Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Torrent ölüyor, ibre stream'e dönüyor !

torrent donuyor

Forumlar / Teknoloji / Teknoloji ve Donanım

 
> 1 <

Hengmen
// PCkopat <--

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1713 ileti
Yer: İst / Sarıyer
İş: Öğrenci
Kayıt: 14-02-2008 13:47

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #322593 05-09-2008 17:19 GMT-1 saat    
Yapılan bir araştırmaya göre dosya paylaşım trafiği azalıyor, stream kullanımı ise artıyor.

İnternet hizmet sağlayıcıları uzun zamandır yoğun torrent trafiğinden şikâyetçi. Bu trafiğin band genişliğini yoğun bir şekilde meşgul etmesi ve çoğunlukla telif yasalarını çiğneyen materyallerin alışverişinden kaynaklanması da hizmet sağlayıcıların pek hoşuna gitmiyor. Fakat YouTube gibi sitelerin kullanımının artması ve stream trafiğinin yoğunlaşmasıyla birlikte torrent trafiğinin azaldığı görülüyor.

Minnesota Üniversitesi'nden Dr. Andrew Odlyzko, MINTS internet trafiği projesi için hizmet sağlayıcılardan bilgi topluyor. Odlyzko geçtiğimiz hafta İngiliz hizmet sağlayıcısı PlusNet ve bir grup Japon araştırmacıyla ilgili verileri, geniş bant kullanımına ışık tutması amacıyla paylaştı.

PlusNet'ten gelen bilgilere göre, stream trafiğinde hatırı sayılır bir artış var. PlusNet müşterilerinin stream kullanımı, bir sene içerisinde %168,9'luk bir artış gösterdi. Buna karşılık toplam trafikteki artış %26,5. Çoğunluğu videodan oluşan stream trafiği, PlusNet trafiğinin %6,6'sını kapsıyor.

Torrent trafiği azalıyor

İngiltere'deki stream trafiğinin en büyük kaynaklarından biri BBC'nin iPlayer'ı. iPlayer, Channel 4, ITV ve Sky kanallarının programlarını kaçıranlar için yayınlıyor. Amerika'daki büyük kanalların da buna benzer sistemleri var. Ayrıca YouTube trafiği de PlusNet'in günlük indirme trafiğinin önemli bir kısmını teşkil ediyor.

Torrent ve dosya paylaşımına kullanımı kolay ve yasal alternatifler çıkması, PlusNet'teki P2P kullanımının da azalmasına sebep olmuş. Geçen sene günlük 13,4 TB olan torrent trafiği, bu sene günlük 12,2 TB'ye düşmüş. P2P, PlusNet toplam trafiğinin %25,9'unu oluşturuyor.

Hizmet sağlayıcılarının müzik endüstrisiyle yaptığı anlaşmalar ve kimliği belirlenen torrent kullanıcılarının başına açılan dertler de trafikteki bu düşüşe sebep olarak gösterilebilir. Fakat tüm dünya bu trendi izliyormuş gibi görünüyor. Japonya'da yapılan araştırmalar da P2P'den stream'lere doğru bir geçiş olduğunu ortaya koyuyor.


chip.com.tr

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) (Türkçe'mizi Turkcheleştirmeyelim Grubu) •-)•––––bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) (ultrAslanlar Grubu) (¯`·._)
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Ben Yaptım Grubu
Coqertrwen

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2552 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 24-02-2007 18:32

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#325356 09-10-2008 04:28 GMT-1 saat    
Torrent in biteceğini zannetmiyorum.Ama Stream da iyi.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Bir Efsane Yeniklasor.CoM
> 1 <