Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

3G almak için acele etmeyin, kaçmıyor

> 1 <

Hengmen
// PCkopat <--

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1713 ileti
Yer: İst / Sarıyer
İş: Öğrenci
Kayıt: 14-02-2008 13:47

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #337627 03-08-2009 20:53 GMT-1 saat    Cep telefonlarında hızlı internet erişiminin önünü açan, bu sayede görüntülü iletişim ve mobil TV olmak üzere yeni nesil birçok servisi beraberinde getiren 3G, bir kez daha operatörlerin altyapılarının kalitesini gündeme getiriyor

Abonelerin en önemli merak konusu 3G'de, ADSL ile rekabet edebilecek bir hızda internete bağlanıp, bağlanamayacakları...


Altyapı Çin'e emanet!

İşin içine cep'ten hızlı internet girince, şebeke kalitesinin önemi daha da artıyor. Bu alanda da iki kritere bakmak gereriyor.

Birincisi 3G için kurulan baz istasyonları. Pazarda İsveçli Ericsson 'pahalı ama kaliteli' çözüm. Çinli Huwai ile ZTE 'ucuz' tarafta konumlanıyor. Çinli firmaların altyapı ihalelerinde en yüksek teklifin yarısına oynadıkları konuşuluyor. Bu sayede özellikle krizde tüm dünyada ciddi alternatif konumundalar.

Türkiye'de Turkcell, “Ericsson-Huwai” derken, Vodafone “Huwai”, Avea “Huwai-ZTE-Ericsson” çözümlerini kullanıyor.

Teknolojiye milyarlarca dolar yatıran ama bir türlü bunları geliştirme yoluna gitmeyen Türkiye, 3 operatörün ayrı ayrı yatırımlarıyla lisans dahil 4.5 milyar liraya yakın parayı 3G'ye yatırdı. Şimdi amaç, işi kârlı bir operasyona taşımak. Hedefte tüketiciler var!

3G'de operatörlere (birlikte çalıştıkları altyapı şirketleri yoluyla) yerli üretim-çalışan şartını koyan Ulaştırma Bakanlığı burada sıkı bir gol yemiş durumda. İlgili firmalar ya sözlerle ya da hacimsiz yatırımlarla bu şarta uymak için çaba gösteriyor. Bakanlık, 'Hadi ne yaptınız' dese, firmalar ne yapar merak konusu. Allahtan burası Türkiye!

Şebeke kalitesi yani cep'ten TV izlerken yayının ara ara kesilmesinin önüne geçmek için bakılması gereken ikinci önemli kriter ise sabit tarafta kiminle beraber olunduğu.

Bu konuya açıklık getirmek gerekirse, sabit hat üzerinde internet bağlantısı hâlâ en kaliteli çözüm. Bu yüzden 3G operatörleri, yoğun data kullanımında şebekenin çökmemesi için sabit hat tarafına trafik aktararak, hızlı ve kesintisiz data hizmeti verme yoluna gidiyor. Burada da iş telekom operatörlerine düşüyor. Türk Telekom (TT) ismi piyasanın tartışmasız hâkimi olarak öne çıkıyor.

Bu sebeple TT grubu şirketi olan Avea'nın eli rahat. Geçen yıl ve bu yıl 100 milyon dolara yakın bütçeyle yatırıma devam eden, kriz dolayısıyla son zamanlarda hızı kesilen Tellcom, Turkcell'in özellikle İstanbul'daki yükünü üzerine alacak. Fakat Tellcom tüm bölgelerde yatırım yapamadığı için, Turkcell, TT'ye bu iş için bütçe aktarmayı sürdürecek.

Vodafone ile Borusan...

Bu kriterde açıkta olan, bir başka ifadeyle TT'ye ciddi fatura ödeyecek operatör ise İngiliz Vodafone... Son zamanlarda Vodafone CEO'su Serpil Timuray'ın yanında iki kez Borusan Holding CEO'su Agah Uğur'u gördüm. Bu durum şirketin bir arayışta (yoksa bir satınalma mı?) olduğunun önemli göstergesi.
3G'de şebeke kalitesi için bu iki alana yüklenen operatörlerden hangisinin yarışta öne çıkacağı birkaç ayda yaşanacak kullanıcı deneyimlerinin ardından açıkça ortaya çıkacak.
10 yıldan bu yana 3G bekleyen tüketiciye, sabırlı olması tavsiye...


veteknoloji

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) (Türkçe'mizi Turkcheleştirmeyelim Grubu) •-)•––––bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) (ultrAslanlar Grubu) (¯`·._)
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Ben Yaptım Grubu
> 1 <