz geniş alan bağlantısı) gibi artı özellikler barındırıyor.

Ürünün bu alandaki daha dikkat çekici özellikleri ise MacBook Air'a attığı farkta ortaya çıkıyor. X300'de, MacBook Air'a göre fazladan iki USB girişi, eternet bağlantısı ve tümleşik DVD yazıcı var. Açıkça söylemek gerekirse bu fazladan özellikler, ürünü, MacBook Air karşısında daha öncelikli tercih edilir konuma getiriyor. Özellikle de iki ürün arasında özellik ve fiyat karşılaştırması yapıldığında.

X300'ün en temel yapılandırmaya sahip modelinin şu andaki (28 Şubat 2008) yurtdışı satış fiyatı yaklaşık 2500 dolar. Bu fiyat yüksekliğinin en büyük nedeni, daha hızlı açılma ve daha az güç tüketme avatajları sağlayan 64GB kapasiteli SSD (flash tabanlı disk) sabit diski. Ama bu fiyat yine de Apple'ın 64GB SSD'li MacBook Air modelinin altında bulunuyor.

PerformansX300'de tıpkı MacBook Air'da olduğu gibi Intel'in küçültülmüş Core 2 Duo işlemcisi var. Yalnız bir farkla; oda işlemci hızınında az da olsa yavaş olması. Bu hız farkı CNET Labs tarafından yapılan performans testlerinde, ürünün çoklu ortam uygulamaları gerçekleştirirken, MacBook Air'in arkasında bıraktı. Ama 2GB sistem belleği X300'ün, Photoshop çalıştırılırken bu farkı kapatmasına yetti.

X300, internet tarayıcı, müzik ve video oynatma ile ofis uygulamaları gibi tipik günlük uygulamalar için ise fazlası ile yeterli performans sağlıyor. Örnek vermek gerekirse, sabahtan, öğlene kadar işimizi hallettiğimiz süre boyunca aynı zamanda kablosuz internet bağlantısı üzerinden müzik dinledik ve herhangi bir performans düşüşü ile karşılaşmadık.

6 hücreli batarya testinde ürünün pil ömrü, parlaklık ayarı ve kullanım yoğunluğuna bağlı olarak 3 saat ila 4 saat arasında gerçekleşti. DVD testi ise 3 saat 43 dakika ile MacBook Air'e göre 20 dakika az, ama Toshiba Portage R500'e oranla ise 1 saatlik fazla pil ömrü performansı gösterdi.

Ama burada da yine tümleşik DVD yazıcı ile sağlanan bir avantajdan bahsetmek gerekiyor. Bu da; istenirse DVD yazıcının bulunduğu kısma 3 hücreli bir pilin takılabilmesi. Bu şekilde ürünün pil ömrü artırılmış oluyor. Pilden bahsetmişken, X300'ün bataryasının değitirilebilir olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Çünkü, hatırlayacağınız gibi MacBook Air'de bataryayı değiştiremiyorsunuz.Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ulaşmak isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler...
> 1 <