Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Ubiquity ile Internet hizmetleri artık daha kolay..

> 1 <

IV
Assassin

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5116 ileti
Yer: Kayseri
İş: Öğrenci
Kayıt: 12-08-2007 08:15

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #323581 19-09-2008 12:47 GMT-1 saat    
Mozilla Labs'te çalışan Aza Raskin'in geliştirdiği Ubiquity ile yeni nesil internet kullanımına merhaba diyebilirsiniz. İnternet tarayıcıların gelecekte işletim sistemlerinin yerine geçebileceği tezini güçlendiren oldukça gelişmiş bir eklenti olan Ubiquity ile artık uygulamalar birbirinden hiç de uzak değil. Bunun sebebi ise Ubiquity ile artık birçok uygulamayı sayfa değiştirmeden yapabilecek olmamız. İnternetin aslında ne kadar kopuk! olduğundan yola çıkılarak hazırlanmış bu eklenti ile artık internetin amaçlarından birisi olan insanları birbirine yakınlaştırmak daha kolay.

Farklı internet servislerini biraraya getiren ve kullanımlarını kolaylaştıran bir arayüz sunan Ubiquity ile artık günlük yaşamda kullanılan hizmetlere ulaşmak çok daha kolay.

Henüz prototip aşamasında olan bu eklenti şu an için birçok servis ile uyumlu çalışmaktadır. Ancak geliştirilmesi ile çok daha yaygın ve gelişmiş bir hizmet ağına ulaşabilecektir.

Ne işe yarar?
Ubiquity'nin kullanımı ile ilgili bir kılavuz ve bir de video yayınlanmış durumda. Ancak bu kaynaklar İngilizce olduğu için kısaca ne işe yaradığını açıklamakta fayda var.

Eklentiyi Firefox'a kurduğunuz ve aktif ettiğiniz anda CTRL+BOŞLUK tuşlarına basarak eklentiyi görünür kılabilirsiniz. Ardından belirlenmiş bazı kelimeler ile isterseniz arkadaşlarınıza o anda okuduğunuz bir makaleyi kopyalayıp ve Ubiquity'yi çalıştırıp “email to [email][email protected]”[/email] yazıp bir boşluk bırakıp önceden kopyaladığınız makaleyi(resim de olabilir içerisinde) yapıştırıp Enter tuşu ile devam ederseniz eposta hesabınız açılacak. Ve Gönder tuşu ile epostayı kolaylıkla gönderebileceksiniz.

Yer tarifini eposta yolu ile göndermek istiyorsanız maps.google.com ile uyumlu çalışan Ubiquity ile artık bu adresi sadece link olarak göndermek zorunda değilsiniz. Semantik Web'in temel formatlarını oluşturan microformat'lar yardımı ile de belirleyebileceğiniz bu yer imlemeler sayesinde göndereceğiniz epostanın içerisinde haritayı da gönderebileceksiniz.

Daha birçok servis ile uyumlu olan Ubiquity'i incelemek için hazırlanmış olan videoyu izlemeniz daha iyi olacaktır. Uygulamalı olarak görmek çok daha yararlı.


Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Sadece Yazık...
> 1 <