Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

".tr" uzantılı adresleri artık BTK verecek

> 1 <

Beyoglu

grup tuttuğum takım
Er Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 21 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 16-03-2007 17:46

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #329608 07-04-2009 00:50 GMT-1 saat    
Halen ODTÜ tarafından sağlanan ''.tr'' uzantılı internet adresleri, yakında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından verilecek.

BTK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ulaştırma Bakanlığı, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu'nun verdiği yetkiye dayanarak , ''İnternet Alan Adları'' tahsisine ilişkin iş ve işlemlerin yürütülmesi görevini BTK'ya verdi.

Bu çerçevede, BTK tarafından ''.tr'' uzantılı internet alan adları ile ilgili düzenleyici çerçeve oluşturulacak. Kurum, söz konusu ''düzenleyici çerçeveyi, genel yaklaşımı doğrultusunda ilgili tüm paydaşların etkin katılım ve desteğini sağlayarak, onların birikimlerinden yararlanarak, işbirliği içinde hazırlamayı'' planlıyor.

Bu amaçla İnternet Alan Adları Ulusal Koordinasyon Kurulu (''.tr UKK'') oluşturuldu ve kurulun ilk toplantısı BTK'da yapıldı.

Kamu kurum ve kuruluşlarından, özel sektörden, sivil toplum kuruluşlarından ve akademisyen temsilcilerin katıldığı toplantıda, katılımcılara alan adları ve yönetimi ile ''.tr UKK'' bünyesinde kurulması düşünülen ''Yapı ve İşleyiş Kuralları'', ''Haklar, Yükümlülükler ve İlişkiler'' ile ''Uyuşmazlık Çözüm Mekanizmaları'' çalışma grupları hakkında bilgi verildi, onların görüş ve önerileri alındı.

Çalışma gruplarının raporları doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılacak. Daha sonra da ''.tr'' uzantılı alan adresleri BTK tarafından verilmeye başlanacak.

Kaynak: Haber7.com / (AA)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <